مخالفان مادورو خواستار تجدید نظر در روابط با روسیه شدند

تهران- ایرنا- مخالفان «نیكلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا خواستار تجدید نظر در روابط كشورشان با روسیه شدند.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای شبكه تلویزیونی روسیا الیوم، «گوستاوو پریسینیو» به عنوان نماینده ویژه كاراكاس در سازمان كشورهای آمریكایی (OAS) از سوی مخالفان تعیین شده است.
وی كه از «خوان گوایدو» رئیس مجلس ملی ونزوئلا حمایت می كند، در این باره گفت: موضع جدیدی در خصوص قراردادهای نظامی با روسیه خواهیم گرفت؛ چرا كه آنان به تمامی مفاد قرارداد پایبند نیستند و این موضوع بررسی خواهد شد.
پریسینیو كه در مركز پژوهش های راهبردی و بین المللی واشنگتن سخن می گفت، در توصیف روسیه اظهار كرد: با انسان هایی نامحبوب روبرو خواهیم بود و بسیار سخت خواهد بود كه بتوان با آنها قرارداد امضا كرد؛ هرچند من به سفیر ونزوئلا در مسكو اطمینان دادم.
اعلام مخالفان برای تجدید نظر در روابط كاراكاس و مسكو پس از آن صورت می گیرد كه روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد تمام قد از مادورو حمایت كرد.
«واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در این باره گفت: اگر تهدیدی برای صلح جهان وجود داشته باشد، آن اقدامات بی شرمانه و تهاجمی آمریكا و متحدانش با هدف سرنگون كردن رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا خواهد بود.
ونزوئلا از 23 ژانویه گذشته (سوم بهمن ماه) صحنه ناآرامی است. ماجرا از آن جا آغاز شد كه «خوان گوایدو» رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی، سوگند ریاست جمهوری خورد و خود را به عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این كشور معرفی كرد.
پس از آن، آمریكا در یك اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری نیكلاس مادورو را غیر قانونی اعلام كرد.
برخی كشورهای آمریكای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و كلمبیا و نیز برخی كشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
این در حالی است كه كشورهایی چون ایران، روسیه، بولیوی، كوبا، نیكاراگوئه، السالوادور و تركیه همچنان با حمایت كامل از مادورو، اقدام گوایدو را كودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا خواندند.
در آخرین تحولات ونزوئلا، دیوان عالی این كشور، ساعاتی پیش گوایدو را ممنوع الخروج و انسداد حساب های بانكی او را صادر كرده است.
این اقدام پس از درخواست دادستان كل ونزوئلا (وابسته به مادورو) از دیوان عالی این كشور برای ممنوعیت خروج گوایدو از كشور و بسته شدن حساب های بانكی اش صورت می گیرد.
شبس**9363**1859