دانشگاه مادر در كشور تاسیس می شود

ساری- ایرنا- مدیرعامل بنیاد بین المللی مادر گفت كه این بنیاد به دنبال تاسیس ' دانشگاه مادر ' است تا تحقق هدفش در تبیین و اهمیت جایگاه و نقش مادران تسهیل شود.

غلامرضا محمدی روز چهاراشنبه در مراسم بزرگداشت مقام مادر و قدردانی از مادران نمونه استان مازندران در ساری افزود: در حال حاضر هم بنیاد بین المللی مادر برای پیشبرد اهدافش با پنج دانشگاه كشور تفاهمنامه همكاری دارد.
وی 2گفت: دو سال پیش همایش تبیین جایگاه زن و نقش مادر را در دانشگاه شیراز و سپس دانشگاه تهران برگزار كردیم و امسال 10 و 11بهمن ماه این همایش در دانشگاه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود و سال آینده دانشگاه شهید بهشتی و بعد دانشگاه تبریز، میزبان این مراسم خواهند بود.
مدیرعامل بنیاد بین المللی مادر با بیان این كه ' مادر شاهكار خلقت است ' افزود: معرفی و قدردانی از مادران نمونه در كشور كه امروز قرعه به نام مازندران افتاد با هدف گسترش فرهنگ احترام به والدین بویژه مادر انجام می شود و امیدواریم بتوانیم با این گونه اقدامات فرهنگ احترام به والدین را نهادینه كنیم.
وی افزود: انتظار داریم رسانه ها در گسترش این فرهنگ، كمك كرده و اطلاع رسانی كنند چون اعتقاد ما بر این است اگر مادر متعالی داشته باشیم جهانی خوشبخت خواهیم داشت.
محمدی با اشاره به اینكه بنیاد بین المللی مادر در سال 93 در شیراز تشكیل شد، گفت: به پاس همه خدمات مادران این سرزمین این موسسه را شكل دادیم و یكی از اهداف این بنیاد، تجلیل از مادران است كه به صورت جدی پیگیری می كنیم.
وی افزود: تبیین نقش مادر و جایگاه مادر در بین جوانان یكی دیگر از اهداف این بنیاد است تا بتوانیم بویژه مادران جوان را آموزش دهیم تا مسئولیت خطیر را به خوبی به مادران فردا، منتقل كنند.
مدیرعامل بنیاد باران با اشاره به این كه سطح فعالیت های این بنیاد از مهدكودك تا دانشگاه است، گفت: فعالیت های علمی بنیاد به خاطر نسل جوان انجام می شود و امیدواریم مسئولانی كه در زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، مسئولیتی بر عهده دارند به ما كمك كنند.
وی با بیان اینكه در هر استان حداكثر 14 مادر نمونه انتخاب می شوند، گفت: در مازندران 23 مادر نمونه انتخاب و قدردانی كردیم و در نهایت از این جمع، یك نفر به عنوان مادر شایسته ایران معرفی می شود.
** بوسه فرزند شهید بر پای مادر
به گزارش خبرنگار ایرنا، در مراسم گرامیداشت مقام مادر در مازندران مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران كه فرزند سردار شید محمدحسن قاسمی طوسی است گفت: زمانی كه خبر شهادت پدرم رسید، مادرم من را در پناه خود گرفت و تا به امروز این سنگر را حفظ كرده است.
سمیه قاسمی طوسی افزود: مادرم سالیان سال، پایبند و وفادار به این عهد و پیمان است و با مشاهده این لحظات، غبطه می خورم آیا من هم می توانم قدردان زحمت های مادرم شوم.
وی كه با عنوان ' بغض تركیده ' برای حاضران سخنرانی می كرد، خطاب به مادرش اینگونه گفت: ای زن همیشه دوست داشتنی زندگیم و ای كسی كه در شب های سخت بمباران اهواز و در روزهای دوری پدر، كه علیه منافقان و دشمنان بعثی می جنگید، به خوبی من را در چتر محبت خود گرفتی، تا ابد شرمنده محبتت هستم.
' مادر جان خوب یادم است وقتی زمزمه شهادت پدرم رسید، نگهبان كوچكم شدی و من را در پناه خودت گرفتی به گونه ای كه وجود پدرم را در لحظه لحظه زندگی ام احساس كردم'.
یكی از مادرانی كه امروز در مراسم بنیاد بین المللی مادر مورد قدردانی قرار گرفت، همسر قائم مقام فرماندهی لشكر ویژه 25 كربلا در دوران دفاع مقدس بود. شهید طوسی قائم مقام فرماندهی لشكر ویژه 25 كربلای مازندران سال 66 در عملیات كربلای 8 در منطقه شلمچه به مقام رفیع شهادت نائل آمد و سنگ صبور این شهید والامقام ' حلیمه عرب زاده ' بود كه عنوان همسر نمونه در كنار 22 مادر دیگر از استان مازندران برازنده وی شد.
سمیه قاسمی طوسی، فرزند شهید طوسی نیز پس از معرفی مادرش به عنوان مادر نمونه ، به رسم ادب و قدرشناسی، با سجده بر آستان عشق، به پای مادر، بوسه زد.
9927/1654