آلمان خواستار همكاری های بین المللی در مقابل یك جانبه گرایی آمریكا شد

تهران - ایرنا - وزیر خارجه آلمان در آستانه سفر به واشنگتن، در خصوص یكجانبه گرایی آمریكا و تلاش«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این كشور برای از بین بردن هنجارهای بین المللی بار دیگر بر لزوم همكاری های بین المللی برای ایجاد یك اتحادیه همه جانبه تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، «هایكو ماس» بامداد روز چهارشنبه در پاسخ به سوالات خبرنگار هفته نامه آلمانی اشپیگل،بخت حفظ توافق هسته ای بین ایالات متحده و روسیه را با توجه به شرایط موجود بسیار ضعیف دانست و گفت: بسیاری از كشورها نگران بازگشت دوره ابرقدرت ها و حاكمیت قانون آنها بر جهان هستند.
وی ضمن مخالفت با هرگونه تلاش برای تسلیح هسته ای اتحادیه اروپا گفت:این اتحادیه بایددرمقابل تهدیدهای خارجی از جمله رفتارهای تهدیدآمیز روسیه واكنش مناسب و یكسان نشان دهد.
وزیر خارجه آلمان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تنش های موجود بین آمریكا و روسیه و آینده توافق هسته ای بین دو كشور، بخت پا برجا ماندن این توافق را بسیار اندك ارزیابی كرد.
وی در خصوص یكجانبه گرایی آمریكا و تلاش«دونالد ترامپ» رئیس جمهور این كشور برای از بین بردن هنجارهای بین المللی بار دیگر بر لزوم همكاری های بین المللی برای ایجاد یك اتحادیه همه جانبه تاكید كرد.
ماس با اشاره به سخنانش در تابستان در خصوص تشكیل یك اتحادیه از كشورها برای جلوگیری از تك قطبی شدن قدرت در جهان تاكید كرد: گام هایی در این خصوص برداشته شده است.
به گفته وزیر خارجه آلمان بسیاری از كشورها نگرانی شدیدی درخصوص بازگشت به دوره ابرقدرت ها و حاكمیت قانون آنها بر جهان دارند.
وی افزود:با همكاری فرانسه و كانادا این روند را آغاز كرده ایم و در حال حاضر بر روی موضوعاتی مشخص كار می كنیم.
ماس با این حال از دیگر كشورها خواست برای رفع نگرانی ها و ایجاد یك نظم چندجانبه جهانی به این روند پیوسته و همكاری كنند.
این سیاستمدار عضو حزب سوسیال دمكرات آلمان همچنین در مورد برنامه های خود برای دیدار با مقامات آمریكایی در واشنگتن سخن گفت.
وزیر خارجه آلمان قرار است روز چهارشنبه به آمریكا سفر كند و در اولین برنامه این سفر با«مایك پمپئو» همتای آمریكایی اش دیدار كند.
گفتگو در مورد آخرین تحولات اروپا از جمله برگزیت، تحولات خاورمیانه از جمله تنش های میان رژیم صهیونیستی و فلسطین ؛ ایران و رژیم صهیونیستی و نیز مناسبات آلمان و آمریكا از جمله محورهای این دیدار به شمار می رود.
اروپام**6143**1590

سرخط اخبار جهان