هیات بلندپایه اردن وارد بغداد شد

بغداد - ایرنا - یك هیات بلندپایه اردنی متشكل از پنج وزیر روز یكشنبه وارد بغداد پایتخت عراق شد.

به گزارش ایرنا از دفتر معاونت نخست وزیری عراق، این هیات اردنی متشكل از وزیران صنعت و تجارت، بهداشت، دارایی، شهرداری ها، انرژی و همچنین رئیس بانك مركزی این كشور است.
'رجائی المعشر' معاون نخست وزیر اردن نیز قرار است تا ساعاتی دیگر وارد بغداد شود و نشست مسوولان دو كشور برای بررسی آخرین راهكارهای تقویت روابط دوجانبه تشكیل شود.
ناظران سفر پی در پی مقامات و هیات های عالیرتبه اردن به عراق را نشانه تغییر جدی رویكرد امان و یا دست كم نیاز شدید این كشور به عادی سازی و تقویت روابط با بغداد می دانند و در این خصوص به افزایش فشارهای غرب و آمریكا به اردن بر سر تحولات اخیر منطقه بویژه موضوع 'معامله قرن' اشاره می كنند.
با این حال، حضور و فعالیت وابستگان حزب منحله بحث بویژه اعضای خانواده صدام دیكتاتور سابق عراق و نیز رسانه های ضد عراقی در اردن از جمله دغدغه های دولت و احزاب سیاسی عراق در سالهای اخیر بوده است.
سفر رسمی این هیات بلندپایه اردن یك ماه پس از سفر 'عمر الرزاز' نخست وزیر و پس از سفر ده روز پیش عبدالله دوم پادشاه اردن به این كشور صورت می گیرد كه هر دو مقام اردنی در راس یك هیات بلند پایه در یك سفر رسمی به عراق آمدند.
نخست وزیر اردن و هیات همراه همچنین مذاكراتی را با طرف عراقی درخصوص راه های همكاری اقتصادی، افزایش حجم تبادل تجاری، تقویت خطوط بازرگانی دو كشور، تكمیل طرح لوله انتقال لوله نفت میان دو كشور انجام داد.
افزایش سطح همكاری ها در حوزه صنعت و سرمایه گذاری و انتقال تجربیات اردن به عراق از دیگر محورهای مذاكرات دو طرف بوده است.
عراق و اردن در ماههای اخیر برای گسترش همكاری های دو جانبه تلاش كرده اند.
'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق اواخر آبان ماه امسال در سفر یك روزه به اردن با عبدالله دوم پادشاه این كشور دیدار و در خصوص تحولات منطقه و روابط دو جانبه با وی گفتگو كرد.
مردادماه امسال نیز یك توافقنامه نظامی – امنیتی میان دو كشور با هدف ارتقا همكاری های نظامی و امنیتی از طریق تبادل اطلاعات و تجارب در زمینه امنیت مرزهای دو كشور و توسعه توانمندی های اطلاعاتی و آموزشی با هدف مبارزه با تروریسم امضا شد.
دو كشور عراق و اردن دارای 181 كیلومتر مرز مشترك هستند كه گذرگاه 'طریبیل' در 570 كیلومتری غرب بغداد و 370 كیلومتری شرق امان مهمترین گذرگاه مرزی دو كشور برای تبادل كالا و عبور مسافران است.
این گذرگاه در تابستان 2014 در نتیجه حمله گروه تروریستی داعش به عراق، بسته شد و به رغم تلاش دو كشور و خصوصا طرف اردنی برای گشایش این مرز، هنوز تبادلات تجاری و عبور مسافران در این گذرگاه به سطح مورد انتظار دو كشور نرسیده است.
خاورم*4**380**