مقام ازبك، چابهار را فرصتی برای توسعه آسیای میانه دانست

تهران-ایرنا-سفیر ازبكستان درهند، چابهار را فرصتی بزرگ برای توسعه كشورهای آسیای میانه دانست و گفت ازبكستان از هرگونه طرحی كه بتواند ازبكستان را به بازارهای جهانی متصل كند استقبال می كند.

به گزارش ایرنا، «فرهد آرزیوف» سفیر ازبكستان در هند درگفت وگو با شبكه تلویزیونی ویون (WION) هند افزود:چابهار می تواند جایگاه ویژه ای در توسعه روابط منطقه ای ایفا كند.
این سخنان در حالی بیان می شود كه وزارت حمل و نقل افغانستان امروز (دوشنبه) اعلام كرد؛ به‌زودی اولین محموله تجاری افغانستان از طریق بندر چابهار به كشور هند صادر می‌شود.
«حسنا مبارك عزیزی» رئیس حوزه خارجی وزارت حمل و نقل افغانستان گفت: این محموله شامل پنج كانتینر 22 تنی لوبیا سبز از طریق سیستم حمل و نقل گمرك بین‌المللی این كشور ارسال خواهد شد. بر اساس بیانیه وزارت حمل و نقل افغانستان، با استفاده از بندر چابهار، زمان و هزینه ارسال كالاهای صادراتی این كشوركاهش خواهد یافت.
روزنامه ایندیا تایمز هفته گذشته پس از دیدار مودی با شوكت میرضیایف رئیس جمهوری ازبكستان نوشت:ازبكستان دروازه ورود هند به آسیای مركزی است.
هند امیدوار است با تكمیل فازنخست بندر شهید بهشتی چابهار علاوه بر دسترسی مستقیم به افغانستان با سهولت بیشتری كالاهای خود را به آسیای میانه منتقل كند.
به گزارش ایرنا، آسیای میانه از یك سو به سبب تأمین بخشی از انرژی مصرفی جهان از اهمیت جغرافیایی، ژئوپلیتیكی و ژئو استراتژیكی خاصی برخوردار است و از طرف دیگر با جمعیت چند صد میلیونی خود هم به‌عنوان بازار مصرف و هم تأمین‌كننده مواد اولیه نقش‌های حیاتی برای قدرت‌هایی كه به آنها چشم دوخته‌اند، اهمیت خاص دارد.
هند نیز به‌عنوان یك بازیگر فرا منطقه‌ای ازجمله كشورهایی است كه به علت وجود انرژی و بازار پررونق تجاری آسیای مركزی به آن چشم دوخته است؛ علت‌هایی كه توجیه گر حضور دیگر قدرت در این منطقه نیز هست.
هند برخلاف چین، به‌شدت تلاش می‌كند راه خود را برای نفوذ در این منطقه از جهان به‌طور خاص از طریق تكمیل پروژه چابهار و راه اندازی گذرگاه راه دریایی و راه آهن سراسری با عنوان دالان بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب باز كند.
آساق**9473**1600