۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۲
کد خبر 83188807
۰ نفر
اهداف مبهم ترامپ از نشست ورشو

تهران- ایرنا- برخی تحلیلگران غربی اعتقاد دارند خواسته «دونالد ترامپ» از برگزاری نشست ورشو در مورد امنیت خاورمیانه نمی تواند دستاوردی داشته باشد زیرا اهداف این سیاست های ضدایرانی نه تنها برای متحدان آمریكا بلكه برای كاخ سفید هم مشخص نیست.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مقام های كاخ سفید مدعی هستند در كنفرانس امنیتی ورشو با اندكی تغییر دیگر به دنبال تمركز بر موضوع ایران نیستند و طیف گسترده ای از موضوعات در زمینه امنیت در خاورمیانه را مورد بررسی قرار می دهند. با اینحال شواهد حكایت از آن دارد در نشستی كه به خواست و تحریك ایالات متحده برگزار می شود، از افراد و كشورهایی میزبانی دعوت شده است كه در دشمنی آن ها با جمهوری اسلامی ایران هیچ شك و شبهه ای وجود ندارد.
حضور و سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در كنار میدان داری ایالات متحده و برخی كشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گویای فضای حاكم بر این نشست است. از طرف دیگر دیدگاه اتحادیه اروپا به نشست و استقبال سرد كشورهای اروپایی حكایت از تلاش كاخ سفید برای به انحراف كشاندن افكار عمومی جهان و سویه چندلایه ترامپ از برگزاری این ابتكار دارد.
واشنگتن ادعا دارد در لهستان به تقریبا همه مسائل مهم خاورمیانه پرداخته می شود. این در حالی است كه یكی از مهمترین چالش های خونین چندسال اخیر منطقه، حمله متحدان اصلی آمریكا به یمن است؛ بحران انسانی و جنایت جنگی چهار ساله ریاض در هر نشست امنیتی و حقوق بشری مورد بحث و بررسی رسیدگی قرار می گیرد اما گویا هنوز این بحران با فشار ائتلاف عربی نزدیك به «دونالد ترامپ» در دستور كار لهستان قرار نگرفته است. جالب اینجاست وزیر امور خارجه انگلستان هم تصریح كرده است اگر موضوع یمن در نشست لهستان مورد بررسی قرار گیرد ممكن است در آن حضور یابد.

** اهداف ضدایرانی كاخ سفید در ورشو
پیش از این «مایك پومپئو» وزیر امور خارجه آمریكا اعتراف كرده بود كه «تمركز اصلی این نشست، مقابله با فعالیت‌ های منطقه ‌ای ایران است». اكنون اما رسانه های آمریكایی به نقل از یك مقام ناشناخته آمریكایی ادعا كرده اند نشست ورشو علیه ایران نیست و حتی نمی خواهد ائتلافی را علیه تهران تشكیل دهد. به تازگی وزارت امور خارجه آمریكا هم در بیانیه ای محور اصلی این نشست را گفت ‌وگو در مورد بحران ‌های منطقه عنوان داشت. ایالات متحده این كنفرانس را فرصتی برای بیان نظرات كشورهای مختلف در داخل و خارج منطقه و رایزنی جهت یافتن راه حل ارزیابی كرده است.
با وجود این توجیه های ساختگی اما رسانه های غربی نسبت به نیات واقعی ایالات متحده از تعجیل برای برگزاری این نشست تردیدهای جدی دارند. گفته می شود تشكیل یك ائتلاف ضدایرانی تا تحریك و متحدسازی كشورهای منطقه علیه ایران و حتی ایجاد شكاف در اتحادیه اروپا بر سر حمایت از تهران و تضعیف راه كارهای این اتحادیه برای كمك به ایران جهت دور زدن تحریم ها از دیگر اهدافی است كه واشنگتن برای رسیدن به آن دست وپا می زند.
تارنمای شبكه تلویزیونی «بلومبرگ» برگزاری این نشست همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران را حاوی پیام دانست و عنوان داشت به طور قطع این نوع زمانبندی نشان می دهد كه گردهمایی ورشو در ظاهر هدف خود را ثبات در خاورمیانه بیان می كند اما در واقع به دنبال آن است كه مطمئن شود نفوذ ایران باعث بی ثباتی در منطقه نمی شود.
همین رویكردهای چندگانه باعث طرح پرسش های فراوانی شده است. به گفته وزیر امور خارجه لهستان قرار است كنفرانس ورشو به كشورش در تحكیم روابط با واشنگتن كمك كند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می كند كه اظهارات مقام های ورشو در كنار درخواست سال 2018 ناتو از لهستان مورد ارزیابی قرار بگیرد. ناتو سال گذشته به دولت ورشو پیشنهاد داد جهت كمك به ایجاد یك پایگاه دائمی برای نیروهای نظامی آمریكا با عنوان «Fort Trump» همكاری بیشتری را انجام دهد.
به نوشته رسانه های غربی، پس از مجادله دیپلماتیك میان تهران و ورشو، معاون وزیر امور خارجه لهستان به تهران سفر و تاكید كرد كه هدف نشست ایران نیست و ورشو اقدامی را علیه ایران انجام نمی دهد. اما نكته اینجاست كه لهستان به علت فشارهای چندماه اخیر واشنگتن، خرید نفت و گاز از ایران را هم متوقف كرده است.
از سوی دیگر «جاكیچ كژاپوتویژ» وزیر امور خارجه لهستان مدعی شده است به این دلیل ایران به نشست دعوت نشده است تا یكپارچگی كنفرانس حفظ شود و این كنفرانس با اظهارات و رویكردهای تهران دچار چالش نشود. روزنامه «گاردین» آورده است پس از فشار كشورهای اروپایی و گسترده تر شدن محورهای نشست ورشو، ممكن است بریتانیا در این نشست دو روزه حضور یابد.

**سردرگمی از هدف یك نشست بی حاصل
بسیاری از تحلیلگران و رسانه های غربی اهداف اعلامی كاخ سفید از نشست ورشو را غیرواقعی و ناشناخته می دانند. آن ها این سوال را مطرح می كنند آمریكا و لهستان می گویند از 70 كشور برای بررسی چالش های خاورمیانه دعوت كرده اند اما چرا از ایران برای رایزنی در زمینه رفع چالش های خاورمیانه دعوت نشده است. تارنمای تحلیلی «لوبلاگ» در تحلیل برگزاری كنفرانس ضدایرانی آمریكا در لهستان و استقبال سرد كشورهای موثر در عرصه بین الملل در آن، آورده است بسیاری از وزرای خارجه اروپایی، روسیه و فرانسه اعلام كرده اند در كنفرانس شركت نمی كنند و واكنش آلمان، چین و بریتانیا به طور كامل اعلام نشده است.
براساس این تحلیل آشكار نیست كه چرا در ائتلاف فوق تقریبا هیچ یك از امضاكنندگان توافق هسته ای با ایران (برجام) در كنار ایالات متحده قرار نگرفته اند. در این شرایط بیانیه مشترك و پایانی نشستی كه نفوذ ایران در منطقه را مخرب توصیف می كند اما تنها از سوی برخی كشورهای سنّی و تعدادی از متحدان ایالات متحده كه ارتباطی با خاورمیانه ندارند، مورد تایید و امضا قرار می گیرد، نمی تواند خواسته آمریكا علیه ایران را عملی سازد.
تارنمای «شورای روبط خارجی اروپا» نیز تحلیل مشابهی را منتشر ساخته و بر این اعتقاد است كه چنین ابتكاری در حالی از سوی وزیر امور خارجه آمریكا بیان شد كه اصلی ترین هدف اقدامات كاخ سفید، تلاش برای ایجاد اختلاف میان كشورهای اروپایی بر سر ایران عنوان می شود. اما ناظران اعتقاد دارند آن ها بار دیگر همچون اقدامات پیشین در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بازهم شاهد یك راهبرد غیرهدفمند با خط مشی های سردرگم هستند.
به باور «جرمی شاپیرو» تحلیلگر مسائل آمریكا و اروپا، آمریكا می توانست با جدی گرفتن اتحادیه اروپا و بهره برداری از روابط ایران با برخی كشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا سیاست های مناسبی را پیش ببرد و انسجام كشورهای اروپایی را هدف نگیرد.
براساس این تحلیل یكی از نمودهای سیاست ناكارآمد ترامپ، تعیین كشور لهستان برای میزبانی از كنفرانسی علیه تهران است حال آنكه این كشور هیچ منافعی را در مساله ایران ندارد.
درچارچوب این تحلیل هدف اصلی آمریكا و ترامپ حداكثرسازی فشار بر ایران است اما كاخ سفید هیچ گاه به صورت واقعی برای شركای خود بیان نكرده است كه چگونه می خواهد این فشار را به تغییر رفتار ایران ترجمه كند. به اعتقاد تحلیلگران غربی مشخص نیست هدف آمریكا تغییر نظام ایران، نابودی كامل اقتصاد یا تحریك ایران به سمت جنگ است؛ رویكردها حتی برای دولت آمریكا نیز نهایی نشده است. به همین دلیل اتحادیه اروپا نیز از درك و توجیه این سیاست ها برای اعضای خود ناتوان شده است. در این شرایط اروپا هم هیچ راهبردی ندارد و از دیدگاه بروكسل یك كنفرانس كم اهمیت در لهستان هم چیزی را تغییر نخواهد داد.
پژوهش**9130 **1552