۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۴
کد خبر: 83180993
۰ نفر
ادعای وكیل جاسوس آمریكایی برای تبرئه موكلش

تهران - ایرنا - وكیل تفنگدار دریایی سابق آمریكا كه به ظن جاسوسی در روسیه بازداشت شده، در تلاش برای تبرئه موكل خود از اتهام وارده گفت كه وی فلش حاوی اطلاعات محرمانه در مورد نیروهای روس را پیش از بازداشت، از فردی ناشناس دریافت كرده اما از محتوای آن خبر نداشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای كانادایی سی بی سی نیوز، 'ولادیمیر ژربنكوف' وكیل 'پل ویلان' در گفت وگو با خبرگزاری های روس ضمن تایید این كه موكلش به هنگام بازداشت، فلشی حاوی اسرار محرمانه حكومتی به همراه داشته است، خاطرنشان كرد: از آن جا كه ویلان مرتب به روسیه سفر می كرد، از یك فرد ناشناس خواسته بود تا برای وی ایمیلی در مورد اماكن دیدنی این كشور بفرستد اما وقتی نتوانست فایل های ضمیمه را دانلود كند از او خواسته بود تا اطلاعات را بر روی یك فلش در اختیار وی قرار دهد.
وی ادامه داد: ویلان انتظار داشت تا در این فلش یك سری اطلاعات شخصی مثل عكس، ویدئو و چیزی شبیه به این از سفرهای قبلی این شخص به روسیه ببیند. ما نمی دانیم اسرار حكومتی (روسیه) چگونه از این فلش سر درآورده اند.
به گفته این وكیل، ویلان پیش از آنكه بتواند فایل های موجود بر روی این فلش را ببیند، بازداشت شد.
ژربنكوف با بیان اینكه هنوز روشن نیست موكلش به جرم جاسوسی برای كدام كشور بازداشت شده، گفت كه از سرنوشت فردی هم كه این فلش را در اختیار ویلان قرار داده است، اطلاعاتی در دست نیست.
ویلان 48 ساله روز سه شنبه برای شكایت از رد درخواست آزادی به قید وثیقه، در دادگاه حاضر شد اما قاضی بار دیگر به ادامه حبس این متهم دستكم تا پایان ماه فوریه رای داد.
اتهام جاسوسی در روسیه 20 سال زندان دارد.
به گزارش ایرنا، پل ویلان دریادار سابق آمریكایی روز جمعه 20 دی ماه به جرم جاسوسی در مسكو بازداشت شد.
به نقل از یكی از مقام های امنیتی روسیه، ویلان، هنگام رد و بدل فلشی حاوی فهرست مأموران سازمان اطلاعاتی روسیه در هتل متروپل مسكو به دام افتاده است.
این متهم به جاسوسی شهروندی كانادا، آمریكا، انگلیس و ایرلند را دارد و به گفته خانواده اش برای شركت در یك مراسم عروسی به روسیه رفته بود.
اروپام ** 9418 ** 1071