سروزیر اسبق اسكاتلند به اتهام رسوایی اخلاقی بازداشت شد

لندن - ایرنا - پلیس اسكاتلند روز پنجشنبه اعلام كرد كه «الكس سالموند» سروزیر اسبق این منطقه را به اتهام رسوایی اخلاقی دستگیر كرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این نهاد امنیتی افزود: پرونده این سیاستمدار اسكاتلندی را به دادسرا ارجاع داده و از طریق مراجع قضایی رسیدگی خواهد شد.
تحقیقات پلیس درباره اتهام اخلاقی سالموند پس‌ازآن به جریان افتاد كه دو زن او را به آزار جنسی متهم كردند. سالموند اتهام‌های واردشده را كه به سال 2013 مربوط می‌شود، تكذیب و تصریح كرده است كه در این پرونده نقشی نداشته است.
این سیاستمدار اسكاتلندی پیش‌تر در گفت‌وگو با اسكای نیوز گفته بود كه اتهام‌های واردشده علیه او ناعادلانه، غیرقانونی و برای بدنام كردن او به راه افتاده است.
سالموند بیش از 20 سال رهبری حزب ملی اسكاتلند را بر عهده داشت و در سال‌های 2007 تا 2014 در اوج استقلال‌طلبی اسكاتلندی‌ها از انگلیس سروزیر این منطقه بود. او پس از شكست در همه‌پرسی جدایی اسكاتلند از انگلیس، از مقام خود كناره‌گیری كرد و جای خود را به نیكلا استرجن داد.
رسوایی‌های جنسی سیاستمداران انگلیسی به‌تازگی در رسانه‌های این كشور خبرساز شده است.
تازه‌ترین تحقیقات انجام‌ گرفته در پارلمان انگلیس نشان می‌دهد كه فساد اخلاقی و آزار جنسی در میان نمایندگان این كشور به لطف سكوت مقام‌های ارشد این نهاد سیاسی به امری رایج بدل شده است.
این تحقیقات كه یك سال پس از رسوایی مفاسد اخلاقی ساكنان كاخ وستمینستر، از سوی یك حقوقدان انگلیسی منتشر شد، حاكی است كه براثر رواج فرهنگ سكوت و چاپلوسی در پارلمان، آزار و اذیت جنسی همچنان ادامه دارد و به‌عنوان یك معضل پنهان باقی‌مانده است.
شبد**اروپام ** هـ ن **1379

سرخط اخبار جهان