راهكارهای فعالان صنعت رنگ و رزین برای گذر از موانع اقتصادی

تهران- ایرنا- هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی رنگ، رزین و پوشش های صنعتی در حالی عصر امروز به كار خود پایان می دهد كه فعالان این صنعت با وجود مسائل و مشكلات داخلی و خارجی پیشنهادهایی برای رونق اقتصاد خود دارند و حتی برخی از آنان «تحریم» را برای تولیدات داخلی مثبت می دانند.

به گزارش شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی رنگ، رزین و پوشش های صنعتی با وجود تحریم ها و محدودیت های اقتصادی با استقبال خوب شركت های خارجی همراه بود، به طوری كه علاوه بر حضور 205 تولید كننده داخلی، 55 شركت خارجی در آن شركت كردند و شخص سفیر اسپانیا در مراسم افتتاح آن حضور یافت.
البته تولیدكنندگان و صادركنندگان این حوزه در زمینه شرایط تولید، قیمت ها و برخی تصمیم گیری های كلان گلایه هایی دارند و بهبود شرایط را خواستارند و برای آن راه حل هایی نیز پیشنهاد می كنند.

** لزوم تعیین نرخ های پایه صادراتی واقعی
در این پیوند، مدیر فروش یك شركت تولیدكننده و صادركننده رنگ های ساختمانی به ایرنا گفت: مابه التفاوت قیمت ارز نیمایی و آزاد موجب باب شدن دلال بازی در سامانه نیما شده و این مساله به افزایش قیمت تمام شده محصولات منجر می شود.
«شهرام شیخ زاده» به كمبود و گرانی مواد اولیه در بازار اشاره كرد كه بخشی از آن با افزایش نرخ ارز در ماه های گذشته و احتكار مواد اولیه مصرفی از سوی برخی سوء استفاده كنندگان اتفاق افتاد.
وی همچنین از مشخص نبودن نرخ های پایه صادراتی واقعی انتقاد كرد و ادامه داد: قیمت مواد اولیه از جمله پلی اتیلن تولید داخل، قوطی رنگ و حلال ها در ماه های گذشته افزایش 2 تا هفت برابری را تجربه كرد. همچنین هزینه های حمل و نقل 1.5 تا 2 برابر شده اما قیمت محصولات نهایی رشد 60 درصدی داشته است؛ این مساله سبب می شود كم فروشی و افت كیفیت را در بازار شاهد باشیم.
وی یادآوری كرد: افزایش قیمت ها همراه با كاهش قدرت خرید مردم، سبب شده است قیمت رنگ از كشش پذیری لازم نزد مردم برخوردار نباشد و این مساله به كاهش 35 درصدی فروش از آغاز امسال تاكنون در همسنجی با پارسال منجر شده است.

** تنوع تولید و مدیریت ارز صادراتی برای مقابله با تحریم
مشاور بخش فروش رنگ، رزین و پلیمر یك شركت دانش بنیان حاضر در نمایشگاه به ایرنا گفت: دور نخست تحریم ها در سال 1390 و مشكلات تامین مواد اولیه، سبب شد سبد تولید محصولات این شركت از 770 محصول به 100 محصول كاهش یابد.
«شهرام یزدی» بیان داشت: پس از بروز مشكلات ارزی در آغاز امسال، برخی صنایع داخلی كه تا پیش از آن مواد اولیه مورد نیاز را از خارج تهیه می كردند، به سراغ شركت ما آمدند.
به گفته وی، «به نظر می رسد عده ای برای برخوردار شدن از برخی حقوق و مزایا واردات را بر خرید از داخل ترجیح می دادند اما در شرایط یاد شده، به ناچار به تولیدات داخلی گرایش پیدا كردند».
وی ادامه داد: تحریم ها موجب كاهش توان تولید این شركت در سال های گذشته شده است اما سعی كردیم با كاهش حجم تولید، تمركز بر یكصد محصول پرمصرف و قناعت به حاشیه سود كمتر به كار خود ادامه دهیم.
یزدی اضافه كرد: ساختار دانش بنیان شركت و تامین مواد اولیه برای 11 صنعت بزرگ از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، معدن، كاشی، شوینده ها، رنگ، رزین، پلیمر و غیره، تنوع درآمدی برای شركت به دنبال داشته و دستمان را در شرایط تحریم باز گذاشته است.
وی ادامه داد: در گذشته محصولات شركت به 67 كشور صادر می شد و اكنون به 30 كشور از جمله همسایگان، كشورهای همسود در آسیای مركزی (سی.آی.اس) و برخی كشورهای آفریقایی محدود شده است.
به گفته این فعال اقتصادی، عمده مشكلات این شركت از تحریم های دور نخست در سال 1390 آغاز شد. برای نمونه در آن سال ها یك میلیون دلار به یكی از كشورهای آفریقایی صادرات داشتیم اما به دلیل تحریم هزینه های انبارداری شركت به همین رقم نزدیك شد و در نهایت مجبور به رها كردن اجناس خود شدیم.
وی از برخی مشتریان بویژه شركت های پتروشیمی كه پول خرید محصولات را دیر می پردازند و همچنین مشكلات سامانه نیما انتقاد كرد.
یزدی یكی از مهمترین خواسته های مسئولان این شركت از دولت را «صرف بخشی از ارز حاصل از صادرات برای تامین مواد اولیه مورد نیاز» عنوان كرد.

** خارجی ها چه گفتند؟
یك شركت كننده از كره جنوبی در این نمایشگاه نیز به ایرنا گفت: بازار ایران بزرگ و جذاب است اما این روزها به دلیل تحریم ها شرایط خوب نیست.
«پارك كیونگ بین»* كه 15 سال است به داد و ستد با بازرگانان ایرانی اشتغال دارد، «مشكلات بانكی» را مهمترین مساله این روزهای تجارت با ایران عنوان كرد و افزود: «این مشكل ما نیست و ایرانی ها باید به حل آن بپردازند.»
همچنین «پیتر اُو»** شركت كننده ای از چین، به دشواری انتقال پول از كشورش به ایران و برعكس اشاره كرد و گفت: در این زمینه از توان سایر كشورها استفاده می كنیم اما پیامد آن افزایش هزینه هاست.
به گزارش ایرنا، هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی رنگ، رزین و پوشش های صنعتی، مواد كامپوزیت و صنعت آبكاری عصر امروز پس از چهار روز فعالیت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران به كار خود پایان می دهد.
مهمترین اهداف برپایی این دوره از نمایشگاه حمایت از صنعت رنگ و رزین، مواد كامپوزیت و صنعت آبكاری در داخل كشور با رویكرد صادراتی اولویت اصلی نمایشگاه و تشویق فعالیت های صادراتی و فراهم سازی بستری برای ارتقای كمی و كیفی تولید، فروش و صادرات تولیدات و محصولات ایرانی بود.
.................................................
* Park Kyung Bin
** Peter Ou

اقتصام*3065*1961*