اغلب مسائل و راه حل ها به انتخاب نماینده باز می گردد

تهران-ایرنا- یك عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از مهم ترین قوانین ما قانون انتخابات و از مهم ترین سیاست های كلی ، سیاست های كلی انتخابات است. اغلب مسائل و راه حل مسائل به انتخاب نماینده برای سرنوشت كشور باز می گردد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سید مصطفی میرسلیم ، عصر روز سه شنبه در نشست «جایگاه سیاست های كلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات» گفت : اولین قانون انتخابات به دور اول مجلس بر می‌گردد، زمانی كه من از وزارت كشور بیرون آمده بودم ولی پیش‌نویس آن را تهیه و تقدیم دولت كرده بودیم.
در این نشست كه توسط پژوهشكده شورای نگهبان در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.علاوه بر میرسلیم، سید مجتبی حسینی پور حقوقدان و احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس نیز مطالبی بیان كردند.
میرسلیم در ادامه سخنان خود گفت: در سال های قبل از ابلاغ سیاست های كلی انتخابات، مصطفی پورمحمدی كه سابقه وزارت كشور دارد، با اشرافی كه به قانون انتخابات دارد، گزارشی را برای رهبری تهیه كرد و رسیدگی به چگونگی انتخابات در مجمع به عهده ما قرار گرفت.
وی افزود: طرح اصلاح قانون انتخابات پیش از انتخابات سال 96 با همكاری كارشناسان وزارت كشور و وزیر كشور و با حضور پیشنهاد دهندگان و متخصصان دانشگاه‌ها و نمایندگان مجلس به تصویب مجلس رسید، به این امید كه برای انتخابات ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گیرد.

** قانون انتخابات 40 تكه است
میرسلیم با اشاره به دیدار خود با وزیر كشور در شهریور سال 95 اظهار كرد : در این دیدار گفتم با توجه به نزدیك بودن انتخابات بهتر است با سیاست‌های كلی تغییری در قانون انتخابات حاصل كنید. بعد از انقلاب سه بار تغییر عمده و ده‌ها بار تغییر كوچك بر قانون انتخابات تحمیل شده و اكنون یك حالت 40 تكه دارد كه مشكلات آن از منافع آن بیشتر است.
وی ادامه داد: موضوع استانی شدن انتخابات سه بار در مجلس مطرح كه هر سه بار توسط شورای نگهبان رد شد و ما هر زمانی كه سیاست های كلی انتخابات را در مجمع تشخیص مطرح كردیم موضوع استانی شدن در آنجا هم رد شد. اما دوباره در مجلس مطرح شده در حالی كه اصلا نباید رییس مجلس آن را به عنوان طرح می‌پذیرفت. دولت هم در این زمینه در حال تدوین لایحه ای است .

**حق انتخاب برعهده مردم است
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه در جمهوری اسلامی حق انتخاب به عنوان حقی الهی برعهده مردم است عنوان كرد: اهتمام زیادی در قانون اساسی ما برای موضوع مشاركت مردم در اداره امور كشور شده است كه نباید این موضوع در حد شعار بماند و باید واقعی تر شود؛ در نظام اصل بر مشاركت و احساس مسئولیت مردم است.
میرسلیم یكی از مهم ترین مسائل در بحث انتخابات را تعیین حوزه انتخابیه دانست و گفت: چگونگی آن نكته مهمی است و باید بر اساس جمعیت و ایجاد بستری برای شناخت مسئولانه مردم و عدالت انتخاباتی در انتخاب نماینده مطرح باشد. در اینجا باید به فعالیت موثر احزاب بیشتر توجه كرد.

** لیست های نزدیك ایام انتخابات
وی افزود: از آنجا كه انتخابات حزبی در كشور مرسوم نیست، در نتیجه چند ماه پیش از انتخابات گروهی دور هم جمع می‌شوند و لیستی را ارائه می‌دهند و مردم را ترغیب به رای دادن به این لیست می‌كنند. نتیجه این نوع لیست بستن‌ها این می‌شود كه امروز اگر از مردم تهران بخواهید نام چند نفر از نمایندگان تهران درمجلس را بگویند قادر به پاسخگویی نیستند.
وی گفت: مسأله دیگر ویژگی نامزدهاست كه ما در مجمع مشخص كردیم كه در سیاست‌ها تعیین معیارهای داوطلبان در چارچوب قانون اساسی باید با كارآمدی علمی، جسمی و سلامت اخلاقی و اقتصادی و... باشد.
قانون انتخابات باید به گونه‌ای اصلاح شود كسانی كه خود را برای حضور در انتخابات كاندیدا می‌كنند، حداقل معیار و ملاك‌های یك فرد مورد نظر برای حضور در انتخابات را داشته باشند.

**نمایندگان و اصلاحات قانون انتخابات به نفع خود
میرسلیم خاطرنشان كرد: نمایندگان مجلس اصلاحاتی در قانون انجام دادند كه در آن اصلاحات منافع خود آنها لحاظ شده نه منافع مردم كه این خیانت است.
«این چه طرز قانونگذاری است. ما خوشحالیم سیاستی را طرح كردیم كه این موضوع خارج شد. همچنین دو مرحله‌ای شدن در انتخابات یعنی اكثریت مطلق را مطرح كردیم. نمایندگان در قانون حد نصاب‌ها را پایین نكشند و باید كسانی به مجلس راه یابند كه رای اكثریت را داشته باشند در غیر این صورت نظام نمایندگی مخدوش می شود. نظام مردم سالاری نباید مضحكه باشد و باید تثبیت شود. »
وی با طرح این سوال كه شناخت نامزدها از چه طریق به دست می‌آید، گفت: باید نامزدها خود را بشناساند. در این زمینه شیوه‌های تبلیغ مطرح می‌شود. بعضی‌ها هم عكس های قشنگ می‌اندازند تا دلبری كنند و بعضی‌ها به خاطر قیافه رای می‌آورند. بعضی‌ها خودشان را می‌شناسانند و چلوكباب می‌دهند و بعضی‌ها با كیف پول رای می‌آورند و این درست نیست. ما می‌خواهیم كشور را اداره كنیم. ما حاكمیت شایستگی را می‌خواهیم.

**باید مانع رای خریدن شد
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: موضوع دیگری كه مطرح شد این بود كه ما چگونه از امكانات عمومی برای نامزدها استفاده كنیم؟ امكانات عمومی باید به طوری در اختیار نامزدها باشد كه مساوات برقرار شود. مسائل دیگری هم در رابطه با ساختار رای گیری مطرح شد كه تقریبا شكل خوبی دارد البته در برخی شهرستان‌ها مراعات نمی‌شود و باید كاری كنیم‌ كه شناسنامه و رای خریدن انجام نشود.
میرسلیم در پایان خاطرشان كرد: همه مسایلی كه مطرح می‌كنیم باید ضمانت اجرایی داشته باشد و باید نظارت كرد. شمارش آرا و نتیجه كلی هم موضوعاتی است كه مطرح شد كه ما موفق نشدیم و بارها گفتم بگویید كه كلا چند نفر پای صندوق‌ها آمدند. متاسفانه گاهی اوقات نماینده به مجلس راه یافته ولی خیانت می‌كند و سوءاستفاده مالی و اخلاقی می‌كند كه مساله مهمی است كه باید در قانون مطرح شود تا نمایندگان بدانند كه هر كاری را نمی‌توانند انجام دهند.
به گزارش ایرنا ، پیش از سخنان میرسلیم علی بهادری جهرمی حقوقدان و مدرس دانشگاه به عنوان مجری برنامه گفت: سیاست‌های كلی انتخابات 2 سال و 2 ماه پیش از سوی مقام معظم رهبری به قوای سه گانه ابلاغ شد. پس از اینكه سال‌ها در مجمع بر روی آن بحث شد و به تایید مجمع رسید، متن نهایی تقدیم مقام معظم رهبری شد.
وی ادامه داد: در این حوزه نیاز بود كه جهت گیری نظام مشخص شود و هم جناح‌های سیاسی و هم نهادهای اجرایی و ... سوال‌هایی در زمینه انتخابات داشتند و بر همین اساس نیاز جدی به اصلاح قوانین بر انتخابات می‌شد.
بهادری جهرمی گفت: ما چند قانون در حوزه انتخابات داریم و سیاست‌های كلی نظام در 18 بند از سوی رهبری ابلاغ شده است.
**9221 **1601**