دبیرخانه حفاظت از پلنگ ایرانی دردشتستان راه اندازی شد

بوشهر-ایرنا- نخستین دبیرخانه استانی جنوب كشور برای حفاظت از پلنگ ایرانی در برازجان مركز شهرستان دشتستان روز سه شنبه در آیینی با حضور مسوولان راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا ، مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این آیین گفت : استان بوشهر یكی از بهترین زیستگاههای پلنگ ایرانی بویژه در شهرستان دشتستان است .
قلی نژاد افزود : در همین راستا با راه اندازی این دبیرخانه استانی در راستای جلب مشاركت و حمایت مردم برای حفاظت از این گونه در معرض انقراض اقدام های لازم انجام می شود.
وی اظهارداشت : پلنگ یك گونه نادر در كشور است كه نیاز به حمایت از سوی مسئولان و مردم دارد.
مدیركل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر تقویت گردشگری ،طبیعت گردی و تكثیر گونه های جانوری را از مهمترین اهداف این دبیرخانه ذكر كرد.
قلی نژاد اضافه كرد : با جذب اعتبارات ملی و حمایت مسئولان شهرستان تلاش می شود اقدامات خوبی در حمایت از گونه ای نادر حیوانی بویژه پلنگ در استان داشته باشیم.
وی گفت: پلنگ در استان بوشهر بیمه است و هر خسارتی كه به دام وارد كند دامدار نباید آسیبی به پلنگ بزند و در صورت خسارت مورد نظر جبران می شود.
فرماندار دشتستان نیز گفت : این شهرستان از مناطق مهم زیستگاه گونه های نادری همچون پلنگ است.
ارسلان زارع افزود : با حمایت و پشتیبانی مسئولان و فعالیت های مستمر سازمان های مردم نهاد حفاظت محیط زیست شاهد تقویت گونه های حیوانی و طبیعت در شهرستان هستیم.
وی گفت: در سال 98 اعتبار ویژه برای تقویت دبیرخانه پلنگ ایرانی اختصاص خواهیم داد.
در این آیین یك نوزاد دشتستانی به عنوان نخستین و كوچكترین كودك محیط بان عضو دبیرخانه حفاظت از پلنگ ایرانی شد.
7213/6045