نشست كمیته مشترك سوریه و ایران در دمشق آغاز به كار كرد

تهران- ایرنا- چهاردهمین نشست مقدماتی كمیته عالی فنی مشترك سوریه و ایران بعدازظهر شنبه با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز به كار كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، در این نشست كه در هتل «داما روز» دمشق برگزار شد، «امیر امینی» معاون وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار كرد: برگزاری نشست امروز، بیانگر عزم و اراده دو كشور دوست برای همكاری و تعمیق روابط راهبردی در تمامی زمینه هاست.
وی ابراز امیدواری كرد؛ بتوان به دستاوردها و توافق هایی دست یافت كه در راستای منافع هر دو ملت سوریه و ایران باشد.
امینی تصریح كرد: كشورهایی كه از هفت سال گذشته تاكنون جنگ را بر سوریه تحمیل كرده اند، اكنون بخوبی به مقاومت و پایداری سوری ها پی برده و تلاش ها برای از سرگیری روابط اقتصادی با دولت دمشق را از سر گرفته اند.
سانا به نقل از معاون وزیر راه ایران، همچنین از آمادگی تهران برای مشاركت در روند بازسازی و ساخت و ساز در سوریه خبر داد.
«ثریا ادلبی» معاون رئیس سازمان برنامه ریزی و همكاری های بین الملی سوریه نیز در این باره گفت: دمشق به روابط اقتصادی استوار با ایران امیدوار است؛ موضوعی كه نتایج مثبتی بر هر دو ملت دوست دارد و در راستای روابط سیاسی برجسته دوجانبه است.
وی افزود: همكاری دوجانبه منجر به امضای توافق نامه همكاری اقتصادی مشترك در سال 2015 میان دو كشور و نیز توافق نامه هایی در زمینه های كشاورزی، نفت و ارتباطی و نیز گشایش خطوط اعتباری با ایران شد.
این مقام سوری تصریح كرد: پایان سال گذشته میلادی نیز یك قرارداد همكاری اقتصادی راهبردی بلندمدت در جریان نشست هایی كه در تهران برگزار شد، میان دو كشور منعقد گردید.
نشست های فنی مقدماتی با هدف تدوین یادداشت تفاهم كمیته عالی مشترك دو كشور صورت می گیرد.
جدول زمان بندی این كمیته سه روزه، شامل گفت وگوهای فنی، نشست كمیته وزارتی به ریاست «محمد سامر الخلیل» وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه و «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی ایران و سپس آغاز به كار فعالیت های كمیته عالی مشترك در شورای وزیران سوریه و امضای اسناد خواهد بود.
در این نشست، «عدنان محمود» سفیر سوریه در ایران و «جواد ترك آبادی» همتای ایرانی اش در دمشق به همراهان شماری از مسئولان ایرانی و سوری حضور داشتند.
شبس**9363**1859