۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۶
کد خبر: 83185705
۰ نفر
كودكان بازمانده از تحصیل به مدرسه می روند

بندرعباس - ایرنا - مدیركل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: به منظور كاهش فقر آموزشی، این وزارتخانه با اجرای طرح شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل، تمام تلاش خود را برای بازگشت آنها به چرخه آموزش انجام می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی هرمزگان، احمدرضا پرنده روز یكشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه های زیرمجموعه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هرمزگان اظهار داشت: 98 هزار كودك بازمانده از تحصیل بین سن های 6 تا یازده سال در كشور شناسایی شده است.
وی ادامه داد: برای بدست آوردن آمار كودكان بازمانده از تحصیل، ابتدا داده های دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس از وزارت آموزش و پرورش اخذ و سپس داده های كودكان در سن 6 تا یازده سال از ثبت احوال به دست آورده شد كه تفاوت آمارها تعداد كودكان بازمانده از تحصیل را مشخص كرد.
مدیركل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: برای دسترسی به بازماندگان از تحصیل، اطلاعات خانواده ها در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان بررسی شد كه از 98 هزار نفر بازمانده از تحصیل داده های 97 هزار نفر در این پایگاه وجود داشت و امكان دسترسی به بقیه وجود ندارد.
پرنده اضافه كرد: از این 97 هزار نفر افزون بر 63 هزار نفر دارای شماره تماس بودند كه موفق به تماس و ارسال پیامك با 35 هزار و 868 خانواده شدیم.
این مقام مسوول گفت: از 35 هزار و 868 نفر كودك بازمانده، خانواده های 16 هزار و 530 كودك اظهار كردند فرزندشان به مدرسه می رود و 19 هزار 338 كودك محروم از تحصیل هستند.
وی یاد آور شد: امید می رود با كمك اداره های مرتبط و موسسه های خیریه و سازمان های مردم نهاد ملی و محلی برای شناسایی، بازگشت و ماندگاری این كودكان به تحصیل تلاش كرد.

** هرمزگان سومین استان با بیشترین تعداد كودك بازمانده از تحصیل
مدیركل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی در ادامه بیان داشت: هرمزگان نیز 2 هزار و 397 كودك بازمانده از تحصیل دارد كه نسبت به جمعیت بازماندگان از تحصیل در بین سایر استان ها رتبه 9 و نسبت به جمعیت رتبه سوم را دارد.
پرنده افزود: تعامل دولت و سازمان های مردم نهاد، پررنگ تر شدن سازمان های مردم نهاد محلی، كمك گرفتن از موسسه های خیریه و الگو گرفتن از برنامه های وفق جهانی به بهتر اجرا شدن این طرح كمك خواهد كرد.
وی اضافه كرد: اجرای این طرح یكی از اقدام های موثر وزارت تعاون و كار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و موفقیت این طرح الگویی از یك هم افزایی در كشور است.
مدیركل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی یاد آور شد: به منظور كاهش فقر آموزشی، این وزارتخانه با اجرای طرح شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل، تمام تلاش خود را برای بازگشت این كودكان به چرخه آموزش انجام می دهد.
وی ادامه داد: در این طرح، شناسایی، تعیین دلیل بازماندگی از تحصیل، بسته های سیسمتی برای بازگشت به مدرسه با كمك این وزارتخانه و وزارت آموزش و پرورش و موسسه های خیریه در دستور كار قرار گرفت.
مدیركل آموزش و پرورش هرمزگان نیز در این نشست بیان داشت: شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل از ابتدای مهر آغاز شده و تا كنون یك هزار و 891 نفر شناسایی شده اند كه یك هزار و 100 نفر آنان در دوره ابتدایی به چرخه آموزش بازگردانده شدند.
مدیرعامل موسسه نیكوكاری رعدالغدیر گفت: طرح ملی با عنوان «مشق ما» به هدف زیر پوشش قراردادن كودكان بازمانده از تحصیل، با مشاركت معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و موسسه ها و سازمان های خیریه و مردم نهاد در حال اجرا است.
علیرضا آتشك افزود: هرمزگان به عنوان یكی از استان های در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح است و براین اساس 10 نفر از دانشجویان، 150 نفر از كودكانی كه زیر پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند را زیر حمایت قرار داده و به چرخه آموزش باز خواهند گرداند.
نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هرمزگان با حضور مدیركل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی، سرپرست امور اجتماعی استانداری هرمزگان، مدیركل آموزش و پرورش استان و موسسه های نیكوكاری برگزار شد.
3219 /6048