سامانه مسیر یاب ویژه معلولین طراحی شده است

خرم آباد- ایرنا - رئیس ستاد مناسب سازی كشور گفت: اپلیكیشن مسیر یاب معبر و سامانه مسیر یاب ویژه معلولین تخصصی طراحی شده و بزودی رونمایی می شود.

به گزارش ایرنا، ابراهیم كاظمی مومن سرایی روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی مناسب سازی منطقه 6 كشور كه در لرستان برگزار شد افزود: با توجه به مشكل افراد كم توان و معلول در استفاده از اماكن عمومی اعم از اداری و تفریحی ، اپلیكیشن معبر كه بعنوان سامانه ای بی نظیر در دنیا محسوب می شود در نتیجه ساعت ها كار تخصصی افرادی مجرب در كشور طراحی شده است.
وی افزود: افراد كم توان برای استفاده از اماكن عمومی ، تفریحی و پارك ها نمی دانند كجا باید مراجعه كنند و یا اینكه خیلی از بانك ها و بسیاری از رستوران ها و پارك ها شرایط حضور این افراد را ندارند.
كاظمی مومن سرایی گفت: این مسیر یاب علاوه بر اینكه فضاهای مناسب سازی را به آنها نشان می دهد آنها را راهنمایی می كند كه برای رسیدن به مقصد از چه مسیری باید بروند كه بیشتر مناسب سازی لازم برای آنها را داشته باشد.
وی گفت: این سامانه اتفاق خوب و مثبتی است كه در آن بسیاری از معلولین مشكلاتی كه سال های سال با آنها درگیر بوده اند را مطرح می كنند ودر مدت زمانی كم با كمك این سامانه رفع شده است.
رئیس ستاد مناسب سازی كشور با تاكید بر ضرورت رصد مصوبات استانی این ستاد گفت: بزودی سامانه ای به همین منظور رونمایی می شود تا هرگونه مصوباتی كه در زمینه مناسب سازی در كشور صورت می گیرد مورد رصد قرار گیرد.
وی با اشاره به تدوین دروس مناسب در رشته های دانشگاهی گفت: مقدمات این كار در حال انجام است تا در سرفصل های درسی رشته های تحصیلی مرتبط دروس مناسب سازی لحاظ شود.
رئیس ستاد مناسب سازی كشور با اشاره به اینكه بحث مناسب سازی در متن قانون حمایت از معلولان وارد شده است اضافه كرد:این موضع دیگر بعنوان یك ضرورت قانونی به آن پرداخته می شود.
كاظمی مومن سرایی با اشاره به اینكه مناسب سازی بعنوان یكی از شاخص های جشنواره شهید رجایی نیز قرار گرفته است گفت: سال گذشته در این جشنواره 24 هزار دستگاه دولتی در استان ها و شهرستان های مختلف كشور مورد پایش قرار گرفته است.
به گفته وی در این جشنواره عملكرد استان های مختلف در زمینه مناسب سازی ارزیابی شده كه در برخی استان ها اقدامات خوبی نیز انجام شده است.
رئیس ستاد مناسب سازی كشور همچنین گفت: بهترین دستگاه های دولتی در مورد مناسب سازی مربوط به قم، قزوین و خراسان جنوبی است و كمترین اقدامات انجام شده نیز مربوط به كرمانشاه، كهكیلویه و همدان است.
وی در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران نیز اظهار داشت: مناسب سازی نشانه ها ، ضوابط و مقررات مختلفی دارد كه اگر این ضوابط مورد توجه باشند تنها 30 درصد و حتی كمتر از 30درصد در كشور این شرایط محقق است.
رئیس ستاد مناسب سازی كشور افزود: اما در عین حال شهرداری ها در چند سال گذشته در بحث همسطح سازی و مناسب سازی پیاده روها اقدامات بسیار خوبی را انجام داده اند .
وی افزود: در بسیاری از استان ها و شهرها اكنون مسیرهای ویژه نابینایان وجود دارد ؛ ایرادهایی هم وجود دارد ولی در مجموع از نظر مسیر های پیاده روها اقدامات خوبی انجام شده ست.
كاظمی مومن سرایی با اشاره به تصویب سند ملی راهبری مناسب سازی كشور گفت: این سند یك برنامه پنج ساله در ستاد مناسب سازی كشور است كه بزودی رونمایی می شود و بر این اساس دستگاه های دولتی موظف به انجام اقداماتی بر مبنای آن سند هستند.
وی یادآور شد: دستگاهها باید از سرفصل موجودی بودجه سالانه خود در مناسب سازی استفاد ه كنند اما در آئین نامه جدید به این قضیه پرداخته شده و اتقافات خوبی خواهد افتاد.
1920/6060

سرخط اخبار استان‌ها