تلاش برای بستن كانال توانا در بخش مركزی اهواز ادامه دارد

اهواز- ایرنا- فرماندار اهواز گفت: تلاش برای كنترل آب ورودی رودخانه دز به منطقه بام دژ و رفع آبگرفتگی جاده دسترسی محلی در بخش الهایی با بستن كانال توانا در بخش مركزی این شهرستان ادامه دارد.

جمال عالمی نیسی سه شنبه شب در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با رد فضاسازی صورت گرفته در خصوص آبگرفتگی و یا شایعه محاصره روستاهای بخش مركزی اهواز در سیلاب اظهارداشت: تیم های كارشناسی و عملیاتی ستاد مدیریت بحران استان طی چند روز گذشته در منطقه حضور داشته و در حال تقویب سیل بندها و یا ترمیم برخی نقاط خطر ساز هستند.
وی با تاكید بر اینكه به دلیل بارندگی های شدید نیاز است تا آب بخشی از حجم حوضه دز تخلیه شود، بیان داشت: در حال حاضر خروجی از سد دز یك هزار و 200 متر مكعب بر ثانیه اعلام شده است.
رئیس شورای تامین شهرستان اهواز ادامه: این حجم از آب خروجی برای رودخانه كارون تهدید آمیز نیست اما با توجه به دوره طولانی مدت خشكسالی ، ممكن است در برخی از مناطق با مشكل مواجه شویم.
عالمی نیسی اقدام فرمانداری و ستاد مدیریت بحران در پیش گیری از مشكلات احتمالی بر اثر تخلیه آب خروجی حوضه آبی دز را به موقع عنوان كرد و گفت:امكانات و ماشین آلات ستاد مدیریت بحران برای رفع مشكلات ناشی از دبی خروجی حوضه آبی دز در محدوده كانال توانا در منطقه بام دژ مستقر شده است.
وی خاطرنشان كرد: در حال حاضر آب از این كانال به برخی از نقاط بام دژ وارد شده و جاده دسترسی محلی در مسیر الهایی را تحت تاثیر قرار داده اما مسیر دسترسی به هیچ وجه قطع نشده است.
عالمی نیسی یادآور شد: تلاش برای كنترل آب ورودی رودخانه دز به منطقه بام دژ این شهرستان و رفع آبگرفتگی این جاده ادامه دارد.
وی تاكید كرد: با این وجود وضعیت عادی است و خبر جاری شدن سیل و آبگرفتگی در زمین های كشاورزی و یا روستاها بر اثر ازدیاد رودخانه شایعه و فضا سازی است.
به گزارش ایرنا شایعه رهاسازی آب سد دز موجب نگرانی اهالی روستاهای مسیر رودخانه كارون در پایین دست سد شده است كه این موضوع از سوی بخشدار مركزی اهواز تكذیب شد.
افزایش دبی رودخانه دز در فروردین ماه سال 1395 تا حدود پنجهزار متر مكعب بر ثانیه بیش از چهار هزار و 810 میلیارد ریال به بخش كشاورزی خوزستان خسارت وارد شد.
اراضی كشاورزی الهایی از اراضی مسطح استان خوزستان بوده كه در شمال شهر اهواز حدفاصل اهواز - شوش واقع شده كه از شمال به روستای سادات طواهر از جنوب به كانال توانا و از شرق به نهر خارور و از غرب به جاده اهواز اندیمشك محدود می شود.
9931/6068