جهانگیری:شركت‌های ایرانی آماده نقش آفرینی در بازسازی سوریه هستند

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توانمندی و تجارب وسیع بخش خصوصی و شركت‌های ایرانی، گفت: بخش خصوصی ایران آمادگی دارد در بازسازی زیرساخت‌ها و واحد‌های صنعتی آسیب دیده سوریه نقش آفرین باشد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری امروز- سه شنبه- در همایش بازرگانی ایران و سوریه با تبریك پیروزی دولت و ملت این كشور در مقابل تروریست های تكفیری افزود: امنیت منطقه حساس خاورمیانه با امنیت جهان گره خورده است و امیدوارم این منطقه روز به روز به سمت امنیت و توسعه بیشتر حركت كند.
معاون اول رئیس جمهوری بیان كرد: سفر هیأت ایرانی به سوریه این پیام را منتقل می كند كه سوریه وارد دوره جدیدی شده است و به مرحله بازسازی اقتصادی و تكمیل زیرساخت ها ورود كرده است.
جهانگیری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران كه در دوران سخت مبارزه در كنار دولت و ملت سوریه بود آماده است تا در دوره بازسازی این كشور نیز مشاركت فعال داشته باشد.

** همكاری های بانكی فرصتی برای بخش خصوصی دو كشور است
وی با اشاره به توافقات صورت گرفته میان روسای كل بانك مركزی ایران و سوریه برای آغاز همكاری های بانكی و رفع دغدغه های گذشته، همكاری های بانكی را فرصتی برای بخش خصوصی دو كشور ارزیابی و اظهار امیدواری كرد: با حل موانع بانكی شاهد گسترش مناسبات اقتصادی دو كشور باشیم.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین از حمل و نقل به عنوان یكی از پیش نیازهای مهم در توسعه مراودات تجاری و روابط اقتصادی یاد كرد و اظهار داشت: وزرای راه و حمل و نقل دو كشور تأكید كردند كه باید مسیر حمل و نقل جاده ای میان ایران و سوریه از مسیر عراق به سرعت اجرایی شود.
جهانگیری در ادامه با اشاره به پیچیدگی و بوروكراسی اداری در دو كشور كه فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را آزرده كرده است، خاطرنشان كرد: برای حل این مشكل كارگروهی در دو كشور پیش بینی شده است تا برنامه ها در پیچ و خم های اداری معطل نشود.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: بخش خصوصی ایران باید تلاش كند یا از طریق كشور ثالث و یا از طریق نهادهای بین المللی، منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری جهت مشاركت در بازسازی سوریه را تأمین كند.

**از صادرات محصولات سوریه به ایران حمایت می كنیم
جهانگیری افزود: ایران آمادگی دارد برخی از كالاهای مورد نیاز خود را نیز از طریق واردات از سوریه تأمین كند و در این مسیر از صادرات محصولات سوریه به ایران حمایت می كنیم.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تشكیل اتاق مشترك بازرگانی ایران و سوریه از این اتفاق ابراز خرسندی كرد و یادآور شد: رسالت این اتاق مشترك این است كه موانع پیش روی همكاری های اقتصادی را برطرف كرده و برای فعالیت بخش خصوصی دو كشور زمینه سازی كند.

** دولت سوریه از همكاری با فعالان اقتصادی ایران حمایت می كند
عماد خمیس نخست وزیر سوریه نیز در این همایش روابط دو كشور را تاریخی و دیرینه توصیف كرد و با تأكید بر اینكه این روابط امروز ممتاز و مستحكم شده است گفت: هم سوریه و هم ایران جنگ تحمیلی هشت ساله را تحمل كرده اند و این تاریخ مشترك باعث شده ایران و سوریه مهمترین شریك و دوست برای یكدیگر باشند.
خمیس با اشاره به این كه مردم و دولت سوریه با جانفشانی توانستند در جنگ با گروه های تروریستی پیروز شوند تصریح كرد: باید این پیروزی ها را تكمیل كنیم و با ادامه مبارزه سایر مناطق اشغالی را آزاد نماییم.
وی با تأكید بر این كه سوریه به همكاری راهبردی با جمهوری اسلامی ایران چشم امید دوخته است تصریح كرد: برخی ها می خواستند مانع از توسعه همكاری های تهران و دمشق شوند اما نتوانستند در این راه كاری از پیش ببرند و رابطه كنونی ایران و سوریه و این سطح از همكاری های جدید كه در این سفر ایجاد شد زمینه را برای توسعه بیش از پیش مناسبات فیمابین فراهم خواهد كرد.
نخست وزیر سوریه اولویت نخست این كشور را، بازسازی ویرانی ها و زیرساخت ها عنوان كرد و اظهار داشت: ما باید ویرانی های ناشی از جنگ را بازسازی كنیم و در مسیر بازسازی سوریه قطعاً جمهوری اسلامی ایران در اولویت است چرا كه بیش از همه كشورها در دوران جنگ در كنار ما ایستاد.
خمیس از شركت ها و بخش خصوصی ایرانی برای سرمایه گذاری و مشاركت در بازسازی سوریه دعوت كرد و گفت: دولت سوریه از همكاری با فعالان اقتصادی ایران حمایت می كند.
در این مراسم رئیس اتاق بازرگانی ایران هم از آمادگی بخش خصوصی كشورمان برای همكاری با بخش خصوصی سوریه در زمینه تأمین كالا و خدمات این كشور خبر داد و افزود: بخش خصوصی ایران آماده است در بازسازی زیرساخت های آسیب دیده سوریه و ارائه خدمات فنی و مهندسی مشاركت كند.
رئیس اتاق تجاری سوریه هم در این مراسم با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت از دولت و ملت سوریه گفت: ما از مشاركت بخش خصوصی ایران، صنعتگران و تجار ایرانی استقبال می كنیم و تقویت همكاری های اقتصادی دو كشور و رسیدن سطح این همكاری ها به سطح روابط سیاسی را خواست مشترك دو ملت می دانیم.
در این مراسم تعدادی از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران و سوریه نیز در سخنانی دیدگاه های خود را اعلام كردند و از آمادگی برای گسترش همكاری های اقتصادی بخش خصوصی دو كشور خبر دادند.
سیام*3061*1535

سرخط اخبار جهان