۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۱
کد خبر: 83185266
۰ نفر
46 تبعه روس در آمريكا زنداني هستند

مسكو - ايرنا - 46 تبعه روسيه از سال 2008 ميلادي توسط آمريكا يا به درخواست اين كشور در ديگر نقاط جهان دستگير و روانه زندان هاي آمريكا شده اند.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا از مسكو، دستگاه ديپلماسي روسيه به تازگي بار ديگر به شهروندان خود هشدار داده است كه در سفرهاي خارجي مواظب باشند در دام سازمان هاي امنيتي آمريكا نيفتند.
روس ها معتقدند آمريكايي ها درخواست آنان را براي همكاري براساس قرارداد كمك هاي حقوقي متقابل در امور كيفري مورخه 1999 ميلادي ناديده مي گيرند بنابراين همچنان احتمال مي رود روس هاي بيشتري دستگير و روانه زندان هاي آمريكا شوند.
براساس اطلاعاتي كه وزارت امور خارجه روسيه به تازگي منتشر كرد تنها در سال 2018، هفت تبعه روس در نقاط مختلف جهان به درخواست ايالات متحده دستگير شده اند كه از اين تعداد مي توان به دستگيري س.مدودوف در تايلند و آ.ژوكوف در بلغارستان اشاره كرد.
دستگاه ديپلماسي روسيه در يك سال گذشته (سال ميلادي 2018) بارها آمريكا را به آدم ربايي متهم كرده است و نمونه بارز آن را دستگيري كنستانتين ياروشنكو در سال 2010 در ليبريا مي داند.
رامان سلزنيف ديگر تبعه روس نيز سال 2014 در جزاير مالديوي دستگير و به آمريكا انتقال يافت تا روس ها او را نمونه ديگري از آدم ربايي از سوي آمريكا به حساب آورد.
روس ها همچنين معتقدند كه سازمان هاي اطلاعاتي آمريكا براي گرفتن اعترافات مورد نياز نه فقط از فشار رواني استفاده مي كنند بلكه به تهديدهاي مستقيم و شكنجه نيز روي آورده اند چرا كه زندانيان خود را در سلول هاي كوچك فاقد امكانات مناسب و كمك هاي پزشكي قرار مي دهند.
كنستانتين ياروشنكو و ويكتور بوت از جمله افرادي هستند كه گفته مي شود در چنين شرايطي در آمريكا نگهداري مي شوند.
با اين حال دست روس ها مقابل آمريكايي ها چندان هم خالي نيست چرا كه آنان نيز زندانيان دارند كه مورد نظر واشنگتن هستند و چندي پيش روسيه يك تبعه آمريكايي به نام پل ويلان را در مسكو به اتهام جاسوسي دستگير كرد كه بعدا مشخص شد گذرنامه كشورهاي كانادا، ايرلند و انگليس را هم دارد و فردي چهار تابعيتي است.
روسيه و آمريكا در حالي بر تعداد زندانيان يكديگر مي افزايند كه دو طرف سابقه تبادل زنداني دارند و مردادماه سال 1389 در پايتخت اتريش تعدادي از زندانيان مطرح يكديگر را مبادله كردند.
اگر چه روس ها معتقدند كه فعلا پل ويلان بايد مراحل دادگاهي خود در مسكو را طي كند تا به اتهام جاسوسي او رسيدگي شود اما بسياري از كارشناسان او را يكي از گزينه هايي مي دانند كه در صورت هر حكمي در روسيه، گزينه اصلي آمريكا براي تبادل خواهد بود.
در تبادل سال 2010 ميلادي ميان روسيه و آمريكا، 14 زنداني روس در مقابل چهار تبعه غربي مبادله شدند.
دانشمند اتمي ايگور سوتياگين و سرگئي اسكريپال سرهنگ پيشين ضد اطلاعات ارتش روسيه در بين افرادي بودند كه در اين مبادله از طرف روسيه به آمريكا تحويل شدند.
اروپام*391*1346* 1546