صادرات غیرنفتی ایران به عراق از تركیه پیشی گرفت

تهران - ایرنا - دبیر كل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق گفت: حجم صادرات محصولات غیرنفتی ایران به عراق در سال 2018 میلادی نزدیك به 9 میلیارد دلار بود كه به این ترتیب ایران از تركیه پیشی گرفت و عراق بازار اول صادراتی ایران شد.

سید حمیدحسینی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به رشد 5،4 درصدی صادرات غیرنفتی ایران در 9 ماهه نخست سال جاری اظهار داشت: حجم صادرات غیرنفتی ایران به 86 میلیون و 940 هزار تن رسیده كه ارزش آن رقمی برابر 33،3 ملیارد دلار است.
حسینی خاطر نشان كرد: در سال 2018 میلادی، بیشترین محصولات غیرنفتی ایران به كشور عراق صادر شده است بنابراین كشور عراق 21 درصد مجموع صادرات ایران را در این مدت به خود اختصاص داده است.
وی درباره دلایل افزایش صادارت غیرنفتی ایران به عراق گفت: یكی از دلایل جهش صادرات به عراق به كاهش ارزش پول ملی كشور برمی گردد. این موضوع باعث شده قدرت رقابت ایران در بازارهای هدف افزایش پیدا كند. برخلاف ادعای برخی از كارشناسان كه می گویند كاهش نرخ ریال هیچ تاثیر بر صادرات نداشته است به طور قطع كالاهایمان رقابتی تر شده است به گونه ای كه در سال 2018 توانستیم از تركیه در بازار عراق پیشی بگیریم.
حسینی افزود: براساس آمار اعلام شده از سوی تركیه، صادرات این كشور به عراق در سال 2018 حدود هفت میلیارد و 355 میلیون دلار بوده در حالی كه صادرات ایران هشت میلیارد و 738 میلیون دلار گزارش شده است.
دبیر كل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: اوضاع اقتصادی عراق پس از اضمحلال داعش بهتر شده به گونه ای كه در سال گذشته میلادی صادرات نفت این كشور حدود 83 میلیارد دلار بوده است در این شرایط عراقی ها بازسازی كشور خود را آغاز كرده اند كه در این شرایط بسیاری از نیازهای ساختمانی از جمله مصالح ساختمانی این كشور توسط ایران تامین شده است.
حسینی تصریح كرد: در شش ماه نخست سال جاری برابر با تمام سال گذشته صادرات مصنوعات فلزی به عراق داشته ایم و صادرات كاشی و لوازم ساختمانی توسط صادركنندگان ایرانی نیز به عراق به شدت افزایش یافته است.
حسینی در پاسخ به این پرسش كه چرا صادرات كنندگان به رغم افزایش حجم صادرات در سال جاری تمایلی به برگرداندن ارز به سامانه «نیما» ندارند، توضیح داد: این كه گفته می شود ارز باید به چرخه ارزی كشور برگردد حرف درستی است اما باید راهكارهایی برای بازگشت آن اندیشیده شود در غیر این صورت واردكنندگان و صادركنندگان ارز خود را وارد این چرخه نمی كنند.
وی اضافه كرد: هنگامی كه یك جامعه اكثریتی، قانونی را رعایت نمی كنند آن قانون ایراد داشته و باید تغییر كند. صادركنندگانی كه كالایی به عراق صادر كرده اند نمی توانند پول خود را وارد سامانه «نیما» كنند زیرا بانك مركزی، دینار را در این سامانه به رسمیت نشناخته و صادركننده نمی تواند دینار را وارد سامانه كند بنابراین ایراد به صادركنندگان برنمی گردد بلكه بانك مركزی باید در بعضی قوانین و راهكارها تجدیدنظر كند.
دبیر كل مشترك بازرگانی ایران و عراق گفت: در جلسه ای كه با رییس كل بانك مركزی داشتیم از این وی درخواست كردیم بانك مركزی دینار عراق را به رسمیت بشناسد و بانك های ایران را مامور كند از صادركنندگان، دینار دریافت كرده و ریال پرداخت كنند آقای همتی این موضوع را قبول كرد اما هنوز اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است.
حسینی ادامه داد: مجبور هستیم به بازارهای كشورهای همسایه توجه كنیم؛ بازارهایی كه ظرفیت و پتانسیل خرید محصولات ایرانی را دارند و در این بین در بخش صنایع سنگین، پتانسیل های خوبی داریم.
وی بیان كرد: یك سوم صادرات ایران محصولات پتروشیمی و فرآوردهای نفتی، یك سوم محصولات كشاورزی و یك سوم دیگر مواد معدنی است. ما می توانیم صادرات قابل توجهی در بخش فولاد، آلومینیوم، مس، سرب، روی و فولاد به كشورهای خاورمیانه داشته باشیم.
سیام**1751**1535