صنف های پر درآمد بیشترین فرار مالیاتی را در استان دارند

بجنورد- ایرنا- مدیركل امور مالیاتی خراسان شمالی گفت: هر چند فرار مالیاتی در این استان كم است اما، صنف های پردرآمد و شركت های بزرگ بیشترین سهم فرار مالیاتی را دارند.

یوسف یعقوبی نژاد روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در خراسان شمالی با توجه به شناختی كه كاركنان امور مالیاتی از مودیان دارند و نبود شركت های بزرگ میزان فرار مالیاتی در حداقل ممكن است.
وی گفت: فرار مالیاتی بیشتر در بخش های بازرگانی بالا است و گاهی در برخی اصناف نیز وجود دارد ولی با رصد تراكنش بانكی اصناف تراكنش هایی كه از آستانه خاصی بالاتر است بررسی و اگر مشمول مالیات متمم شوند مالیات واقعی برای آنها تشخیص داده می شود.
وی در خصوص مالیات پزشكان نیز اظهار داشت: فرار مالیاتی برای پزشكانی است كه با بیمه ها كار نمی كنند و یا دستگاه كارتخوان ندارند.
وی افزود: با توجه به اینكه بیشتر پزشكان در استان ما طرف قرارداد بیمه ها بوده و متصل به دستگاه كارتخوان هستند بخشی در بیمه ها وجود دارد كه باعث می شود امكان فرار مالیاتی وجود نداشته باشد.
مدیركل امور مالیاتی خراسان شمالی به تصویب لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در صحن علنی مجلس اشاره كرد و گفت: این لایحه هم اینك به شورای نگهبان ارسال شده كه در صورت تصویب در جلوگیری از فرار مالیاتی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: همچنین تصویب این لایحه در شفاف سازی مالیات مودیان و افرادی كه از معافیت های خاص برخوردار هستند نیز نقش به سزایی دارد.
یعقوبی نژاد همچنین اظهار داشت: در كنار این لایحه طرح جامع مالیاتی نیز باعث جلوگیری از فرار مالیاتی می شود.
وی گفت: در این میان به جهت جلوگیری از این مساله سامانه بدهكاران مالیاتی به اداره ثبت شركت ها و گمرك متصل بوده تا از ارائه هر گونه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای بدهی اجرایی شده جلوگیری شود.
یعقوبی نژاد اظهار داشت: در گذشته به راحتی امكان تغییر اعضای هیات مدیره توسط كسانی كه بدهی مالیاتی داشتند فراهم بود ولی در حال حاضر هیچ تغییری قبل از تعیین تكلیف بدهی قابل انجام نیست.
به گفته وی سهمیه استان در حوزه مالیات در 10 ماهه امسال 2 هزار و 300 میلیارد ریال است كه از این میزان 90 درصد درآمدهای پیش بینی شده در قسمت مالیات سال جاری محقق شد.
در این مدت 2 هزار و 100 میلیارد ریال مالیات از بخش های مختلف در استان وصول شد كه یك هزار و 260 میلیارد ریال مربوط به مالیات مستقیم و عملكرد و 840 میلیارد ریال مربوط به مالیات غیرمستقیم و ارزش افزوده است.
ط/ 6042