مخاطبان اشتباه متوجه شدند و حق هم دارند

تهران- ایرنا- مخاطبان سیما سریال «بچه مهندس» را به خاطر ترویج كودك همسری به شدت مورد انتقاد قرار دادند، اما نویسنده این سریال می گوید: مخاطبان اشتباه متوجه شدند، در این سریال علاقه های سطحی و گذرای دو فرد 16 ساله و به بلوغ رسیده در انتهای دوره نوجوانی به تصویر كشیده شده است.

به گزارش سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مخاطبان شبكه دوم سیما سریال «بچه مهندس» را به خاطر ترویج كودك همسری در فضای مجازی مورد نقد قرار داده و عنوان كردند در این سریال جواد كه 16 ساله است و مژگان كه 14 سال دارد درباره ازدواج با یكدیگرحرف می زنند و حتی جواد برای مژگان گردنبندی به عنوان نشان می خرد و به او هدیه می دهد، كه مورد پسند نیست.
این در حالی است كه تهیه كننده و نویسنده این سریال تاكید می كنند كه مخاطب یا سریال را كامل ندیده و یا به صورت اشتباه، داستان بین این دو شخصیت را متوجه شده است.

**خبری از نشان خریدن نبوده است
سجاد ابوالحسنی نویسنده فیلمنامه اولیه سریال بچه مهندس با تاكید بر اینكه مخاطب اشتباه متوجه شده است و شاید حق دارد، گفت: در فیلمنامه اولیه جواد و مژگان 16 سال دارند اما در سریال، مخاطب جواد را 14 ساله و مژگان را 11 ساله می بیند و اینجاست كه حس خوبی نمی گیرد.
این نویسنده اظهار داشت: بازیگرها باید به گونه ای انتخاب می شدند كه بیننده متوجه می شد كه مژگان و جواد دو نوجوان 16 ساله هستند و به بلوغ رسیدند. می خواهم برایتان مثالی بزنم درسریال وضعیت سفید نیز نشان داده می شود كه در انتهای دوره نوجوانی و در ابتدای دوران جوانی یك دختر و پسر به هم علاقمند می شوند و این موضوع اصلا تعجب برانگیز نیست و بیننده به راحتی این اتفاق را قبول می كند.
ابوالحسنی با اشاره به اینكه در فیلمنامه اصلی جواد، رسول و مژگان هر سه در پرورشگاه همبازی هستند،اعلام كرد: در داستان اصلی یك خانواده مژگان را به سرپرستی می گیرند و جواد با همان معصومیت دوران كودكی می رود كه مژگان را نجات دهد اما مژگان می گوید كه زندگی خوبی با خانواده جدیدش دارد سپس مادر مژگان به جواد می گوید كه به پرورشگاه برگردد و آنها برایش كتاب می فرستند اما جواد می گوید كه ما دوست كودكی هم هستیم و سالها در پرورشگاه با هم زندگی كردیم مادر مژگان رو به جواد می گوید وقتی 18 ساله شد می تواند بیاید و مژگان را ببیند.
ابوالحسنی بیان كرد: بعد از آن اتفاق سالها برای جواد كتاب ارسال می شود و جواد تصور می كند كه مژگان این كتابها را برایش می فرستند و برای تشكر می رود و برای مژگان یك گردنبند می خرد، حتی این موضوع در سریال بیان میشود كه فقط برای تشكر این گردنبند خریده می شود و نه خبری از نشان است و نه حلقه، وقتی جواد این گردنبند را بعد از 10 سال می برد و به مژگان میدهد مادر مژگان رفتار خوبی با او نمی كند و می گوید قرار بود كه بزرگ تر شد دوباره با مژگان ارتباط بگیرد و الان زمان درس خواندن است و همچنین می گوید كه هیچ وقت برای جواد كتابی ارسال نكرده است.
نویسنده سریال بچه مهندس ادامه داد: بعد از آن جواد تازه متوجه می شود كه به هیچ وجه مژگان به یاد او نبوده است. خیلی از انسانها علاقه مندی سطحی و گذرا را در دوران پایان نوجوانی تجربه كرده اند و این اتفاقی كه بین جواد و مژگان در بچه مهندس رخ می دهد ازهمان دست اتفا های سطحی و گذاراست. هم در فیلمنامه اولیه و هم در فیلمنامه فعلی چنین رابطه ای هم از سوی خانواده مژگان و هم از سوی مسئولان پرورشگاه به شدت مورد نقد و مواخذه و حتی جواد به خاطر این كار مورد تنبیه قرار می گیرد.
این نویسنده اظهار داشت: بعد از اینكه مادر مژگان به خود می آید و متوجه می شود كه خیلی بد با جواد برخورد كرده است مژگان و جواد را همراه با خود به پارك ملت برده و بچه ها در حضور خانواده به تفریح می پردازند و باز مادر عنوان می كند كه باید به درس های خود بپردازند و قبل 18 سالگی همدیگر را نبینند این داستانی بود كه من نوشتم و به نظرم اصلا ربطی به كودك همسری ندارد و قابل دفاع است.

**بچه مهندس، كودك همسری را ترویج نكرده است
سعید سعدی تهیه كننده سریال بچه مهندس نیز درباره یكی از سكانس های این مجموعه تلویزیونی كه به گفته مخاطبان و كاربران فضای مجازی ترویج كودك همسری می كند و به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، گفت: مخاطب در این سریال می بیند كه مژگان و جواد در پرورشگاه همبازی هستند و زمانی كه خانواده ای مژگان را به سرپرستی می گیرد، به جواد قول می دهند كه او می تواند بعد از اینكه 18 ساله شد مژگان را كه دوست دوران كودكی اش بوده را ببیند و این ترویج كودك همسری نیست.
وی خاطرنشان شد: این موضوع كه انسانها می توانند از سنی كه به بلوغ رسیدند به همسر فكر كرده و ازدواج كنند را همه علما تایید كردند و این موضوع خلاف عرف نیست و نبوده است. در سریال بچه مهندس نیز ما خلاف عرف عمل نكردیم، در جامعه ما و در واقعیت از این گونه اتفاقها بسیار رخ داده است. گاهی انسانها در پایان دوران نوجوانی به هم علاقمند می شوند و برای آینده نقشه می كشند.
سعدی با تاكید بر اینكه به هیچ وجه این سكانس سفارشی نبوده است، گفت: داستان بچه مهندس را مدتها پیش سجاد ابوالحسنی نوشته بود و وارسته یكی دیگر از نویسندگان این سریال، سكانس هایی را به فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی اضافه كرده است كه این سكانس اصلا جزو نوشته های وارسته نبوده و از ابتدا سجاد ابوالحسنی آن سكانس را نوشته بود.
این تهیه كننده با بیان اینكه نباید زود قضاوت كرد، اظهار داشت: مخاطب باید ببیند كه داستان جواد چگونه پیش می رود و نباید به این زودی با دیدن یك سكانس این سریال را مورد نقد قرار داد.
سریال بچه مهندس در تاریخ معاصر و در سه فاز كودكی، نوجوانی و جوانی نگارش شده است و داستان زندگی پسری به اسم «جواد جوادی» كه در پرورشگاه زندگی می كند را روایت می كند.
كارگردان این سریال علی غفاری است و از بازیگران آن می‌توان به ساناز سعیدی، بهناز جعفری، بهاره رهنما و برزو ارجمند اشاره كرد، بنا بر اظهارات تهیه كننده این سریال، این مجموعه از ابتدا برای ماه رمضان ساخته نشده بود اما با تصمیم مدیران سیما فاز اول آن در 30 قسمت در ماه رمضان 1397 از شبكه دوم سیما پخش و پخش فاز دوم آن نیز از دی ماه شروع شد.
«بچه مهندس» شاید با به تصویر كشیدن معصومیت عده‌ای كودك و البته بازی قابل قبول از جانب بازیگران كودك توانست به میزان رضایت قابل توجهی از جانب مخاطب دست پیدا كند، فصل دوم این سریال هم‌اكنون روی آنتن شبكه دو است.
بچه مهندس به عنوان سریال پر مخاطب برای حضور در پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم انتخاب شده است.
فراهنگ**9210**3009

سرخط اخبار فرهنگ