۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
کد خبر 83184906
۰ نفر
نقش سرمایه گذاری خارجی در رشد اقتصادی

بندرعباس- ایرنا- یكی از مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید در سالهای اخیر با درك شرایط اقتصادی حاكم بر كشور، توجه ویژه به جذب سرمایه گذاری خارجی با توجه به نقش آن در سرعت بخشی به روند رشد و توسعه بوده است.

به گزارش ایرنا، در شرایط امروز كشور كه دشمن با تمام قوا یك جنگ اقتصادی تمام عیار علیه كشورمان به راه انداخته، جذب سرمایه گذاری خارجی از اهمیت دوچندانی در جهت رونق بخشی به اقتصاد كشور و ترمیم زخم های اقتصادی برخوردار است و از این رو فضاسازی مناسب برای جذب سرمایه گذاری خارجی ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده و باید به آن توجه ویژه ای داشت.
براساس آمارهای اعلام شده از سوی دستگاه های مسوول، تأمین منابع از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی بخشی جدایی ناپذیر از برنامه ششم توسعه و رسیدن به رشد 8 درصدی سالانه است.

** هدف گذاری 65میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در كشور
جذب سالانه 65 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف كه شامل 30 میلیارد دلار فاینانس، 20 میلیارد دلار مشاركت اقتصادی و 15 میلیارد دلار سرمایه مستقیم است، در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.
سرمایه گذاری خارجی یكی از بندهای مهم سیاست اقتصاد مقاومتی است كه در سال 1392 ابلاغ شد و دولت های یازدهم و دوازدهم با تهیه و تدوین تسهیلات و قوانین ویژه و تسهیل و سرعت بخشی در صدور مجوزهای لازم ، سعی در اجرای این بند مهم و جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری خارجی داشته است.
از جمله مهمترین این حمایت ها می توان به انتقال اصل سرمایه گذاری و تضمین سود حاصل از سرمایه گذاری كشورهای خارجی در ایران اشاره داشت.
اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی تا بدانجا است كه فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی یكی از مهمترین شاخص های ارزیابی و انتخاب مدیران كل امور اقتصادی و دارایی استان ها را جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی و میزان تحقق آن عنوان می كند.
در سالهای گذشته سرمایه گذاری خارجی در كشور باید از هفت خوان رستم می گذشت، اما امروز با كاهش بروكراسی اداری و حذف تشریفات اضافی، نظارت های بیشتر و راه اندازی مراكز خدمات سرمایه گذاری در استان ها این روند تسهیل شده است.

** سرمایه گذاری خارجی و نقش آن در شتاب بخشی به توسعه دروازه طلایی اقتصاد ایران
كارشناسان اقتصادی تاثیر و مزایای بسیاری را برای سرمایه گذاری خارجی عنوان می كنند، كه افزایش درآمد مالیاتی، تولید ثروت، اشتغالزایی، انتقال فناوری، تقویت زیرساخت های داخلی و توسعه گردشگری از جمله آنها است.
این مزایا برای استانی همچون هرمزگان كه با وجود داشتن ظرفیت های بسیار با محرومیت های قابل توجهی روبه رو است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند سرعت توسعه را در این منطقه كه از آن به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران یاد می شود، دوچندان كند.
براساس اعلام نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی این استان جزو پنج استان پردرآمد اما سه استان فقیر كشور است و حدود 57 هزار خانوار در این استان تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.
احمد مــرادی در نشست اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی با انجمن‌ های سرمایه‌ گذاران و فعالان اقتصادی هرمزگان بیان داشت: طبق برنامه پنجم توسعه، باید 50 درصد مازاد درآمد به استان بازگردد، اما تاكنون این اتفاق حاصل نشده و باید فكری برای حل مسایل اقتصادی این استان شود.
استاندار هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به اینكه بانك ها 2 هزارو 400 واحد تولیدی در استان را تملك كرده اند، افزود: این كار باعث از بین رفتن تولید و اشتغال شده است.
فریدون همتی افزود: در صورتی كه بانك ها قسط های بلند مدتی را برای سرمایه گذاران در نظر گیرند باعث تحول در اقتصاد كشور شده و افزایش اشتغالزایی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به سرمایه‌ های راكد دولتی و غیردولتی در هرمزگان تصریح كرد: اگر اختیار تهاتر به ما داده شود می ‌توان از این سرمایه ‌های راكد بهره‌ برداری بهتری داشت.
نماینده عالی دولت در هرمزگان به نقش مهم این استان در تزریق بودجه عمومی كشور اشاره و افزود: در سال گذشته 200 هزار میلیارد ریال از درآمدهای گمركی، بنادر و درآمدهای عمومی استان به صندوق بودجه كشور تزریق شد كه یك دهم مجموع بودجه كشور است.
‎همتی با بیان این كه هیج سهمی از ارزش افزوده واحدهای نفتی هرمزگان نداریم، گفت: خواستار آن هستیم كه بخشی از ارزش افزوده به بخش تولید این استان با اصلاح قوانین اختصاص یابد كه می‌ توان این موضوع را در مجلس دنبال كرد.

** هرمزگان باید به قطب جذب سرمایه گذاری خارجی تبدیل شود
وزیر اقتصاد و دارایی در نشست اخیر خود در جمع سرمایه گذاران در بندرعباس نیز بیان داشت: یكی از فرصت های طلایی در هرمزگان جذب سرمایه گذاری های خارجی است كه باید برای تحقق آن از وجود مزیت ها و فرصت ها استفاده مطلوب كرد.
فرهاد دژپسند بیان داشت: هرمزگان دارای قابلیت های اقتصادی بسیاری است و در شرایط تحریم نیز می تواند به نگین اقتصادی كشور تبدیل شود.
وی با اشاره به اینكه بندر شهید رجایی 34 درصد از بار اقتصادی كشور را به دوش می كشد، خاطر نشان كرد: هرمزگان نسبت به سایر استان های دیگر از ظرفیت های بالای اقتصادی برخوردار است و می تواند به قطب اقتصادی در كشور تبدیل شود.
دژپسند با تاكید بر اینكه برای سرمایه گذاری خارجی باید منطقه ای عمل كنیم ، گفت: استان هرمزگان یكی از مقاصد بسیار مناسب و جذاب برای سرمایه گذاری است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: مسوولان استانی و سرمایه گذاران هرمزگان از سرمایه گذاران خارجی دعوت كنند و برای علاقه مند كردن سرمایه گذاران خارجی باید از ظرفیت های فراوان این استان در دسترسی به آب های آزاد، مسائل گمركی و ظرفیت های زیرساختی استفاده شود.
دژپسند بیان داشت: یكی از شاخص های ارزیابی مدیركل های استانی را در جلب و جذب سرمایه گذار خارجی می دانم و برای استان هرمزگان تاكید بنده بیشتر است و سال آینده هرمزگان باید رتبه اول جذب سرمایه گذار خارجی را كسب كند.
وی ابراز داشت: اگر سرمایه گذار خارجی بداند چه ظرفیت ها و علاقه مندی در مسئولان و فعالان اقتصادی در هرمزگان وجود دارد بطورحتم استقبال خواهد كرد.
وزیر اقتصاد تاكید كرد: در چشم انداز آینده، هرمزگان باید به یك استان مهاجرپذیر متخصص تبدیل شود و باید به حدی از رشد و توسعه برسیم كه از تحصیلكرده ها و متخصصان كشور دعوت كنیم كه به این استان بیایند و در حوزه های مختلف فعال شوند.

** هرمزگان و سرمایه گذاری خارجی
استان هرمزگان در جنوب ایران به واسطه بهره مندی از ظرفیت ها و امكانات ویژه نقشی مهم و راهبردی در اقتصاد كشور داشته و دارد، این گفته بارها و بارها از سوی مسوولان ارشد كشور عنوان شده و همواره بر توجه ویژه به این استان مهم و استراتژیك تاكید شده است.
وجود 14 جزیره اقتصادی و سواحل راهبردی، بویژه ساحل مكران در جاسك، دسترسی به شبكه های چهارگانه حمل ونقل (هوایی، زمینی، ریلی و دریایی)، دسترسی به آبهای آزاد و دور، داشتن مناطق ویژه اقتصادی و بندرهای آزاد، پالایشگاه های نفت و میعانات گازی، كارخانه های سیمان، آلومینیوم، فولاد، وجود بندر شهیدرجایی و شهیدباهنر، گمرك ها، بهره مندی از 2 هزار و 237 كیلومتر نوار ساحلی از ظرفیت های طلایی هرمزگان است كه می توان با استفاده از آنها گامی مهم در تحول اقتصادی و توسعه اشتغال در منطقه و كشور برداشت.
استان هرمزگان از یك سو در اقتصاد داخلی بویژه در امر صادرات و واردات جایگاه ویژه ای در كشور دارد و از سوی دیگر با تسهیل انتقال كالا به بازار آسیای میانه، برگ برنده جمهوری اسلامی ایران برای حضور موثر در بازارهای جهانی است.
هرمزگان در جنوب ایران مشرف به تنگه هرمز از یك سو به آب های بین المللی و كشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و از سوی دیگر با استان های سیستان و بلوچستان، فارس، كرمان و بوشهر همسایه است و بالاترین ظرفیت تبادل مرزی و تجاری در بین استان های كشور را به خود اختصاص داده است.
اما براساس آمارها، متاسفانه هرمزگان با وجود داشتن این ظرفیت های بی بدیل چندان در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق نبوده و حتی در ردیف چهار استان اول كشور در جذب سرمایه گذاری خارجی نیز قرار ندارد.
دلایل این نبود موفقیت در این گزارش مد نظر نمی باشد و از همین رو به آن نمی پردازیم ، اما بر این نكته تاكید می شود كه هرمزگان می تواند در شرایط فعلی اقتصاد كشور نقشی بسیار مهم در جذب سرمایه گذاری خارجی كه كلید برون رفت از ركود اقتصادی است، داشته باشد و از همین رو مسوولان باید به آن نگاه ویژه ای داشته باشند.
براساس آمارهای موجود در سال 96 به میزان 70 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی بصورت مستقیم و یك هزارو 200 میلیون یورو فاینانس در استان هرمزگان ثبت شده و امسال این رقم یك میلیارد دلار پیش بینی شده است.
البته هنوز آماری در خصوص تحقق چه میزان از پیش بینی های صورت گرفته در سالجاریدر استان هرمزگان از سوی مسوولان اعلام نشده است.
نیروگاه هزار و 400 مگاواتی سیریك با سرمایه گذاری مشترك ایران و روسیه، كارخانه كنسانتره آهن با سرمایه گذاری چین و نیروگاه برق خورشیدی با سرمایه گذاری كشور ایتالیا از مهم‌ترین سرمایه گذاری‌های خارجی در هرمزگان است.

** رتبه هرمزگان در جذب سرمایه گذاری خارجی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست
وزیر امور اقتصادی و دارایی در كارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در بندرعباس كه پنجم بهمن امسال برگزار شد، با انتقاد از میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در استان هرمزگان گفت: رتبه استان در این بخش به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با بكارگیری علم و عقل در كنار عزم و عمل رتبه استان هرمزگان در جذب سرمایه گذاری خارجی ارتقا یابد.
فرهاد دژپسند ادامه داد: برای تسهیل كسب و كار و افزایش سرمایه گذاری، فرصت درنگ نداریم و درحقیقت دیر شده و همه دستگاهها باید با تمام قوا ورود كنند تا تولید و سرمایه گذاری آسیب بیشتری نبیند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: سرعت در انجام امور باید با دقت همراه باشد و همزمان با روان شدن سرمایه گذاری و رونق تولید، اجرای قانون نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا از فساد و فسادپذیری خودداری شود و برای تحقق این رویكرد باید از تمام ظرفیت ها استفاده كرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه هرمزگان اظهار داشت: قابلیت های این استان می تواند پلكان ترقی كشور باشد و نماینده عالی دولت در استان نیز با در اولویت قرار دادن اقتصاد، همین رویكرد را دنبال می كند.

**هرمزگانی استانی راهبردی با جایگاه ملی و بین المللی
معاون اول رییس جمهوری در سفر اخیر خود در آذرماه امسال به بندرعباس گفت: هرمزگان از استان های مهم و راهبردی كشور با جایگاه ملی و بین المللی است.
اسحاق جهانگیری در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش هرمزگان در صنعت ، بیان داشت: این استان با تولید فولاد، آلومینیوم و نفت و گاز از استان های راهبردی است و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بر اهمیت این استان افزوده و در كشاورزی نیز هرمزگان از مناطق مهم و سرآمد است.
رییس مجلس شورای اسلامی نیز آذرماه امسال در جریان سفر به هرمزگان در جمع مردم شهرستان بندرخمیر این استان اظهار داشت: از مدت ها پیش توجه به استان هرمزگان یكی از موضوعات محوری در كشور شده و بخش هایی در این استان وجود دارد كه به لحاظ منافع ملی باید توجه بیشتری به آن شود.
علی لاریجانی در بخشی از صحبت های خود بیان داشت: از مدت ها پیش به فكر ایجاد زمینه های جذب سرمایه گذاران خارجی بوده ام و این ظرفیت در هرمزگان فراهم است تا در حوزه های صنعتی و نفتی سرمایه گذاران را جذب كنیم كما اینكه سرمایه گذاران خارجی در منطقه ابراز تمایل برای حضور داشته اند و حتی می توان با برگزاری همایش سرمایه گذاری ،پذیرای سرمایه گذاران داخلی هم در این استان باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: افراد موثری می توانند به توسعه و آبادانی استان هرمزگان كمك كنند و باید برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی شرایط و فرصت های سرمایه گاری در هرمزگان معرفی شود.

**هرمزگان می تواند كمك شایانی به اقتصاد ملی نماید
عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نشست اخیر وزیر اقتصاد و دارایی با فعالان اقتصادی در هرمزگان از این استان به عنوان استانی فعال و كلیدی در حوزه برخورداری از ظرفیت‌های تجاری، اقتصادی و تولیدی یاد كرد.
حسین هاشمی تختی بیان داشت: در صورت كمك دولت در واگذاری اختیارات به استان، به طور جد بر این باوریم كه می‌توانیم نه تنها مشكلات داخلی استان را رفع كنیم بلكه به طرز قابل توجهی نیز به اقتصاد ملی و توسعه كشور كمك نماییم.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بوموسی و بندر خمیر در مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: ما معتقد هستیم با توجه به ظرفیت های موجود در حوزه نیروی انسانی و ظرفیت های طبیعی و ساحلی هرمزگان می توانیم تحریم ها را دور بزنیم و شدت آنها را كاهش دهیم.
وی پیش تر نیز در جمع خبرنگاران بیان داشته بود: برای جذب سرمایه‌ گذاری خارجی و تقویت سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی در هرمزگان به تحرك همه دستگاه‌ها و تغییر نگاه‌ها نیاز داریم.
هاشمی تختی اظهار داشته بود: هرمزگان با بسیاری از استان‌های كشور متفاوت است و شرایط اقتصادی حاكم بر آن به گونه‌ ای است كه در حال حاضر به اندازه بیش از 5 استان كشورمان و حتی بیشتر برای كشور تأمین درآمد می ‌كند و مهم‌ترین مسأله‌ای كه ما در دیدار با وزیران و مسؤولان عالی كشور همواره به آن تأكید داریم و حتی راه‌های قانونی در این زمینه را بررسی كرده‌ایم، افزایش سهم هرمزگان از اعتبارات ملی است.

**سرمایه گذاری خارجی و مصونیت در برابر تهدیدهای خارجی
به اعتقاد نگارنده سرمایه گذاری خارجی برای اقصی نقاط ایران اسلامی از جمله هرمزگان در هر شرایطی یك ضرورت مهم است كه می توان با گسترش آن و نگاه به این مقوله به عنوان یك پدافند غیرعامل، منافع ملی كشور را در برابر تهدید عوامل خارجی ، مصون نگاه داشت.
لازمه تحقق سرمایه گذاری خارجی در كنار پایداری شرایط سیاسی و اقتصادی، متاثر از فاكتورهای دیگری نیز می باشد كه از جمله آن می توان به معرفی صحیح ظرفیت های سرمایه گذاری ، ارتقاء امنیت و برنامه ریزی مناسب در جهت تحقق آن در كنار ارایه بسته های تشویقی و جذاب حمایتی اشاره داشت.
البته همانگونه كه عنوان شد، دولت دكتر روحانی با علم بر اهمیت و تاثیرگذاری سرمایه گذاری خارجی در تولید ثروت و سرازیری سرمایه به كشور، گام های خوبی در این مسیر برداشته است.
با توجه به آنچه در خصوص اهمیت سرمایه گذاری خارجی در توسعه اقتصاد و ظرفیت های ویژه هرمزگان در این بخش گفته شد، لازم است مسوولان در سطح ملی و استانی نگاه ویژه ای به مشكلات و موانع جذب سرمایه گذاری خارجی در این استان داشته باشند و به معنای واقعی وارد عمل شوند.
7198/6048