استاد سرابی: موزه مشاغل را به صاحبش واگذار كنید

تبریز - ایرنا - بنیانگذار و مسئول موزه مشاغل تبریز گفت: این موزه را به صاحب خود واگذار كنید تا برای شهر آبروداری كند.

رضا سرابی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: من 40 سال خون دل خوردم، این همه وسایل را جمع كردم و موزه مشاغل را برای مردم تبریز و فرزندان آینده این سرزمین تاسیس كرده ام و به این راحتی نمی گذارم خرابش كنند.
وی یادآوری كرد: موزه مشاغل همچنان كه از اسمش پیداست، برای نمایش وسایل قدیمی مربوط به مشاغل قدیمی بازار دایر شده است و 100 درصد وسایل موجود در آن متعلق به من است.
مسئول موزه مشاغل تبریز اظهار داشت: موزه مشاغل بدون این وسایل هیچ جاذبه ای نداشته و فضاهای خالی در این مجموعه هیچ اهمیت موزه ای ندارد.
سرابی ادامه داد: اینكه اعلام می شود این وسایل توقیف شده، در واقع پاك كردن صورت مساله است، در حالی كه علت توقیف، مشكل و راه حل آن را باید جویا شد.
وی با بیان اینكه وضعیت بحرانی مالی من ناشی از تاسیس این موزه است، گفت: من نه تجارتی كرده و بدهی به بار آورده ام نه به مسافرت های آنچنانی رفته یا ملك و وسایل دیگر خریده ام.
مسئول موزه مشاغل تبریز اظهار داشت: طبق دستور شهردار تبریز قرار بود كل موزه برای نگهداری و ارتقاء سطح كیفی آن همراه با یخچال تاریخی در اختیار من قرار گیرد، ولی احتمالا آن را به كس دیگری وعده داده اند، بنابراین از فرایند واگذاری آن طفره می روند.
سرابی با بیان اینكه كارشناسی برای قیمت گذاری و تعیین نرخ اجاره واگذاری غرفه های موجود این موزه انتخاب كرده اند، افزود: مگر من در نظر دارم در غرفه های این موزه داروخانه، آهنگری و تلگرافخانه ایجاد كنم و یا در غرفه ها داد و ستد كنم؟
وی گفت: موش تمام موزه را فرا گرفته، بسیاری از اسناد و وسایل در حال نابودی بوده و موزه در ساعات پر بازدید تعطیل، نظافت در حد صفر، راهنمای موزه ضعیف و اطلاع رسانی آن از صفر نیز كیلومترها پایین تر است.
مسئول موزه مشاغل تبریز یادآوری كرد: تاكنون گالری یا نمایشگاهی در اینجا كه ظرفیت بزرگی داشته باشد برگزار نشده و ادعا می كنند كه تعطیلی موزه كذب محض است، در حالی كه تعطیلی موزه مگر بیشتر از این می شود.
سرابی ادامه داد: مسئولان باید بگویند كه در مدت سه سال افتتاح این موزه چه امكانات و وسایلی به آن اضافه كرده اند و تنها به دنبال نصب سنگ نوشته افتتاح و پخش خبر نباشند.
موزه بازار و مشاغل تبریز با هدف ترسیم مشاغل قدیمی و احیای سنت‌های تاریخی فرهنگی در كنار بازار تاریخی تبریز ایجاد و شامل وسایل و تجهیزات مربوط به 11 صنف در 11 غرفه است كه در مدت 30 سال توسط استاد رضا سرابی جمع آوری شده است.
8023/518