۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۴
کد خبر: 83185092
۰ نفر
همتی: عملكرد ارزی بانك مركزی منفی است

تهران- ایرنا- رییس كل بانك مركزی گفت: نتیجه عملكرد ارزی امسال بانك مركزی، دو هزار و 400 میلیارد تومان منفی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «عبدالناصر همتی» در جلسه علنی امروز - یكشنبه- مجلس شورای اسلامی و در هنگام بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 اعاده شده از سوی شورای نگهبان افزود: در اصلاحیه قانون بودجه امسال، 18 هزار و 600 میلیارد تومان سود از بابت خرید و فروش ارز برای بانك مركزی پیش‌بینی شده كه اگر تصویب شود بانك مركزی باید بابت سودی كه برای آن محقق نشده مالیات پرداخت كند.
رییس كل بانك مركزی ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش 6 تا هفت درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود.
همتی یادآور شد: نتیجه عملكرد ارزی بانك مركزی دو هزار و 400 میلیارد تومان منفی است، از این رو ما چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانك مركزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود.
رییس كل بانك مركزی تصریح كرد: قراردادن چنین درآمدی در بودجه بانك مركزی اشتباه است.
به گزارش ایرنا، در هنگام بررسی گزارش كمیسیون برنامه و بودجه برای رفع ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح قانون بودجه سال 97، بندی رسیدگی شد كه نمایندگان با وجود ایراد شورای نگهبان خواستار ابقا آن بودند.
طبق این بند، بانك مركزی مشمول مفاد ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی الحساب و سود سهام بودجه مصوب به صورت یك دوازدهم در هر ماه است.
در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده است: شركت‌های دولتی و بانك‌ها كه در بودجه برای آنها سود ویژه پیش‌بینی می‌شود موظف به واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام علی‌الحساب مصوب به صورت یك دوازدهم در هر ماه هستند كه در بند 6 ماده واحده طرح اصلاح بودجه نیز بانك مركزی مشمول این قانون عنوان شده بود.
پس از اظهارات رییس كل بانك مركزی این بند برای بررسی بیشتر به كمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شد.
سیام**9121**1336