رای گیری درباره پالرمو به جلسه آینده مجمع موكول شد

تهران - ایرنا - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به این كه كنوانسیون پالرمو موضوع حقوقی مهمی است و اعضا هم برای صحبت نوبت داشتند بنابراین ادامه تصمیم گیری به جلسه بعدی مجمع موكول شد و به رای گیری نرسید.

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره جلسه امروز – شنبه – مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تعیین تكلیف كنوانسیون پالرمو اظهار داشت: این جلسه در ادامه جلسه قبل و با حضور برخی اعضای شورای نگهبان و نمایندگان دولت از جمله عبدالناصر همتی رییس كل بانك مركزی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزاری شد.
وی افزود: بحث های كارشناسی سیاسی، حقوقی و مصلحتی در این جلسه ادامه پیدا كرد اما چون كنوانسیون پالرمو موضوع حقوقی مهمی است و اعضا برای صحبت نوبت داشتند، بنابراین ادامه بحث تصمیم گیری به جلسه بعد مجمع موكول شد و به رای گیری نرسید
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: لایحه دارای ابعاد مختلفی از جمله حقوقی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی است و در این جلسه ابعاد آن مورد بحث قرار گرفت.
انصاری خاطرنشان كرد: در این جلسه توضیحات بسیار خوبی از سوی كمیسیون های مجمع و روسای كمیسیون های حقوقی قضایی و امنیت ملی مجلس، وزیر امور خارجه، رییس كل بانك مركزی، معاون حقوقی رییس جمهوری و وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شد كه امیدواریم در جلسه بعدی به جمع بندی خوبی برسیم.
وی درباره پاسخ به سوالی درباره بمباران خبری مجمع در دیروز و امروز گفت: بحث های وزیر امور خارجه و رییس كمیسیون امنیت ملی مجلس بسیار قوی و با تسلط بود.
به گزارش ایرنا، در جلسه گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار شد ، كمیسیون های سیاسی - امنیتی و حقوقی - قضایی مجمع، لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌ یافته فراملی (پالرمو) را بررسی كنند كه این دو كمیسیون با بررسی این لایحه آن را تایید نكردند و به صحن مجمع ارجاع دادند.
كنوانسیون ملل متحد علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است كه در 15 نوامبر 2000 با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید.
طرح كنوانسیونی این معاهده در دسامبر 2000 در پالرموی ایتالیا برای امضای دولت ها مفتوح شد و به امضای 147 دولت از جمله ایران رسید به همین دلیل به این كنوانسیون، كنوانسیون پالرمو نیز گفته می‌شود.
كنوانسیون پالرمو دارای سه پروتكل تكمیلی از جمله پروتكل پیشگیری، سركوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصاً زنان و كودكان، پروتكل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتكل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است كه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این كنوانسیون و پروتكل‌های آن عمل می‌كند.
دولت برای پیوستن به این كنوانسیون كه از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی كرد كه به تصویب نمایندگان رسید اما با توجه به عدم تطابق ترجمه با متن اصلی، در سال 96 مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و در 20 خرداد 97 بار دیگر در مجلس بررسی و نمایندگان با 136 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر با اصلاح آن موافقت كردند.
سیام**9314**