نظام بين المللي، نيازمند قانون جامع وكالت است

قزوين - ايرنا - عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي گفت: وجود روابط تجاري و گردشگري در بين كشورها ايجاب مي كند كه در نظام بين الملل قانون جامع وكالت تدوين شود.

به گزارش ايرنا بهمن طاهرخاني روز دوشنبه در همايش بين المللي تبيين روابط حقوقي اتباع ايران و تركيه كه در سالن جلسات علوم پزشكي استان قزوين برگزار شد، افزود: وجود قانون جامع بين المللي در حوزه وكالت باعث مي شود تا شهروندان جهان هنگام ارتباطات تجاري و گردشگري از امنيت حقوقي بالايي برخوردار باشند.
وي اضافه كرد: به طور حتم اگر براي يك شهروند خارجي مشكلي از نظر حقوقي ايجاد شود، وكلاي كشور ميزبان مي توانند در راستاي احقاق حقوق فرد تلاش كنند و ما بايد براي تحقق بيشتر اين موضوع تلاش كنيم.
طاهرخاني با بيان اينكه قانون فصل الخطاب روابط بين كشورها محسوب مي شود، اظهار داشت: اگر وكلاي كشورها از اتحاد و قانون مشترك برخوردار باشند يك شهروند بهتر مي تواند از حقوق خود صيانت كند.
وي به حقوق شهروندي در ايران اشاره كرد و عنوان داشت: در قانون ايران حقوق شهروندي به حق آزادي افراد براي انتخاب وكيل تاكيد كرده است و اين حقوق يك جنبه ذاتي و فطري دارد كه بايد مورد توجه واقع شود.
طاهرخاني ادامه داد: بايد دستگاه قضايي شرايطي را فراهم كند تا وكلا به راحتي بتوانند با موكلان خود ارتباط برقرار كرده و به جزييات پرونده هنگام تحقيقات دسترسي داشته باشند.
وي به طرح قانون جامع وكالت در مجلس اشاره كرد و خاطرنشان كرد: در رابطه با موضوعات و مشكلات وكلا مباحث مختلفي در كميسيون قضايي مجلس مطرح شده است كه اميدواريم با همكاري كانون وكلا به يك قانون جامع و كامل در اين زمينه در صحن علني مجلس دست يابيم.
نماينده مردم تاكستان در مجلس شوراي اسلامي به روابط بين ايران و تركيه اشاره كرد و اظهار داشت: تركيه به عنوان كشور دوست و برادر ايران به حساب مي آيد و بين دو كشور در مباحث خاورميانه و سياست بين الملل اشتراكات فراواني وجود دارد.
طاهرخاني همچنين به ظرفيت‌ها و پتانسيل استان قزوين در حوزه آثار تاريخي و صنعتي اشاره كرد و گفت: از ميهمانان تركيه‌اي خواهشمنديم كه از جاذبه‌هاي تاريخي و صنعتي قزوين بازديد كرده و به جنبه هاي كشاورزي و صنعتي استان توجه كنند.
9925* 6101