۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 83185234
۰ نفر
« بِه‌زیستی» در گذر 40 سال

بیرجند- ایرنا- «بهزیستی» كه از دل انقلاب اسلامی برای بهتر زیستن نیازمندان و محرومان ایجاد شد در مسیر پرپیچ و خم از 40 سال گذشته تاكنون خدمات متفاوتی به جامعه هدف ارائه داده است .

به گزارش ایرنا، یكی از سازمان هایی كه همزمان با انقلاب اسلامی رشد كرده بهزیستی است. بنیانگذار این سازمان شهید «محمد علی فیاض ‌بخش» است كه بعد از انقلاب این فرصت را پیدا كرد تا فعالیت‌های خود را در راستای كمك به مردم گسترش دهد.
پیش از انقلاب خدماتی محدود در قالب مجتمع های روستایی، عشایری و شهری به كودكان و زنان بی سرپرست ارایه می شد. اما با همت شهید فیاض بخش و سربرآوردن سازمان بهزیستی از خاك انقلاب این خدمات سال به سال افزون تر و وسیع تر شد تا جایی كه هم اكنون بیش از 170 نوع وظیفه برای این سازمان تعریف شده و دامنه فعالیت هایش نیز روز به روز گسترده تر می شود.
برای آشنایی با فعالیت های سازمان بهزیستی از بدو تاسیس تاكنون با مدیركل بهزیستی خراسان جنوبی به گفت و گو پرداختیم.
علی عرب نژاد، تجمیع سازمان های حمایتی و تخصصی را رهاورد تشكیل سازمان بهزیستی عنوان كرد و به خبرنگار ایرنا گفت: ابتدای تشكیل این سازمان با ادغام 57 نهاد مردمی و موسسه خیریه، خدماتی به زنان، معلولان، كودكان و نوجوانان ارایه می شد كه مستمری، خدمات توانبخشی و مهد كودك از جمله آن بود.
وی ادامه داد: بعد از مدتی مجموعه آسیب های اجتماعی، دختران فراری، كودكان خیابانی، طلاق، خودكشی، خشونت های خانگی، كودك آزاری، همسر آزاری كه تا قبل از آن هیچ متولی نداشت به بهزیستی سپرده شد.

** چرخش 90 درجه ای برای پیشگیری از معلولیت
مدیركل بهزیستی خراسان جنوبی با تاكید بر اینكه گسترده شدن دامنه خدمات بهزیستی از بركات انقلاب بوده است بیان كرد: در سال های اخیر این نهاد علاوه بر مستمری دادن، وارد حوزه های مسكن و اشتغال جامعه هدف نیز شده كه هیچ كدام از آنها در زمان طاغوت وجود نداشت.
وی یادآور شد: خدمات مددكاری و مراكز مشاوره نیز در جریان 40 سال از عمر انقلاب به وظایف بهزیستی اضافه شد.
عرب نژاد، رسیدگی به مراكز ماده 16 و معتادان متجاهر را از دیگر مسئولیت های جدید بهزیستی عنوان كرد و گفت: اختلالات اجتماعی، بیماران روانی، سالمندان و غیره كه متولی نداشتند نیز به خانواده بهزیستی محلق شدند.
وی یكی از كاركردهای مهم بهزیستی بعد از انقلاب را ورود به بحث پیشگیری از معلولیت ها عنوان كرد و افزود: در قالب برنامه ششم توسعه برای این موضوع چرخش 90 درجه ای ایجاد شده تا بتوانیم مبادی ورودی معلولیت ها را كنترل و مدیریت كنیم.
مدیركل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به برنامه های بهزیستی در بحث های غربالگری شنوایی و بینایی اضافه كرد: با مشاوره های ژنتیك از تولد كودكان معلول پیشگیری می شود كه دستاورد بسیار بزرگی در 40 ساله انقلاب است.
وی با تقسیم عمر انقلاب به دو زمان 20 ساله بیان كرد: در 20 سال اول اكثر خدمات بهزیستی به صورت حمایتی بود و جامعه هدف نیز بیشتر معلولان و زنان سرپرست خانوار را تشكیل می دادند اما در 20 سال دوم آموزش، بهداشت، درمان، توانبخشی و پیشگیری نیز به این خدمات اضافه شد كه اثرات ماندگاری در جامعه داشته است.
عرب نژاد با بیان اینكه قبل از انقلاب خدمات حمایتی پراكنده و محدود بود اظهار داشت: اكنون خدماتی كه به جامعه هدف داده می شود همه جوانب یك زندگی از جمله نیازهای عاطفی، مادی، اجتماعی و غیره را شامل می شود.
وی افزود: به طور مثال كودك تحت حمایت در شبه خانواده های بهزیستی از بدو تولد تا بزرگسالی و در تمام مقاطع تحصیلی حمایت می شود.

** افزایش خدمات بهزیستی به توانخواهان از 2 به 170 مورد
مدیركل بهزیستی خراسان جنوبی یادآور شد: افراد زیر پوشش بهزیستی وقتی به مرحله ازدواج و اشتغال می رسند جهیزیه به همراه سرمایه كار دریافت كرده و حتی تا برای دختران تحت حمایت بعد از ازدواج سیسمونی بچه هم تهیه می كنیم.
وی با اشاره به خدمات گسترده ای كه از 15 سال اخیر در حوزه مسكن مددجویان رقم خورده است گفت: این خدمات همه از بركات انقلاب بوده كه به افراد تحت حمایت رسیده است.
عرب نژاد افزایش مراكز درمان اعتیاد، توانبخشی، حرفه آموزی و غیره را از دیگر خدمات نوین و دستاورد 40 ساله انقلاب برشمرد و افزود: نسبت به قبل از انقلاب وضع جامعه هدف بهزیستی به طور كامل متحول شده و این مساله كاملا ملموس و محسوس است.
وی با اشاره به فعالیت 500 نهاد اجتماعی در خراسان جنوبی از آنها به عنوان شركای بهزیستی یاد كرد و گفت: بیش از 95 درصد خدمات برون سپاری شده است.
مدیركل بهزیستی استان یادآور شد: اگر قبل از انقلاب فقط 2 خدمت به توانخواهان داده می شد اكنون این خدمات به بیش از 170 مورد رسیده كه هیچ كدام با یكدیگر مرتبط نیست.
وی در مقایسه آماری از وضع خدمات بهزیستی پیش از تشكیل استان با زمان حال نیز گفت: تمامی خدمات در بخش های مختلف از صفر تا 100 رشد چند برابر داشته است.
عرب نژاد افزود: به طور مثال 13 سال قبل در خراسان جنوبی هیچ موردی در بحث اشتغال معلولان نداشتیم كه الان آمار اشتغال به چهار هزار و 156 مورد رسیده است.
وی یادآور شد: بسته های حمایتی كه قبل از انقلاب فقط به زنان سرپرست خانوار هر چند وقت یك بار داده می شود امروز بعد از گذشت 40 سال به مستمری ماهانه تبدیل شده است كه نشان از توجه نظام به محرومان و ضعیفان دارد.
گزارش از عصمت برزجی
9893 * 6054