نمایندگان از پاسخ های وزیر صنعت به 11 سوال قانع شدند

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در جلسه امروز دوشنبه كمیسیون، 11 سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد كه نمایندگان سوال كننده از پاسخ‌های آقای رحمانی قانع شدند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، ولی ملكی در تشریح جلسه امروز- دوشنبه- كمیسیون صنایع و معادن مجلس كه با حضور «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی برگزار شد، افزود: در جریان جلسه امروز 11 سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد و اگرچه بیشتر این سوالات مربوط به وزارت آقای شریعتمداری در وزارتخانه صمت بود، اما از آنجایی كه در حال حاضر آقای رحمانی مسئولیت این وزارتخانه را برعهده دارد در جلسه امروز به سوالات نمایندگان پاسخ داد.
وی با بیان اینكه محمدجواد فتحی درخصوص علت تغییر مكرر تعرفه‌های واردات خودرو وزیر صنعت، معدن و تجارت را مورد سوال قرار داد، اظهار داشت: از آنجایی كه در حال حاضر واردات خودرو متوقف شده این سوال منتفی شد.
نماینده مردم مشكین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دومین سوال در مورد عدم استقبال از سرمایه گذاری در بخش صنعت بود كه محمدقسیم عثمانی این سوال را مطرح كرد كه رحمانی درباره این سوال توضیحاتی ارائه داد و عنوان كرد از زمانی كه كرسی وزارت را به دست گرفتم از سرمایه گذاری در صنعت استقبال كردم و درآینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.

**نحوه تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات قطعات سوال حسینی از رحمانی
ملكی بیان كرد: نماینده سوال كننده بعدی سیده فاطمه حسینی بود كه دو سئوال درباره نحوه تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات قطعات و اعلام نشدن فهرست دریافت كنندگان ارز مطرح كرد كه وزیر صنعت، معدن و تجارت در توضیح سوال نخست بیان كرد تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی در زمان وزارت اینجانب نبود از سوی دیگر، ارزی به قطعه سازان اختصاص داده نشده چراكه اگر پرداختی صورت می گرفت مشكلات كنونی برای آنها ایجاد نمی‌شد. پس از پاسخ‌‎های وزیر، خانم حسینی قانع شد.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینكه حبیب اله دهمرده نیز وزیر صنعت را درخصوص اقدامات انجام گرفته در حوزه بنگاه‌های كوچك و بزرگ و برخی از مشكلات حوزه انتخابیه خود مورد سوال قرار داد، خاطرنشان كرد: از آنجایی كه سوال كلی بود مقرر شد؛ جلسه ای برای حل این مشكلات در وزارتخانه برگزار شود.
وی یادآور شد: سوال كننده بعدی علی ساری بود كه در مورد سیاست‌های كلان وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمایت از صنایع كوچك، بزرگ و تولید كننده داخلی آقای رحمانی را مورد سوال قرار داد كه وزیر صنعت درباره این سوال توضیحاتی ارائه داد و عنوان كرد در برنامه اینجانب حمایت از صنایع و تولیدكننده یكی از محورها است و برای تحقق این امر تمام تلاش خود را به كار خواهیم بست. بنابراین این نماینده نیز از پاسخ های وزیر قانع شد.
این نماینده مجلس به سوالات نادر قاضی پور از وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره كرد و بیان كرد: خرید كشتی از كره جنوبی و ساماندهی وضعیت آشفته كارخانه طلای زرشوران محور سوالات این نماینده از رحمانی بود كه قاضی پور از پاسخ های وزیر قانع شد.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: جلال محمودزاده به عنوان سوال كننده بعدی در مورد عدم پرداخت مشوق ها و مطالبات چغندركاران توسط سندیكای كارخانجات قند وزیر صنعت را مورد سوال قرار داد. از آنجایی كه مدت بسیاری از زمان طرح سوال گذشته و بخشی از مشكلات حل شده بود این نماینده نیز قانع شد.

**عدم پایبندی سایپا دیزل به اجرای تعهدات سوال صباغیان از وزیر صمت
وی ادامه داد: محمدرضا صباغیان بافقی در سوال نخست خود به محصولات فولاد مباركه كه به صورت انحصاری در اختیار دلالان و بورس قرار می‌گیرد پرداخت و در سوال بعدی خود به عدم اجرای تعهدات سایپا دیزل اشاره كرد اما از آنجایی كه سایپا دیزل تاكنون به تعهدات خود عمل كرد و فولاد مباركه برای حل مشكلات تعهداتی ارائه داده بود این نماینده از سوال خود انصراف داد.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: تمامی نمایندگان سوال‌كننده از پاسخ های وزیر صنعت، معدن و تجارت قانع شدند.
سیام*3061*1535