كویت از رویكرد قطر در نزدیكی به ایران حمایت می كند

تهران - ایرنا - 'خالد الجارالله' معاون وزیر خارجه كویت اعلام كرد كه كشورش از رویكرد دولت قطر در نزدیكی به جمهوری اسلامی ایران حمایت می كند.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری 'الخلیج الجدید' امروز/سه شنبه/ نوشت: معاون وزیر خارجه كویت در حاشیه مراسم روز ملی هند كه در سفارت این كشور در كویت برگزار شد، گفت : ما از رویكرد برادران خود در قطر در نزدیكی به تهران ، آنكارا و بغداد حمایت می كنیم .
وی در عین حال تاكید كرد كه دوحه حق دارد با هر كشوری كه می خواهد ارتباط داشته باشد اما این ارتباط نباید به معنای دوری آنان از شورای همكاری خلیج فارس تفسیر شود.
'محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ' معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر موضع كشورش را درباره ایران این گونه مطرح كرده بود كه ایران همسایه ما و جزئی از جغرافیای این منطقه است و امیدواریم كشورهای شورای همكاری خلیج فارس به گفتگوی سازنده و مثبت با این كشور روی بیاورند.
خالد الجارالله همچنین با اشاره به تنش در روابط قطر با عربستان، امارات ، بحرین و مصر ، اظهار داشت كه هیچ نشانه و چشم انداز مثبتی دال بر حل زودهنگام بحران شورای همكاری خلیج فارس میان قطر و كشورهای تحریم كننده وجود ندارد.
وی گفت: حل این بحران در آینده نزدیك دور از انتظار است و همچنان رسانه های وابسته به دو طرف بحران با حمله به یكدیگر به آن دامن می زنند.
معاون وزیر خارجه كویت با بیان اینكه اوضاع فعلی مورد رضایت كویت نیست ، افزود : به حل و فصل این بحران در آینده نزدیك امید نداریم.
پیشتر وزیر خارجه قطر نیز در موضعی مشابه گفت: هیچ قرینه و نشانه ای دال بر گشایش در بحران شورای همكاری خلیج فارس وجود ندارد.
به نوشته این پایگاه خبری، خالد جار الله با تاكید بر موضع وزیر خارجه قطر گفت: من در این موضوع كاملا با ایشان هم نظر هستم.
عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96 ) با متهم كردن قطر به حمایت از تروریسم، روابطشان با این كشور قطع كردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را با این كشور بستند و برای عادی سازی روابط خود با دوحه 13 پیش شرط از جمله پایان دادن به همكاری با ایران مطرح كردند .
در مقابل دوحه نیز همواره خواستار گفتگوی بدون پیش شرط با تحریم كنندگان بوده است.
خاورم*9208*1508