شمشیر سامورایی ها گلوی كی روش را در صدمین بازی ملی برید

تهران- ایرنا- شكست ایران مقابل ژاپن در جام ملت های 2019 آسیا با صدمین حضور «كارلوس كی روش» روی نیمكت این تیم مقارن شد؛ شبكه فاكس اسپورتس در گزارشی به مهم ترین لحظات حضور طولانی وی در راس كادر فنی ایران پرداخت.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، كی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در بازی مقابل ژاپن در نیمه نهایی تاریخی جام ملت های 2019 آسیا، صدمین حضور خود روی نیمكت برترین تیم آسیا را جشن گرفت؛ جشنی كه با شكست ایرانی ها و حذفشان از گردونه رقابت ها تبدیل به عزا شد.
دستیار اسبق «سر الكس فرگوسن» سرمربی پیشین منچستریونایتد، در سال 2011 سكان هدایت ایران را بر عهده رفت و به ماندگارترین سرمربی تاریخ این تیم تبدیل شد.
این در حالی است كه او با وجود مشكلات و موانع زیاد از جمله عدم تمایل سایر تیم های ملی برای مواجهه با ایران برای بازی های تداركاتی، محدودیت های بودجه و همچنین تنش با باشگاه های لیگ داخلی، تیم تحت هدایتش را به موفقیت های چشم گیری رساند.
شاید برای آندسته آفرادی كه از دور شاهد ماجرا هستند، هدایت تیم ملی ایران یكی از ساده ترین كارهای ممكن باشد اما هیچ شكی وجود ندارد كه كی روش یكی از سخت ترین شغل ها را در دنیای فوتبال انتخاب كرد.
این در حالی است كه سرمربی اسبق تیم رئال مادرید پس از اتمام بازی مقابل ژاپن، به طور رسمی از فوتبال ایران خداحافظی كرد.
با این حال، بد نیست به پنج مورد از حساس ترین و مهم ترین لحظات حضور هشت ساله مرد پرتغالی روی نیمكت تیم ملی ایران نگاهی بیاندازیم.

1- بازگرداندن ایران به بالاترین سطح
پس از ناكام ماندن «افشین قطبی» سرمربی اسبق تیم ملی این كشور در رساندن تیم تحت هدایتش به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی و همچنین عملكرد ضعیف در جام ملت های 2011 قطر، فدراسوین فوتبال ایران در سال 2011 برای رساندن این تیم به جام جهانی 2014 برزیل، دست به دامن كی روش شد.
كی روش به رغم سپری كردن دورانی سرشار از موفقیت تحت تعلیم فرگوسن بزرگ، پس از 2 سال حضور ناموفق روی نیمكت تیم ملی پرتغال از این سمت خود بركنار شد و در واقع در آن 2 سال نتوانست طعم موفقیت را به عنوان یك مربی مستقل بچشد.
كی روش با فرا خواندن بازیكنان دو رگه به تیم ملی ایران و متقاعد كردن بازكنانی همچون «اشكان دژاگه» و «سامان قدوس» برای پوشیدن پیراهن تیم ملی، مسیر جدیدی را پیش روی این تیم قرار داد؛ تیمی كه با حمایت و همراهی بازیكنان تازه وارد و تحت هدایت، تعلیم و نظم خاص مرد پرتغالی، با ارائه چند نمایش برجسته در انتخابی جام جهانی، صدرنشین گروهی با حضور تیم های كره جنوبی، ازبكستان، قطر و لبنان شد.
پس از آفریقای جنوبی و امارات متحده عربی، ایران سومین تیمی بود كه كی روش موفق به رساندن آن به جام جهانی شده بود.

2 - شكست، غم و ناكامی در جام ملت های 2015 آسیا
ایران صعود از مرحله انتخابی جام جهانی را با راهیابی به جام ملت ها همراه كرد؛ آنها در استرالیا پس از هم قرعه شدن با تیم های بزرگ آسیا و در راستای فتح نخستین عنوان قهرمانی خود از سال 1976 به بعد، با ارائه چند بازی تاثیرگذار چهره خوبی را از خود به نمایش گذاشتند.
همه چیز خوب پیش می رفت تا مرحله یك چهارم و برخورد به دیوار عراق؛ در واقع دیدار همسایه های دیوار به دیوار در این مرحله به یكی از جنجال برانگیزترین تقابل های تاریخ جام ملت های آسیا بدل شد.
ایران پس از اخراج بحث برانگیز «مهرداد پولادی» در نیمه نخست، بخش عمده ای از زمان بازی را 10 نفره طی كرد؛ بازی پس از گل دقیقه 118 «رضا قوچان نژاد»، با تساوی 3 بر 3 به پایان رسید؛ گلی كه تنها 2 دقیقه پس از ضربه پنالتی «ضرغام اسماعیل» به ثمر رسید و عراقی ها به تصور پیروزی جشن صعود را نیز برپا كرده بودند.
با این حال، عراق در ضربات پنالتی پیروز شد اما جنجال ها حتی پس از به صدا در آمدن سوت پایان بازی ادامه داشت و ایرانی ها با این ادعا كه عراقی ها از بازیكنی غیرقانونی استفاده كرده اند، همچنان دوست نداشتند شكست را بپذیرند.
پیروزی عراق كام ایرانی ها را تا مدت ها تلخ كرد اما كی روش كه پیش از آن تورنمنت قراردادش را تا سال 2018 تمدید كرده بود، حالا وظیفه پا كردن خاطرات آن شكست تلخ را از ذهن بازیكنانش بر عهده داشت.

3 – خیلی دور، خیلی نزدیك در جام جهانی 2018 روسیه
پیش از جام ملت های 2015 تنش هایی مابین كی روش و برخی از مقامات فوتبالی ایران به وجود آمد؛ تنش هایی كه موجب شد تا مرد پرتغالی در سال 2015 در اقدامی غافلگیر كننده تصمیم خود مبنی بر جدایی از این تیم را اعلام كند.
اما ایران تصمیم به ادامه همكاری با كی روش گرفت. او از حمایت مردم ایران نیز بهره مند بود؛ مردمی كه پس از رساندن تیم ملی كشورشان به طور پیاپی به جام جهانی در سال 2017، خواستار ماندن او روی نیمكت ایران شدند.
ایران رقابت خود در جام جهانی روسیه را با پیروزی مقابل مراكش آغاز كرد؛ پیروزی كه به دومین برد ایران در جام جهانی پس از شكست آمریكا در جام جهانی 1998 بدل شد.
در ادامه آنها دلیرانه با قهرمان جام جهانی 2010 یعنی اسپانیا جنگیدند اما با گل دقیقه 54 «دیگو كاستا» تن به شكست دادند و بدنبال آن در موفق شدند تا قهرمان یورو 2016 یعنی پرتغال را به لطف گل دقایق پایانی «كریم انصاری فرد» با تساوی یك بر یك متوقف كنند؛ با این حال تلاش های شجاعانه شاگردان كی روش بی ثمر ماند و پرتغال و اسپانیا با 5 امتیاز به یك هشتم راه یافته و ایران 4 امتیازی در یك قدمی نخستین تجربه یك هشتم خود، راهی تهران شدند.

4 – ماجراجویی برای تبدیل شدن به تیم شماره یك آسیا
كی روش در نخستین حضور خود روی نیمكت تیم ملی ایران در سال 2011 در جریان یك بازی دوستانه با ماداگاسكار با نتیجه یك بر صفر به پیروزی رسید و تازه ترین تقابل تیم كی روش به پیروزی مقتدرانه 3 بر صفر مقابل چین در مرحله یك چهارم جام ملت های 2019 آسیا باز می گردد؛ در فاصله این 2 بازی، ایران تحت هدایت كی روش با 66 پیروزی، 27 تساوی و 12 شكست ركورد تحسین برانگیزی را از خود برجای گذاشت؛ این در حالی است كه او در فاصله این سال ها طولانی ترین حضور یك سرمربی در تاریخ تیم ملی ایران را ثبت كرد.
زمانی كه كی روش هدایت ایران را بر عهده گرفت، این تیم تنها سایه ای از آن «ایران همیشه فاتح» بود و در فاصله هشت سال، او نه تنها به تیم ملی كمك كرد تا جذبه پیشین خود را باز یابد بلكه عشق و علاقه هواداران این تیم را نیز به فوتبال زنده كرد.
ایران در سال 2011 در رتبه هفتم رنكینگ آسیا قرار داشت؛ این در حالی است كه آنها تا اكتبر 2013 به رتبه اول آسیا رسیده بودند و از آن پس تاكنون جایگاه خود را به هیچ عنوان تسلیم نكرده اند.

5 – روند صعودی و زنجیره وار در جام ملت های 2019 آسیا
بسیاری بر این باورند كه مجموعه كنونی تیم ملی ایران یكی از بهترین نسخه های تاریخ این تیم است؛ اعتباری كه بخش عمده آن را كسی جز كی روش به ارمعان نیاورده است.
آنها پیش از آغاز هفدهمین دوره جام ملت های آسیا یكی از گزینه های اصلی فتح عنوان قهرمانی محسوب می شدند و حالا با نمایش های شگفت انگیز خود تا اینجای كار، جا پای خود را به عنوان محتمل ترین گزینه قهرمانی تثبیت كرده اند.
تیم كی روش كه پس از تخریب 3 بر صفر تیم تحت هدایت «مارچلو لیپی» در یك چهارم نهایی ثابت كرد كه تا چه اندازه در فاز هجومی مرگبار است؛ پس از گذشت پنج بازی و تا پیش از دیدار مقابل ژاپن در نیمه نهایی جام ملت ها هیچ گلی دریافت نكرده بود.
كی روش با صف آرایی تیمش در مرحله نیمه نهایی این تورنمنت مقابل شاگردان «هجیمه موریاسو» در ورزشگاه هزاع بن زاید العین، صدمین حضورش روی نیمكت ایران را جشن گرفت اما آرزوی وداعی دلپذیر و خاطره انگیز با تیم ملی ایران برای او به حسرتی ابدی تبدیل شد.
در واقع بهترین هدیه ای كه بازیكنان این تیم می توانستند به سرمربی اسبق كهكشانی های مادرید هدیه دهند، 2 پیروزی دیگر و یك جام قهرمانی آسیا به نام او بود؛ هدیه ای كه نه رسید و نه باز شد.
ورزشی**3991**2024