قطعه كنترل كننده گرمكن بنزین سازی پالایش بندرعباس ساخته شد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس گفت: برای نخستین بار در كشور در راستای صیانت از تولید مستمر فرآورده های نفتی و بی اثر كردن تحریم ها، قطعه الكتریكی كنترل كننده بخش گرمكن (Heater) واحد جدید بنزین سازی در این پالایشگاه ساخته و نصب شد.

به گزارش ایرنا، هاشم نامور روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این قطعه الكتریكی باتوجه به حساسیت های فرآیندی و تنگناهای موجود برای تامین قطعه یدكی، با اتكا بر توان متخصصان برق و ابزار دقیق پالایشگاه بندرعباس طراحی شد.
وی بیان داشت: قطعه الكتریكی بسیار حساس كنترل كننده بخش گرمكن واحد احیای كاتالیست كه «درایور تایرستور» (THYRISTOR DRIVER) نامیده می شود، وظیفه كنترل گرمكن واحد جدید بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس را بر عهده دارد كه به علت بروز مشكل فنی از مدار سرویس خارج شده بود.
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس اظهارداشت: خرابی و مشكل در این قطعه الكتریكی از مشكلات دیگر صنایع پالایشی و پتروشیمی نیز بوده كه دستیابی به این موفقیت، گامی موثر در راستای اقتصاد مقاومتی، نبود وابستگی به خارج از كشور، جلوگیری از خروج ارز و كمك به حفظ تولید مستمر فرآورده های نفتی است.
رییس نگهداری و تعمیرات برق شركت پالایش نفت بندرعباس نیز گفت: با بروز مشكل فنی در پانل الكتریكی كنترل، بخش گرمكن واحد احیای كاتالیست از مدار خارج شد كه بدون این بخش، كاركرد واحد بنزین سازی تنها به مدت 4 روز امكان پذیر است.
محمدی فر افزود: با بررسی و عیب یابی مشخص شد برد و قطعه الكتركی كنترل گرمكن دچار مشكل فنی شده و با توجه به كمبود زمان و نبود امكان تامین قطعه یدكی از خارج از كشور به علت تحریم، علاوه بر تلاش مستمر همكاران واحد تداركات و خدمات كالا، برای تامین آن از منابع داخلی و خارجی، تلاش برای ساخت آن در پالایشگاه نفت بندرعباس با امكانات موجود به عنوان آخرین راهكار اقدام شد.
وی بیان داشت: با توجه به نبود امكان دسترسی به داخل قطعه مورد نظر به منظور تحلیل قطعه ها، متخصصان برق و ابزار دقیق پالایشگاه نفت بندرعباس با تحلیل عملكرد قطعه، به صورت مبتكرانه نسبت به طراحی آن اقدام و قطعه مشابه آن را ساختند.
این مسوول اظهارداشت: با بكارگیری به موقع این قطعه، مانع از توقف ناخواسته واحد بنزین سازی به علت دسترسی نداشتن به قطعه های یدكی شد.

**تولید اسید كلریدریك صنایع پالایشگاهی در پالایش نفت بندرعباس
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس در ادامه اظهار داشت: برای نخستین بار در كشور و با تكیه بر توان و تخصص داخلی و قطع وابستگی به خارج از كشور، اسید كلریدریك(HCL) با خلوص و فشار بالا برای صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی ها در این پالایشگاه تولید شد.
نامور افزود: پیش از این اسید كلریدریك از خارج كشور تامین می شد كه هم اكنون با تلاش كاركنان پالایشگاه نفت بندرعباس این ماده مصرفی مورد استفاده صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی ها با خلوص و فشار بالا تولید شد.
وی بیان داشت: دستیابی به این موفقیت علاوه بر قطع وابستگی به خارج از كشور برای تامین اسید كلریدریك، موجب صرفه جویی اقتصادی و سرعت بخشی در اجرای فرآیندهای پالایشگاهی نیز می شود.
مدیر عامل شركت پالایش نفت بندرعباس اظهارداشت: با توجه به آماده سازی واحدهای جدید طرح افزایش ظرفیت و بهبود كیفیت بنزین و نفت گاز پالایشگاه بندرعباس، از اسید كلریدریك برای راه اندازی بخش ایزومرسازی واحد ایزومریزاسیون استفاده می شود.
نامور اضافه كرد: ایزومرسازی یكی از بخش های مهم و حساس واحد ایزومریزاسیون بوده كه محصول اصلی آن، ایزومریت(Isomerate) به عنوان یكی از اجزای اصلی تولید بنزین با استاندارد یورو 5 است و مهم ترین مرحله در آماده سازی این بخش پیش از استفاده از كاتالیست در راكتورهای آن، مرحله شست و شو با اسیدكلریریك ( ACIDIZING) است.
وی گفت: در حال حاضر تنها شركت پالایش نفت بندرعباس است كه اسیدكلریدریك مناسب واحد های ایزومریزاسیون را با ویژگی و استانداردهای لازم در كشور تولید می كند و در آسیا تنها كشورهای چین و هند تولید كننده آن محسوب می شدند.
این مسوول ادامه داد: شركت پالایش نفت بندرعباس روزانه ظرفیت تولید 500 كیلوگرم اسید كلریدریك دارد كه با راه اندازی سامانه تولید اسید كلریدریك، فرآیند اسید ایزینگ واحد ایزومرسازی كه قرار بود در مدت 21 روز انجام شود، در مدت 8 روز به پایان رسید.
وی گفت: با توجه به محدودیت زمانی برای راه اندازی واحد ایزومریزاسیون و تولید بنزین با كیفیت، با حضور تیم 50 نفره از متخصصان پالایشگاه، طراحی و دستیابی به محصول در مدت سه هفته و بدون سرمایه گذاری انجام شد.
گفتنی است با توجه به حساسیت و ارزش بالای كاتالیست، از عملیات اسیدایزینگ برای از بین بردن زنگار و اكسیدهای موجود روی سطح داخلی راكتور و مسیرهای ارتباطی برای محافظت از كاتالیست استفاده می شود.
به گزارش ایرنا، شركت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشكه نفت خام سنگین و میعانات گازی در حال حاضر 18درصد از نیاز كشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می كند.
فرآورده های تولیدی این پالایشگاه در 2 گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود كه محصولات اصلی آن شامل گازمایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت كوره است كه طبق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود.
محصول های فرعی این پالایشگاه نیز شامل حلال 402 وكیوم باتوم، وكیوم سلاپس، آیزوریسایكل، لوبكات سنگین و گوگرد است كه از طریق بورس كالا و انرژی عرضه می شود.
7195/6048