۹ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۷
کد خبر: 83188527
۰ نفر
مرمرهاي الگين؛ محرك مناقشه ميان انگليس و يونان

تهران- ايرنا- موزه بريتانيا درخواست آتن براي بازگرداندن مجسمه هاي مرمرين «الگين» به يونان و آغاز مذاكره در مورد اين موضوع را رد كرده است.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگي ايرنا به نقل از اينديپندنت، «هارتويگ فيشر» (Hartwig Fischer) مدير اين موزه در دفاع از رد اين درخواست، گفت كه اعضاي هيات امناي موزه از طرح بازگراندن اين آثار به آتن، حمايت نمي‌كنند.
اين مجسمه هاي مرمرين دو هزار و 500 ساله به دستور «لرد الگين» سفير عثماني در اوايل سال هاي 1800 ، از معبد «پارتنون» در منطقه آكروپوليس يونان برداشته شد.
لرد الگين، مجسمه‌ها را به دولت انگليس فروخت و اين آثار در نهايت در سال 1817 از موزه بريتانيا سردرآورد.
بحث و جدل در مورد مكاني كه مجسمه ها بايد در آن قرار گيرد، از بيش از 200 سال پيش جريان دارد و «جرمي كوربين» رهبر حزب كارگر انگليس وعده داده است در صورتي كه به سمت نخست وزيري انگليس منصوب شود، مجسمه ها را به يونان بازمي گرداند.
در همين حال، «ليديا كانيوردو» وزير فرهنگ يونان چندي پيش مقام هاي انگليس را به تشكيل جلسه اي در يونان براي بحث در مورد سرنوشت اين مجسمه‌ها و بازگرداندن آن به آتن، دعوت كرد.
اما مدير موزه بريتانيا گفت كه هيات مديره اين موزه، محافظت از اين مجموعه را تعهد كامل خود مي دانند، از اينرو آثاري كه جزو اين مجموعه است، بخشي از اين مجموعه باقي مي ماند.
اين در حالي است كه يونان طي چند دهه، پس گرفتن مجسمه‌ها را خواستار شده و با ارسال درخواست‌هاي رسمي به انگليس، لندن را به اقدامي قانوني تهديد كرده و راهكارهايي چون ميانجيگري از سوي يونسكو را ارائه داده است.
حاميان موضع يونان مي‌گويند هرچند لرد الگين گفته بود كه از مقام‌هاي امپراطوري عثماني اجازه انتقال مجسمه‌ها را داشت، اين امپراطوري در يونان، بيگانه بود و حقي براي انتقال آثار هنري نداشت.
از سويي، مدافعان حفظ مجسمه ها در انگليس معتقدند كه بازگرداندن اين آثار، راه را براي ارائه درخواست از سوي كشورهاي ديگر براي پس گرفتن آثار هنري از موزه بريتانيا، هموار مي‌كند.
با اين همه، نتايج يك نظرسنجي كه در سال 2017 انجام شد، حاكي است كه اكثر مردم انگليس با بازگرداندن مرمرهاي الگين به يونان موافق هستند؛ به طوري كه طبق اين نظرسنجي، 55 درصد از راي دهندگان گفته اند كه مجسمه ها بايد به يونان پس داده شود و 21 درصد با حفظ آن در انگليس، موافقت كرده اند.
فراهنگ**9109** 9053