آيا پاتاگونيا، اسرائيل جديدي خواهد شد؟ - محسن پاك آيين*

تهران - ايرنا - اسرائيل در سال هاي اخير در منطقه بسيار كم جمعيت پاتاگونيا منطقه اي حاصلخيز بين آرژانتين و شيلي اقدام به خريد اراضي در سطح وسيع، نموده است.

برخي ازناظران سياسي احتمال مي دهند خريد گسترده زمين درپاتاگونيا توسط اسرائيل به دنبال پيش بيني آيت الله خامنه اي مبني بر فروپاشي اسرائيل تا بيست و پنج سال ديگر باشد. اين افراد معتقدند رژيم صهيونيستي با آينده نگري در صدد يافتن سرزمين جديدي براي يهوديان در صورت تحقق پيش بيني رهبر انقلاب اسلامي است.
منابع آرژانتيني خريد گسترده زمين در پاتاگونيا توسط اسرائيل و با كمك سرويس هاي مخفي بريتانيا و عناصر طرفدار صهيونيسم را تائيد كرده و اخيرا تعدادي از رسانه هاي آرژانتين از خريد اراضي پاتاگونيا توسط 'جو ليو' يك ميلياردر انگليسي براي اسكان دهها هزار اسرائيلي ابراز تعجب و نگراني كرده اند.
اين ميلياردر انگليسي، در مناطق حايل بين آرژانتين و شيلي، اراضي وسيعي را خريده و معروف است كه املاك او چندين برابر بزرگتر از وسعت اسرائيل است. بيشترين اراضي خريداري شده درمنطقه Tierra del Fuego قرار داشته و خريد گسترده اراضي درمنطقه Lago Escondido نيز مد نظر ميلياردهاي انگليسي – يهودي مي باشد.
دولت انگليس ازقرن نوزدهم تاكنون اجراي طرح اسكان يهوديان اسرائيل را دنبال كرده ومعمولا سه منطقه در اوگاندا، آرژانتين و فلسطين را مد نظر داشته كه نهايتا بااشغال فلسطين، سرزمين فعلي اسرائيل ايجاد شده است. در عين حال مقامات رژيم صهيونيستي خريد اراضي مناطق دورتر براي تاسيس يك سرزمين ثانوي را در برنامه داشته و در دو سال اخير به خريد اراضي پاتاگونيا سرعت بخشيده اند.
'طرح اندي نيا - Plan Andinia ' نام پروژه آماده سازي اسكان يهوديان در پاتاگونيا است و در اجراي اين طرح، يهوديان براي فرار از وضعيت پيچيده خود درخاورميانه، حركت به سوي پاتاگونيا را آغاز كرده اند. رسانه هايي مانند پست اورشليم نيز با نگارش مقاله و يادداشت، يهوديان را براي مهاجرت به پاتاگونيا آماده مي سازند، يهوديان معمولا در مرحله اول به صورت توريست به اين منطقه سفر مي كنند و سپس خريد اراضي را پي مي گيرند. نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي نيز در سفرهاي خود به آرژانتين از پاتاگونيا بازديد كرده و هدف اصلي وي تشويق يهوديان صهيونيست براي حضور پررنگ و دراز مدت در اين مكان است.
با مراجعه به سايت هاي اينترنتي مي توان دريافت كه اكثر گردشگران غيراسرائيلي كه به پاتاگونيا سفر كرده اند در خاطرات خود نوشته اند كه آنجا پر ازاتباع اسرائيل است.گردشگران اسرائيلي به پاتاگونيا ريخته و حتي زبان عبري را رايج كرده اند. يكي از اين گردشگران درخاطرات خودمي نويسد:
'من شب در كنيسه اي در پاتاگونيا خوابيدم. شام را با تعداد زيادي مسافر اسرائيلي خورديم. فكر مي كنم در مجموع 150 نفر بودند. يكي از آنها گفت براي ديدن پسرش كه صاحب فروشگاه بزرگي است به اينجا آمده است.
عبري عملا زبان دوم در پاتاگونيا است، در هتل ها و مهمانسراها با زبان عبري صحبت مي كنند. منوهاي غذا به زبان اسپانيائي و عبري نوشته شده اند. من حتي ديدم كه آگهي هاي خدمات حمل و نقل نيز به عبري بود. فكر مي كنم اينجا نسخه جديدي از فلسطين باشد چون اسرائيل كارهاي زيادي براي نفوذ خود در جامعه آرژانتين و بخصوص در پاتاگونيا انجام داده است.'
اگرچه سابقه حضور يهوديان درآرژانتين به قرن شانزدهم و زمان اخراج يهوديان از اسپانيا باز مي‌گردد، اما تا سال 1810ميلادي جامعه يهودي منسجم در آرژانتين وجود نداشت. در قرن 19بسياري از يهوديان اروپايي به آرژانتين مهاجرت كردند و آرژانتين داراي بيشترين جمعيت يهودي در آمريكاي جنوبي است. ظهور دولت خوان پرون به سال 1946 در آرژانتين، زمان خوبي براي يهوديان اين كشور بود.
پرون اولين رهبر آمريكاي لاتين بود كه دولت اسرائيل را به رسميت شناخت و با اين رژيم در سال 1949 روابط ديپلماتيك برقرار كرد و براي نخستين بار به يهوديان اجازه داد كه مقام دولتي داشته باشند. بعد از سقوط دولت پرون در سال 1955، احساسات ضد يهودي شدت يافت و بوميان منطقه بخصوص سرخپوستان ' Mapuche ' در پاتاگونيا شديدا به حضور يهوديان اعتراض كردند.
در زمان نخست‌وزيري مارگارت تاچر و بعد از جنگ انگليس و آرژانتين در سال 1982برسر مالكيت جزاير فالكلند كه به پيروزي انگليس انجاميد، پروژه پاتاگونياي يهودي رقم خورد و ارتش اسرائيل با حمايت انگليس، سربازان خود را درپاتاگونيا مستقركرد.هنوز هم بين هشت تا10هزار سرباز اسرائيلي سالانه به مدت دو هفته در اين منطقه آموزش مي بينند.گفته مي شود كه شيلي يك پايگاه زيردريايي در اختيار اسرائيل قرار داده و فردي به نام پل راكورر از سال 2003 تا 2006 كه سابقه خدمت در كنسولگري اسرائيل در هوستون را داشته بطورمنظم به پاتاگونيا سفر كرده و ماموريت هاي ديپلماتيك انجام مي دهد.
روزنامه محلي لاناسيون (La Nacion)در تاريخ سي سپتامبر 2003 در مقاله اي نوشت:
'هيچ شكي نيست كه اسرائيلي ها در سراسر پاتاگونيا وجود دارند و در دراز مدت يك اسرائيل جديد مي توانددربين آرژانتين وشيلي تاسيس شود. پدران اسرائيل هميشه به دنبال ايجاد دو دولت يهودي بودند، يكي در فلسطين كه نهايتا در سال 1948 تاسيس شد و ديگري در آرژانتين كه شايد تشكيل شود. به دولتي كه در فلسطين تشكيل شد، سرزمين يهودي مي گويند و دولتي كه در آرژانتين احتمال تشكيل دارد را 'دولت اصلي' مي نامند. تئودور هرتزل در كتاب خود مي گويد كه 'كدام را بايد انتخاب كنيم فلسطين يا آرژانتين؟وآيا جمهوري آرژانتين علاقه دارد تا بخشي از قلمرو خود را به ما بدهد؟. '
برخي از ناظران سياسي كه فروپاشي نظام آپارتايد در آفريقاي جنوبي را شاهد بوده اند، معتقدند كه اسرائيل هم همان مسير را طي مي كند. آنها معتقدند تندروي هاي نتانياهو شبيه تندروي هاي بوتا در آفريقاي جنوبي است و منجر شده كه حمايت متحدين اسرائيل كاهش يابد و مبارزات مردم فلسطين سرعت بيشتر و رويكرد متحدانه اي پيدا كند.
اشتباهات ترامپ از جمله انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس و شكست در سوريه نيز مضاف بر علت است. به اين دلايل آينده نگري مقامات اسرائيلي براي يافتن سرزمين مناسب براي اسكان يهوديان قابل توجيه است و پيش بيني آيت الله خامنه اي ممكن است حتي تا قبل از بيست و پنج سال آينده محقق گردد.
-------------------------------------------------------------------------------------
كارشناس ارشد روابط بين الملل