درخواست پاكستان از هند برای تعیین تكلیف كرتارپور

اسلام آباد - ایرنا - پاكستان از هند خواسته است كه هر چه سریع تر توافقنامه راه اندازی گذرگاه جدید بین دو كشور موسوم به «كرتارپور» را نهایی كند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، كریدور كرتارپور به طول چهار كیلومتر، سفر زائران سیك در هند را به شهر «كرتارپور» در پاكستان كه مقدس ترین مكان این دین است را تسهیل می كند.
بر اساس توافق اسلام آباد و دهلی نو دو طرف دو ماه پیش تعهد كردند كه هر یك از دو كشور در طرف خود این جاده را بسازند اما هنوز طرف هند توافقنامه ساخت این جاده را امضا نكرده است.
آیین آغاز عملیات ساخت جاده گذرگاه مرزی كرتارپور چهارشنبه 28 نوامبر (هفتم آذرماه) با حضور ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاكستان و عمران خان نخست وزیر و جمعی از مقامات هندی برگزار شد.
پیش از این، دولت هند درخواستی را برای طرف پاكستانی ارسال كرده بود تا آنها نیز آن سوی مرز ساخت این جاده را تا شهر 'كارتارپور' و معبد ' گورودوارا دربار صاحب' ادامه دهند كه تقاضای طولانی مدت جامعه سیك برای ساخت این جاده بالاخره مورد موافقت دو كشور قرار گرفت و هند و پاكستان توافق كردند كه هر یك از دو كشور در طرف خود این جاده را بسازند.

*** درخواست پاكستان از هند برای تعیین تكلیف این گذرگاه مرزی جدید
سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان نیز اخیرا اعلام كرد كه دولت اسلام آباد پیش نویس پیشنهادی این توافقنامه را به سفارت هند در اسلام آباد ارسال كرده است.
وی افزود: دولت پاكستان از هند خواسته است كه برای نهایی كردن هر چه سریعتر این توافقنامه هیاتی به پاكستان اعزام كند.
'محمد فیصل' گفت: دولت پاكستان خواهان بازگشایی این گذرگاه مرزی در سال 2019 میلادی است و این تصمیم را طبق اصول اسلامی اتخاذ كرده است زیرا اسلام به تمامی مذاهب و ادیان احترام می گذارد.
وی افزود: پاكستان با پیروی از چشم انداز 'محمد علی جناح' بنیانگذار پاكستان خواهان ایجاد روابط دوستانه با تمامی همسایگان خود است و فعالیت های خود را برای توسعه و رفاه منطقه ادامه خواهد داد.
وزارت امور خارجه پاكستان، 'دكتر فیصل' مسئول بخش جنوب آسیا این وزارتخانه را به عنوان سخنگوی دولت پاكستان در زمینه گذرگاه مرزی 'كرتارپور' معرفی كرده است.

**** دعوت متقابل دولت هند از پاكستان برای سفر به دهلی نو
روزنامه اكسپرس تریبیون پاكستان نیز شامگاه سه شنبه در خبری اعلام كرد كه دولت هند نیز در پاسخ به درخواست اسلام آباد، از هیات این كشور برای سفر به دهلی نو و رفع مشكلات راه اندازی این گذرگاه مرزی دعوت كرده است.
بر اساس خبر منابع خبری، دو دیدار برای سفر هیات پاكستان به هند پیشنهاد شده است و اعضای هیات پاكستانی احتمالا 26 فوریه (ماه آینده میلادی) یا هفتم ماه مارس به دهلی نو سفر می كنند.
البته منابع دیپلماتیك به این رسانه گفته اند كه تصمیم نهایی در خصوص اعزام اعضای این هیات، از سوی عمران خان نخست وزیر پاكستان اتخاذ می شود.
آساق**6125**1663**