بهبود جاده فولاد آلیاژی به شهر تاریخی ندوشن ضروری است

یزد - ایرنا - بخشدار منطقه تاریخی ندوشن از توابع شهرستان میبد با اشاره به اهمیت ارتباط زمینی مركز این بخش به شهر یزد از طریق جاده فولاد آلیاژی و تردد بالای كامیون های حامل فراورده های معدنی، خواستار بهبود وضعیت این راه و تسریع در عملیات تعریض آن شد.

سید بهروز موسوی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: رفت و آمد خودروهای سنگین در این مسیر به خصوص شب ها و ایام تعطیل موجب نارضایتی مردم شد و ساماندهی آن را خواستار شدند، امیدواریم هرچه زودتر این خواسته مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینكه روزانه به طور متوسط یكهزار دستگاه كامیون و تریلی در این مسیر تردد می كند و بیش از 30 معدن فعال و نیمه‌فعال در بخش ندوشن وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به اینكه این بخش یكی از قطب‌های معدنی استان بشمار می آید، ندوشن از مزایای و منافع این معادن بی بهره است.
وی با بیان اینكه بارها شاهد بروز حوادث و سوانح رانندگی در جاده فولاد آلیاژی – ندوشن هستیم گفت: بر اساس بند 6 ماده 14 قانون معادن باید 15 درصد حقوق معادن كه به خزانه دولت واریز می شود صرف توسعه، رفاه و زیر ساخت های منطقه شود و یك درصد عوارض فروش معادن هم باید به آن اضافه شود اما در این زمینه تاكنون اقدامی نشده است.
بخشدار ندوشن غیر استاندارد بودن و عرض كم جاده را از جمله مشكل اساسی این مسیر عنوان كرد و از پیگیری برای رفع مشكل خبر داد و اظهار امیدواری كرد كه با كمك دولت و بخش خصوص (معادن و واحدهای صنعتی قرار گرفته در مسیر) بتوانیم وضعیت جاده را بهبود بخشیم.
موسوی از پیگیری برای جلوگیری از رفت و آمد تریلی ها در ایام تعطیل در این مسیر خبر داد و گفت: تاكنون موارد متعددی از حوادث دلخراش رانندگی در این جاده رخ داده است.
محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد چندی پیش گفته بود: جاده یزد - فولاد با 120 میلیارد ریال اعتبار به منظور كاهش خطر و دسترسی مردم به مسیر امن با همكاری واحدهای تولیدی و كارخانه های فعال در این محدوده تا پایان سال 1397بهسازی می شود.
مردم ندوشن سالهاست از داشتن راه ارتباطی مناسب بی بهره اند و با این مشكل دست و پنجه نرم می كنند.
بخش ندوشن بیش از پنج هزار نفر جمعیت دارد و مركز آن در 80 كیلو متری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.
6198 / 2047/