۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۸
کد خبر: 83180859
۰ نفر
ایران، دروازه ورود سینمای چین به جهان

پكن- ایرنا- چین از كشورهایی است كه در عرصه سینما در مقایسه با قدرت های بزرگ دنیا حرف زیادی برای گفتن ندارد اما این كشور با اقداماتی مانند همكاری با فیلمسازان بین المللی از جمله فیلمسازان ایرانی و ساخت بزرگترین مجموعه فیلمسازی جهان در تلاش است جا پای بزرگان این صنعت بگذارد.

به گزارش ایرنا چین با برخورداری از یك میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت، یك بازار بزرگ از نظر فروش و نمایش فیلم است و همیشه در این حوزه در صدر بوده بوده است اما در زمینه ساخت فیلم و رقابت با كشورهای صاحب نام این عرصه مانند آمریكا و هند عقب است و فاصله زیادی با این كشورها دارد.
با این وصف به دلیل قدرت مالی بالایی كه چین دارد و به دلیل بزرگی بازار این كشور، چین درصدد است تا در صنعت سینما و ساخت فیلم نیز با كشورهای صاحب نام رقابت كند.
چین برای ورود به عرصه جهانی صنعت فیلمسازی از راه های گوناگونی وارد شده است یكی از این راه ها همكاری با فیلمسازان مطرح ایرانی و ساخت فیلم های مشترك با كارگردانان نامداری چون «مجید مجیدی» است.

** همكاری فیلمسازان ایران و چین
مجیدی در سه ماه گذشته دو بار با دعوت مقامات چین به این كشور سفر كرد او در بار نخست علاوه بر سخنرانی برای فیلمسازان چینی، دو كارگاه آموزشی نیز برای آنان برگزار كرد.
او در این سفر همچنین عنوان پروفسوری افتخاری 'آكادمی فیلم پكن' را دریافت كرد و استاد افتخاری بزرگترین آكادمی فیلم آسیا شد و دو فیلم مجید مجیدی به نام های 'بچه های آسمان' و 'آواز گنجشك ها' به عنوان منابع آموزشی آكادمی فیلم چین انتخاب شدند.
اما سینماگران چینی كه به دنبال راهی برای ورود به عرصه بین المللی بودند در سفر دوم مجیدی به چین، با این كارگردان صاحب سبك ایرانی یك تفاهم نامه همكاری امضا كردند تا با همكاری مجیدی فیلم بسازند و تولیدات خود را جهانی كنند.
مجید مجیدی در مورد همكاری چین و ایران در حوزه سینما گفت: سینمای چین ظرفیت های بزرگی مانند برخورداری از امكانات، مخاطب و تعداد زیاد سالن های سینما دارد و سینمای ایران نیز در حوزه های نرم افزاری مانند برخورداری از كارگردانان بسیار خوب، ظرفیت های بزرگی دارد و تلفیق دو سینما، تحولی عظیم ایجاد می كند.
این فیلمنامه‌نویس و بازیگر مطرح ایرانی با اشاره به اینكه ورود سینمای ایران به چین هم به جهت اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی بازار بسیار خوبی را برای سینمای ایران فراهم خواهد كرد افزود: نخستین قدم های ارتباط میان سینمای دو كشور و همچنین ورود سینمای ایران به چین، با امضای این تفاهم نامه همكاری، فراهم شده است.
رییس گروه همكاری های فیلم چین در مورد همكاری سینمای ایران و چین می گوید: دو كشور در عرصه فیلم و سینما و ساخت آثار مشترك، توانایی ها و ظرفیت های بالقوه زیادی دارند و می توانند در زمینه ساخت فیلم با یكدیگر همكاری كنند.
'لی كی شی' افزود: چین بسیار علاقه مند به چنین همكاری هایی با ایران است عرصه فیلم یك صحنه بسیار بزرگ برای همكاری است و امیدواریم بتوانیم همكاری رو به رشدی داشته باشیم.
او اظهار داشت: ما شاهد هستیم فیلمسازان ایرانی در سطح دنیا فعالیت های برجسته ای دارند برای همین فیلمسازان چینی می توانند با همتایان ایرانی خود همكاری نزدیكی داشته باشند.

** ساخت بزرگترین شهرك سینمایی در چین
یكی دیگر از بزرگترین و مهمترین اقدامات این كشور، ساخت مجموعه فیلمسازی و سینمایی در شهر 'چینگ دائو' در شرق این كشور است كه سرمایه گذاری كلانی برای آن شده است تا چین بتواند استودیویی بزرگتر از هالیوود در اختیار داشته باشد.
این مجموعه بزرگ بتازگی كار خود را شروع كرده است و دست اندركاران در حال ساخت فیلم های سینمایی در آن هستند.
كلان شهر فیلم چین كه به 'چاینا مووی متروپولیس' شهرت دارد و در شرق این كشور چشم نوازی می كند احتمالا در آینده ای نه چندان دور مانند بسیاری از قلمروهای دیگر، چین را به قدرتی بزرگ تبدیل خواهد كرد.
برای ساخت این كلان شهر فیلمسازی كه بسیاری از شركت ها و هنرپیشه های خارجی را نیز به خود جذب كرده نزدیك به 8 میلیارد دلار هزینه شده است این در شرایطی است كه از هم اكنون با راه اندازی این مجموعه سهم هالیوود در بازار چین بتدریج در حال كاهش است.
'وانگ جیان لین' بزرگترین سرمایه گذار این عرصه و صاحب گروه فیلمسازی واندا در چین می گوید كه ما خیلی زود این مجموعه را به پایگاه بزرگ صنعت فیلم و سینما در دنیا تبدیل خواهیم كرد.
این مجموعه مساحتی نزدیك به 200 زمین فوتبال دارد و آن طور كه گزارش های رسمی نشان می دهد بزرگترین استودیوی فیلمسازی دنیا به حساب می آید و با احتساب هتل ها، سالن های مختلف، باشگاه ها و محل های تفریحی كه در آن گنجانده شده است مساحت این پایگاه معادل 500 زمین فوتبال است.

** فروش بالای گیشه
اداره فیلم چین به تازگی اعلام كرد فروش فیلم های چینی در سال 2018 میلادی از 60 میلیارد یوان (هر دلار 6.5 یوان) فراتر رفته است كه یك ركورد محسوب می شود.
بازار فیلم چین در سال 2018 میلادی ضمن حفظ روند رو به رشد خود، با اكران 902 فیلم، فروش آن نیز برای اولین بار از 60 میلیارد یوان فراتر رفت كه در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 9.06 درصد افزایش نشان می دهد.
بر اساس آمار، فروش فیلم های بومی در سال 2018 میلادی به 37.9 میلیارد یوان رسیده است كه 62.15 درصد از كل فروش را تشكیل می دهد.
گزارش اداره فیلم چین می افزاید در سال 2018 میلادی، كیفیت فیلم های ساخت چین بیش از پیش ارتقا یافته و مورد تایید تماشاگران و بازار قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، چهار فیلم برتر در رتبه بندی فیلم های كل سال، از فیلم های ساخت چین است علاوه بر فروش خوب و بالا، كیفیت فیلم های بومی نیز مورد تحسین تماشاگران قرار گرفته است.
براساس نظرسنجی انجام شده، تماشاگران نسبت به فیلم های ساخت چین در سال 2018 میلادی رضایت داشته و فیلم هایی كه در روزهای تعطیل عید بهاره به اكران رسیده بود نیز، بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده اند.

** برگزاری جشنواره های مختلف سینمایی
از سوی دیگر چین در سال های اخیر برای معرفی سینمای خود به جهان و همچنین كسب تجربه از سینمای كشورهای دیگر، اقدام به برگزاری جشنواره های مهم و بزرگ بین المللی كرده است.
جشنواره فیلم بین المللی پكن از مهمترین جشنواره هایی است كه در آسیا و جهان برگزار می شود و هر سال قراردادهای فراوانی در آن به امضا می رسد.
در سال 2017 میلادی نزدیك به 108 موسسه و شركت فیلمسازی از سراسر دنیا و چین در این جشنواره 108 قرارداد برای اجرای 56 طرح كلیدی سینمایی به امضا رساندند كه ارزش آن در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 6.9 درصد بیشتر شده است.
در این جشنواره دهها قرارداد دیگر هم بجز طرح های كلیدی در خصوص ساخت فیلم های مشترك، برگزاری هفته ها و روزهای فیلم و هنر و برنامه های فرهنگی دیگر میان طرف های مختلف امضا شده است.
به هر حال چین قصد دارد در كنار رشد اقتصادی، در حوزه فرهنگی به ویژه در زمینه صنعت سینما نیز پیشرفت كند و در این مسیر فعالیت های مختلفی را آغاز كرده است كه نوید بخش آینده ای درخشان است.
آساق**231**1904**