افزایش ظرفیت های گردشگری دریایی در دستور كار است

لاهیجان - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: برنامه گسترده ای برای افزایش ظرفیت های گردشگری و سفرهای دریایی در دستور كار داریم.

به گزار ایرنا محمد راستاد روز شنبه در مراسم آغاز كلنگ زنی عملیات فاز اول بندر گردشگری دریایی بندر چمخاله شهرستان لنگرود افزود: به دنبال توسعه ظرفیت های كشور در زمینه فعالیت های گردشگری و مسافری در نوار ساحلی جنوب و شمال كشور هستیم و از سال گذشته با ساخت تعدادی اسكله شناور در استان های هرمزگان ، بوشهر و خوزستان این كار شروع شده است.
وی ادامه داد: امسال هم برای بندرانزلی در استان گیلان این برنامه را در دست اقدام داریم و با ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات بندر چمخاله نیز این امكانات درحال انجام است و همه این فعالیت ها موید عزم این سازمان در زمینه توسعه سفرهای دریایی است.
راستاد اظهار داشت: ایران فعالیت های دریایی زیادی هم در بخش تجاری و هم در بخش های گردشگری و مسافری دارد و سازمان بنادر و دریانوردی هم در این زمینه تمركز كرده تا زیرساخت های مورد نیاز برای استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت ها را فراهم كند و در بنادر استان گیلان هم با توجه به قابلیت هایی كه وجود دارد، این مسئله مورد توجه است .
وی تصریح كرد: انتظار داریم بعد از برنامه های زیربنایی و احداث زیرساخت ها توسط سازمان بنادر و دریانوردی ، ایجاد تاسیسات روبنایی و تجهیزات مورد نیاز با سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین شود كه برای این بخش هم مكانیزم های حمایتی در نظر گرفته ایم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در كنار توسعه ظرفیت های گردشگری دریایی ، ظرفیت های تجاری بنادر كشور هم در حال توسعه است كه در آن زمینه هم توانستیم این ظرفیت را در سال به 230 میلیون تن برسانیم.
به گفته راستاد، در جنوب كشور بنادر شهید حقانی در خرمشهر و بندر بوشهر و چابهار فعالیت های گردشگری دارند و در شمال نیز بندرانزلی تاسیسات مسافربری دارد و در بندر چمخاله نیز بطور ویژه در حال ساخت است ضمن آنكه با تاسیس بندر دریایی چمخاله ، این بندر تنها بندری خواهد بود كه بطور ویژه در مورد سفرهای دریایی فعالیت خواهد كرد.
وی اظهار داشت: در سال 24میلیون ظرفیت مسافرت دریایی كشور است كه امیدواریم با توجه به تمایلی كه هموطنان به سفرهای دریایی دارند، این ظرفیت بیش از گذشته افزایش یابد.
مدیرعامل سازمان بنادر تاكید كرد: ایران كشوری است كه پنج هزار و 800 كیلومتر نوار ساحلی دارد و 80میلیون جمعیت ایران علاقه زیادی به گردشگری دریایی دارند و به همین دلیل هرچه این ظرفیت ها افزایش یابند و ناوگان مناسب در این خصوص تامین شود، می تواند ارزش زیادی برای كشور داشته باشد.
به گزارش ایرنا مساحت حوضچه دریایی بندر گردشگری دریایی چمخاله شهرستان لنگرود چهار هكتار و سطح اراضی دو هكتار با طول موج شكن یك هزار متر و طول پل دسترسی شمع و عرشه 352متر است كه برای ساخت این بندر 720میلیارد ریال سرمایه اولیه صرف شده و 685میلیارد ریال نیز برای ساخت و تكمیل آن در نظر گرفته شده است.
زمان تكمیل این طرح در محل طرح توسعه بندر مسافری دریایی چمخاله از هم اكنون 36 ماه پیش بینی و شش ماه نیز مطالعات آن انجام شده است.
با ساخت این بندر گردشگری، برای 500 نفر ایجاد شغل خواهد شد.
شهرستان لنگرود در 60 كیلومتری شرق مركز استان گیلان واقع است.
6029 / 2007