تقویت شبكه نخبگان علوم انسانی ضروری است

تهران - ایرنا - تهران – ایرنا – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: با تقویت شبكه اجتماعی نخبگان علوم انسانی برای گسترش تعامل علمی داخلی و ارتباط با سایر مناطق علمی دنیا باید تلاش ویژه صورت می گیرد به ویژه در شرایط فعلی، این ضرورت بیشتر است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور غلامی امروز (یكشنبه) در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، گفت: مسیری كه تا به حال طی كردیم نمودهای زیادی در راستای توجه به عالمان داشت اما این جشنواره یكی از نمونه های فاخر محسوب می شود. علوم انسانی در سخنان و نكات استادان و بزرگان بارها مورد تاكید قرار گرفته است.
وی افزود: محور علوم انسانی، انسان بوده و انسان برگزیده مخلوقات خداوند است. مهمترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما در حوزه علوم انسانی، جای می گیرند و در این زمینه كافیست تاریخ حیات فرهنگی و اجتماعی ایران و یافته ها و دستاوردهای مردم این مرز و بوم را مورد بازخوانی قرار دهیم.
غلامی اظهار كرد: جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شد تا از طریق تداوم آن، پاسداشت جایگاه اندیشمندان و محققان آن حوزه و ارائه تصویر واقعی از كمیت و كیفیت تولیدات علوم انسانی و اسلامی را مورد توجه قرار داده باشیم. همكاران ما در وزارت علوم تمام تلاش خود را كردند چنین نشست فاخری را برگزار كنند.
وی گفت: سال گذشته در چنین مناسبتی با كمال افتخار اعلام كردم نهال كاشته شده به درختی پربار تبدیل شد و امیدوارم ثمرات این رویداد سالانه علمی كه به درستی به نام یكی از متفكران نامگذاری شده است، محقق شود. به خصوص آنكه فارابی محققی بود كه حیات طیبه انسانی را در بستر جامعه خردمند می دانست.
غلامی ادامه داد: سعی كردیم پژوهشگران و دانشجویان به كاربردی كردن علوم انسانی از طریق مسئله ها و نیازهای جامعه ترغیب شوند و در این زمینه انجمن های علمی معتبر كشور، استادان به خصوص بانوان بیشتر از دوره های قبل اثربخش بودند.
وی در ادامه گفت: از سال گذشته تبیین كاركرد، نقش خطیر و موثر علوم انسانی در فرایند برنامه ریزی و سیاستگذاری ملی در زمینه های مختلف و ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و اجتماعی ایران در تراز جهانی با همكاری سایر نهادها و دستگاه های فرهنگی در دستور كار قرار گرفت كه با تلاش بیشتر ادامه می یابد.
غلامی اظهار كرد: اگر جشنواره بین‌المللی فارابی را تصویری از علوم انسانی و اسلامی و بستری برای بالندگی آن بدانیم، تحقق دیگر اهداف برگزاری آن نیازمند توجه، دقت و برنامه‌ریزی است كه دبیرخانه جشنواره این نكات را با همكاری انجمن های علمی برای دوره های بعد مورد توجه قرار دهد.
وزیر علوم گفت: بررسی روند دوره های اخیر جشنواره به ویژه نتایج گروه های علمی دوره دهم و اهتمام هر چه بیشتر در حوزه علوم انسانی كشور كه به روشنی نشان می دهد مسئولیت همه در این زمینه باید مضاعف شود.از این رو برآوردی مستمر از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در كشور توسط دبیرخانه جشنواره بر اساس الگوهای علمی و روش شناختی ارائه شود.
به گفته وی، پایش منظم و سالانه تولیدات علوم انسانی در ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در مسیر تدوین وتنظیم فوری بسته های سیاستی دقیق و مناسب از جمله حراست از زبان فارسی، ماموریت اجتماعی در همه زمینه ها، رعایت اخلاق پژوهش و موارد دیگر مرتبط یاری خواهد كرد.در مرتبه دوم لازم است با تقویت شبكه اجتماعی نخبگان علوم انسانی برای گسترش تعامل علمی داخلی و ارتباط علمی با سایر مناطق علمی دنیا تلاش ویژه صورت می گیرد به ویژه در شرایط فعلی، این ضرورت بیشتر است.
وزیر علوم تاكید كرد: جشنواره بین‌المللی فارابی باید منعكس كننده تمام نظریه های علوم انسانی و اسلامی باشد. دبیرخانه این جشنواره به منظور ایجاد فضای مناسب برای گفتگوی سازنده میان مدیران و نخبگان كشور بكوشد.بخشی از مشكلات فعلی كشور بدون هیچ تعارفی ناشی از فقدان چنین گفت و گو و احساس اثربخشی است.
وزیر علوم افزود: با توجه به اهمیت استفاده از توان علمی دانشگاه های معتبر لازم است در دوره های آینده استفاده بیشتری از این ظرفیت بزرگ صورت گیرد.
9492 ** 1200