۶ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۴
کد خبر: 83183579
۰ نفر
تبديل كربن به الماس با فناوري ليزر فوق سريع

تهران - ايرنا - روش جديد دانشمندان دانشگاه نورث كارولينا «نانو الياف» و «نانولوله‌هاي كربن» را به «دانه تبلور كربن» و يا همان الماس تبديل مي كند.

به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از بخش خبري وبگاه دانشگاه نورث كارولينا، اين پوشش محافظتي سخت(الماس) در طبيعت بسيار كمياب است و اكنون محققان آسانتر از تكنيك‌هاي گذشته به توليد آن دست مي زنند.
در اين روش با الهام از طبيعت، كربن تحت فشار و دماي بسيار بالا قرار خواهد گرفت. پيش تر چنين محيطي نيازمند تجهيزات زياد و فرآيند بسيار پيچيده تري بود، اما اكنون دانشمندان اين شرايط و چنين فرآيندي را با تكنولوژي ليزر فوق سريع پديد مي آورند.
در اين روش يك پالس ليزر به اندازه 100 نانوثانيه الياف كربن را به دماي 4000 هزار كلوين (3727 درجه سانتيگراد) مي‌رساند و آن را ذوب مي‌كند، در مرحله بعد از تبخير كربن جلوگيري و سپس با روش هاي سريع خنك كننده، مواد مورد نظر به كريستال‌هاي الماس تبديل مي شود.
كلوين با نماد K يكان اندازه‌گيري دما، بر اساس مقياس مطلق بيان و يكي از هفت يكاي اصلي سامانه استاندارد بين‌المللي يكاها است. يكاي كلوين به احترام فيزيكدان ايرلند شمالي، لرد كلوين (1824 – 1907) نام گذاري شده است.
الماس بطور طبيعي تحت فشارهاي زياد اعماق زمين و در زماني طولاني شكل مي گيرد و فراواني آن در طبيعت بسيار پايين است.
شبد**9460**1379