وكلا در سراسر جهان به فكر ارتقاي زندگي شهروندان باشند

قزوين - ايرنا - رييس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلا دادگستري ايران گفت: وكلا در سراسر جهان بايد با افزايش روابط حقوقي براي ارتقاي زندگي شهروندان تلاش كنند.

به گزارش ايرنا مرتضي شهبازي نيا روز دوشنبه در همايش بين المللي تبيين روابط حقوقي اتباع ايران و تركيه كه در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشكي استان برگزار شد، افزود: حقوق شهروندي و جامعيت قانون در همه جاي دنيا از اهميت بالايي برخوردار است و بايد مورد توجه وكلا قرار گيرد.
وي با بيان اينكه حقوق شهروندي به عنوان دستاورد بزرگ بشريت به حساب مي آيد، اظهار داشت: همه وكلا بايد براي احقاق حقوق شهروندان تلاش كرده و تحقق زندگي بهتر را براي خود و شهروندان در دستور كار قرار دهند.
شهبازي نيا به روابط عميق بين ايران و تركيه اشاره كرد و عنوان داشت: ما ناگزيريم كه با كشور تركيه به عنوان همسايه ديرين جمهوري اسلامي ايران ارتباط و اتحاد بيشتري داشته باشيم.
وي با تاكيد بر اينكه كشور تركيه به عنوان كشور دوست و متحد ايران در منطقه محسوب مي شود، اظهار داشت: وجود سوابق مشترك تاريخي در زمينه مذهب، فرهنگ، تجارت، سياست و حمل و نقل باعث شده تا زمينه ارتباط هرچه بيشتر ايران با اين كشور افزايش يابد.
اين مسئول به واقعه جنبش مشروطيت در تاريخ ايران اشاره كرد و گفت: در خصوص حاكميت قانون و جبنش مشروطيت بين كشور ايران و تركيه تاثيرپذيري بسياري وجود داشته و تاريخ نشان داده كه اين 2 كشور در برخي مباحث حقوقي متاثر از يكديگر هستند.
شهبازي نيا به ميراث مشترك ادبي بين ايران و تركيه اشاره كرد و اظهار داشت: همه ايرانيان با اشعار مولانا شاعر و عارف بزرگ فارسي زبان آشنايي دارند و مثنوي معنوي و ديوان اشعار مولانا كه اكنون در كشور تركيه دفن است در منازل ايرانيان وجود دارد.
وي در خصوص مبادلات تجاري و روابط سياسي بين دو كشور يادآور شد: خوشبختانه ديپلماسي بين 2 كشور فعال بوده و از سطح روابط مناسبي در مباحث تجاري و اقتصادي برخوردار است و اميدواريم در مباحث حقوقي نيز اين ارتباط دوچندان شود.
9925*6101