سالانه بیش از 2 هزار و 300 همدانی به سرطان مبتلا می شوند

همدان- ایرنا- كارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان گفت: طبق بررسی های صورت گرفته هر ساله بیش از 2 هزار و 300 شهروند در این استان به سرطان مبتلا می شوند.

دكتر شراره نیك سیر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: حدود 57 درصد مبتلایان به سرطان را در این استان مردان و 43 درصد آنها را زنان تشكیل می دهند.
كارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: میزان بروز تمامی سرطان ها در این استان به ازای هر یك صد هزار نفر 130 مورد است.
دكتر نیك سیر بیان كرد: شایع ترین سرطان در بین مردان از جمله كشاورزان سرطان پوست است كه به علت حضور طولانی مدت زیر نور خورشید و برخورد اشعه ماورای بنفش ایجاد می شود.
وی ادامه داد: سرطان پوست رفتار نزدیك به خوش خیمی دارد و به علت تشخیص و درمان زود هنگام آن، این نوع سرطان در گزارش های بهداشتی كنار گذاشته می شود.
كارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان گفت: سرطان معده پس از پوست شایع ترین سرطان بین مردان همدانی است و از آن به عنوان مهمترین عامل مرگ و میر مردان نیز یاد می شود.
دكتر نیك سیر یكی از علل بالا بودن آمار مبتلایان به سرطان معده در بین مردان همدانی را زمینه نژادی دانست و توضیح داد: این نوع سرطان در بین سه كشور ایران، قزاقستان و تركمنستان شایع است.
وی بهترین راه برای پیشگیری از بروز سرطان معده را قرار دادن میوه و سبزی های تازه در سبد غذایی خانوار و مصرف مستمر آنها دانست.
كارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر همدان تاكید كرد: بیش از نیمی از سرطان ها قابل پیشگیری و بیش از 40 درصد سرطان ها در صورت تشخیص به موقع قابل درمان هستند.
دكتر نیك سیر ادامه داد: غربالگری سه نوع سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم هم اینك توسط معاونت بهداشتی در حال اجرا است.
هفته ملی مبارزه با سرطان از یكم تا هفتم بهمن بوده و شعار هفته سرطان «سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید» اعلام شده است.
7526/2090

سرخط اخبار استان‌ها