۹ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۰
کد خبر: 83188108
۰ نفر
روس ها علیه ایران توافق نمی كنند

تهران- ایرنا- مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا گفت: با توجه به شرایط موجود در منطقه و اروپا سران كشور روسیه علیه منافع جمهوری اسلامی ایران توافقی نخواهند كرد.

سردار سرلشكر سید حسن فیروزآبادی در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا، اظهارداشت: با نگاه به روابط عمیق سیاسی و ژئوپلیتیكی كه بین ایران و روسیه وجود دارد و رهبران 2 كشور چند نوبت بر آن تاكید كرده اند، همكاری خوبی بین تهران و مسكو برقرار است.
وی با اشاره به شرایط كشورهای اروپایی و آمریكا گفت: وضعیت كنونی آمریكا و اروپا نشان می دهد كه در آینده ای نزدیك باید روابط بین ایران و روسیه به ویژه در جبهه غرب آسیا مستحكم تر شود.
مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا در رابطه با خبرهای منتشر شده مبنی بر احتمال همكاری روسیه و رژیم صهیونیستی در رابطه با مسائل سوریه گفت: به نظر نمی آید كه سران كشور روسیه علیه منافع جمهوری اسلامی ایران توافقی داشته باشند.
رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه هفته گذشته گفته بود: سامانه های پدافند هوایی اس 300 روسیه كه در سوریه مستقر هستند در زمان حمله صهیونیست ها به این كشور غیر فعال می شوند.
حشمت الله فلاحت پیشه عنوان كرد: به نظر می رسد نوعی هماهنگی بین حملات رژیم صهیونیستی و پدافند هوایی روسیه كه در سوریه مستقر است، وجود داشته باشد.

**فرانسه انقلابش را با موشك ایران مخفی می كند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از این گفت و گو در رابطه با مطرح شدن موضوع موشك های جمهوری اسلامی ایران توسط سران كشور فرانسه گفت: صحبت هایی كه امروز از فرانسه شنیده می شود، نیاز دولت این كشور برای پوشاندن انقلابی عظیم است كه در فرانسه رخ داده است.
سرلشكر فیروزآبادی كشور فرانسه را 'درگیر چالش های عمیق سیاسی، اقتصادی و امنیتی' توصیف كرد و اظهارداشت: دولت فرانسه هر هفته با بسیج نیروی های امنیتی این كشور و استفاده از گلوله با مردم درگیر می شود.
وی خطاب به مقامات فرانسوی گفت: مذاكره بر سر توان موشكی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و مقامات مختلف كشور بارها بر این موضع تاكید كرده اند.
مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا توضیح داد: پس از خروج آمریكایی ها از برجام، مشخص بود كه هماهنگی هایی بین سران این كشور با انگلیس، فرانسه و آلمان انجام شده است؛ همان زمان اقای مكرون(رئیس جمهوری فرانسه) صحبت هایی مطرح كرد، مبنی بر اینكه 'علاوه بر برجام باید مذاكراتی در رابطه با مسائل موشكی و محدود كردن فعالیت های منطقه ای ایران انجام شود'.
سرلشكر فیروزآبادی افزود: در آن زمان ما محكم جواب فرانسوی ها را دادیم و گفتیم كه برجام تنها برای مسائل هسته ای است و خارج از آن در هیچ امری مذاكره نخواهیم كرد، كه سكوت كردند و به دنبال راهكارهای دیگری رفتند.
وی گفت: پس از ایجاد شرایط ملتهب در فرانسه، دولت این كشور موضوع موشكی ایران را دوباره زنده كرد تا بتواند علاوه بر اخبار تحولات عمیق داخلی، اخبار دیگری را نیز تولید كنند.
به گزارش ایرنا، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در روزهای گذشته در پاریس گفت كه چنانچه گفت وگوهای مربوط به برنامه موشك‌ های بالستیك ایران به نتیجه نرسد، این كشور را تحریم می كنیم.
پس از اظهارنظر مقامات فرانسوی در رابطه با توان موشكی ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به این صحبت ها واكنش نشان داد و با تاكید براینكه توان موشكی ایران قابل مذاكره نیست، گفت: قابلیت های موشكی ایران بخشی از توان مشروع دفاعی و ضامن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است كه بر دكترین بازدارندگی استوار است.
سیام*9612