بحران ونزوئلا موجب افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد

تهران - ایرنا - با وجود اخبار منتشر شده مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریكا، ادامه بحران سیاسی در ونزوئلا، روز سه شنبه موجب افزایش طلای سیاه در بازارهای جهانی شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورك، بحران سیاسی در ونزوئلا و اقدام روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر تحریم شركت ملی نفت این كشور، مانع از كاهش بهای نفت در بازارهای جهانی شد.
بر این اساس، بهای هر بشكه نفت خام برنت دریای شمال (نفت مرجع اروپا) برای تحویل در ماه مارس در بازار لندن 58 سنت افزایش یافت و به ارزش 61 دلار و 67 سنت معامله شد.
در بازار معاملات نیویورك (نایمكس) نیز هر بشكه نفت خام سبك شیرین آمریكا برای تحویل در ماه مارس با افزایش 61 سنتی به 53 دلار و 47 سنت رسید.
افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی در حالیست كه گزارش ها حاكی از افزایش ذخایر نفتی آمریكا است.
با وجود آنكه ظرفیت تولید نفت ونزوئلا به سبب تحریم های آمریكا به شدت كاهش یافته است، اما این كشور همچنان یكی از بازیگران مهم در بازارهای نفتی جهان محسوب می شود.
تحریم واردات نفت ونزوئلا از سوی آمریكا همواره یكی از ابزارهای مهم واشنگتن برای مقابله با دولت كاراكاس بوده است.
در همین ارتباط، دولت دونالد ترامپ روز گذشته (دوشنبه) در بحبوحه بحران سیاسی در ونزوئلا اعلام كرد، شركت نفت دولتی این كشور (PDVSA) را تحریم می كند.
استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریكا با اعلام این خبر گفت: راه رفع تحریم ها علیه شركت نفت ونزوئلا انتقال سریع حكومت به رئیس جمهوری موقت (گوایدو) یا به دولتی است كه بصورت دمكراتیك انتخاب شده باشد.
چهارشنبه گذشته «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا در مقابله با دور دوم ریاست جمهوری مادورو، خود را به عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این كشور معرفی و سوگند یاد كرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا بلافاصله از رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت كرد و او را به رسمیت شناخت اما ارتش ونزوئلا وفاداری خود را به مادورو همچنان حفظ كرده است.
اروپام**9041**1859