توان تخصصی وزارتخانه ها به یاری بازسازی عتبات عالیات می آید

تهران- ایرنا- ستاد بازسازی عتبات عالیات با انتشار فراخوان از وزارتخانه ها خواست با بهره گیری از ظرفیت های تخصصی مجموعه های خود به یاری بازسازی عتبات عالیات بیایند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمد جلال مآب جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات روز دوشنبه با اشاره به اینكه مشاركت كاركنان دولت در فیض توسعه حرم‌های مطهر به‌ صورت داوطلبانه و در قالب كمك‌های مردمی است، افزود: ظرفیت‌های علمی و تخصصی بالایی در وزارتخانه‌هایی نظیر علوم، راه و شهرسازی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه‌های كشور وجود دارد كه می‌توان با رعایت چارچوب‌های قانونی از آنها در زمینه كمك به بازسازی عتبات عالیات بهره برد.
وی در نشست روسای ستادهای بازسازی عتبات وزارتخانه‌ها، نهادها و تشكل‌ها كه به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، گفت: نمونه یكی از كمك‌های تخصصی مورد انتظار ما از مثلاً وزارت امور اقتصادی و دارایی، گنجاندن گزینه كمك به بازسازی عتبات در اپلیكیشن‌های بانكی و دستگاه‌های خودپرداز است.
وی با بیان اینكه از نظر شرعی و قانونی، وزارتخانه‌ها و سازمان ها اجازه هزینه‌كردن از بودجه خود در بازسازی عتبات را ندارند، افزود: از وزیران و مسئولان این بخش‌ها دعوت می‌كنیم متناسب با رشته فعالیت مجموعه متبوع خود، به زائران ائمه اطهار، خدمات تخصصی ارائه كنند.
وی با اشاره به ارتقای شاخص‌های علمی و تخصصی كشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: توان علمی بالایی در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها وجود دارد كه می توان از این پتانسیل علمی و فنی در زمینه بازسازی عتبات و خدمت به زائران ائمه اطهار (ع) استفاده كرد.
جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به حضور چند هزار نیروی متخصص و مهندس ایرانی در پروژه‌های توسعه حرم‌های مطهر گفت: صدور ویزاهای كوتاه مدت از سوی سفارت عراق، سبب تاخیر در برنامه زمانبندی پروژه‌ها شده است؛ بنابراین از وزارت امور خارجه می‌‌خواهیم تا مشكل اخذ روادید كاری و بلندمدت برای نیروها و عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات را حل كند.
وی یكی دیگر از مصداق‌های كمك‌های تخصصی وزارتخانه‌ها به بازسازی عتبات را فعال كردن ظرفیت‌های هنری كشور از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما برشمرد و افزود: افراد با سابقه و جوانان هنرمند و متعهد در رشته های مختلف هنری از عكاسی و گرافیك گرفته تا فیلم سازی وجود دارند كه آماده ایم با همكاری دولت و صدا و سیما در راستای استفاده از این پتانسیل برای فرهنگ‌ سازی، ترویج شعائر الهی، پاسخ به شبهات و اطلاع رسانی در گستره ملی و جهانی همكاری كنیم.
در ادامه این نشست، یوسف افضلی معاون هماهنگی و مشاركت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز گفت: در این مدت، خانواده بزرگ كاركنان دولت، سازمان‌ها و نهادها، كمك‌های نقدی و غیرنقدی بسیاری نیز به ‌صورت نذورات به بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر اهدا كرده‌‌اند.
اجتمام*1933*1834