25 هزار مسكن جديد در صدرا احداث مي شود

شيراز-ايرنا- مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا گفت: بر اساس برنامه توسعه مسكن، وزارت راه و شهرسازي مكلف به ساخت 400 هزار واحد مسكوني در كشور شده كه از اين تعداد حدود 200 هزار واحد آن در 17 شهر جديد ايران احداث مي شود كه از اين ميزان 25 هزار واحد آن متعلق به شهر جديد صدراست.

به گزارش خبرنگار ايرنا خليل حاجي پور، سه شنبه در نشست خبري افزود: مقرر شده تا پايان سال 97 عمليات اجرايي چهار هزار و 500 واحد آن در صدرا آغاز شود و بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده تا سال 1399روند ساخت مجموع اين 25 هزار واحد مسكوني در صدرا شروع خواهد شد.
وي بيان كرد: تا سال 99 تمام 25 هزار واحد مسكوني اين شهر جديد جانمايي و اجرا مي شود و بر اساس پيش بيني‌ها بهره برداري از اين واحدهاي مسكوني كه متعلق به اقشار متوسط جامعه است از سال 1400خواهد بود.
حاجي پور ادامه داد: همچنين عمليات ساخت سه هزار و 500 واحد محله ساز ديگر تا 2ماه آينده در شهر جديد صدرا آغاز مي شود و افزون بر اين در سال 98 نيز ساخت هفت هزار و 500 واحد مسكوني ديگر در صدرا شروع خواهد شد.
او گفت: هم اكنون عمليات احداث 950 واحد مسكن مهر در شهر جديد صدرا در دست اجراست كه پيش بيني مي شود با تكميل اين واحدها، پرونده مسكن مهر اين شهر جديد تا نيمه نخست سال 98 به طور كامل بسته شود.
وي، در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه عمليات ساخت 2 مسير دسترسي شيراز به صدرا از محور باجگاه و دوكوهك به طور همزمان در حال اجراست، افزود: عمليات اجرايي جاده صدرا به شيراز از سمت باجگاه در ماه هاي اخير شروع شده كه حدود 25 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و پيش بيني مي شود اين محور تا تابستان 98 زيربار ترافيك خواهد رفت.
حاجي پور، همچنين در مورد رفع مشكلات محيط زيستي محور ياد شده گفت: اين پروژه بزرگ، معارضان زيادي دارد و عدم همراهي برخي از دستگاه‌هاي اجرايي، مهمترين چالش ساخت اين محور و همچنين بزرگترين مشكل شهر صدرا به شمار مي آيد.
مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا بيان داشت: نشست دادگاه رسيدگي به شكايت محيط زيست در ارتباط با احداث مسير صدرا به شيراز از محور باجگاه، روز يكم بهمن 97 برگزار و مستنداتي كه در اين دادگاه ارايه شد توانست بازپرس پرونده را تا حدودي قانع كند و او در حال حاضر دستور پيگيري عمليات اجرايي اين طرح را كه در هفته هاي اخير متوقف شده بود داد تا راي نهايي صادر شود.
حاجي پور اضافه كرد: عمليات ساخت مسير صدرا به شيراز از سمت دوكوهك نيز در حال اجراست و در مورد اين محور هم مشكلاتي با شهرداري شيراز وجود دارد كه به همين دليل عمليات اجرايي آن در يك كيلومتري پايان اين مسير متوقف شده اما ساير بخش‌هاي آن در حال انجام است.
وي بيان داشت: اگر شهرداري شيراز همكاري لازم را در اين زمينه داشته باشد، اين مسير تا پايان سال 97 به بهره برداري خواهد رسيد.
مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا گفت: عمليات اجرايي ساخت 9 و نيم كيلومتر قطار برقي شهر صدرا به شيراز نيز در سال 98 آغاز خواهد شد.
حاجي پور اظهار داشت: پيشتر نيز زميني براي احداث آرامستان شهر صدرا در نظر گرفته شده بود كه نتوانستيم مجوز محيط زيست را براي راه اندازي آن دريافت كنيم و پس از آن قطعه زميني اوقافي براي اين كار در نظر گرفته شده كه اگر مجوزهاي لازم را كسب كند، ساخت آن تا پايان سال 97 آغاز خواهد شد.

**صدرا صاحب رديف بودجه شد
مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا همچنين گفت: بر اساس توافقي كه در شوراي برنامه ريزي فارس و در سطح مديريت ارشد اين استان صورت گرفته، شهر جديد صدرا براي نخستين بار از سال 98 داراي رديف اعتباري از محل منابع عمومي دولت و استاني خواهد شد.
حاجي پور ادامه داد: از 110 ميليارد تومان بودجه مصوب شركت عمران در سال 97 حدود 93 درصد آن تاكنون جذب شده كه براين اساس پيش بيني مي شود تا پايان امسال با وجود مشكلات اقتصادي كشور، اعتبارات اين شهر جديد به طور كامل جذب شود، مساله اي كه در پنج سال گذشته سابقه نداشته است.
وي بيان داشت: در آخرين نشست شوراي آموزش پرورش استان نيز مقرر شد كه ساخت 2 مدرسه در اين شهر در سال 98 از محل اعتبارات استاني آغاز شود.
او، همچنين در مورد طرح هاي آماده بهره برداري در اين شهر جديد به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي گفت: بهره برداري از سه زمين ورزشي با صرف 27ميليارد ريال اعتبار و 2 پروژه مشاركتي تجاري - مسكوني از جمله اين طرح هاست.
به گفته حاجي پور، سه هزار و 500 واحد مسكوني و مصلاي نماز جمعه صدرا از ديگر پروژه هاي عمراني است كه در دهه فجر 97 در شهر جديد صدرا افتتاح خواهد شد و افزون بر اين عمليات ساخت خانه هنرمندان نيز در اين دهه در صدرا آغاز مي شود.
او افزود: همچنين نمايندگي ثبت احوال شهر جديد صدرا در دهه فجر امسال به بهره برداري مي رسد و به تبع آن مشكلات صدور شناسنامه مردم اين شهر برطرف خواهد شد.

**صدرا در حوزه خدمات درماني محلي بسيار ضعيف است
حاجي پور در مورد مشكلات درماني محلي شهر صدرا، نبود نظارت و واحدهايي مانند تاييد دارو در اين شهر كه بيماران را با مشكل مواجه كرده است، بيان داشت: شهر جديد صدرا در بخش‌هايي از حوزه درمان مانند پيوند اعضا و سوانح سوختگي در استان فارس، كشور و حتي منطقه پيشتاز است اما متاسفانه در حوزه خدمات درماني در مقياس محلي بسيار ضعيف است.
وي ادامه داد: يك مجموعه درماني زير نظر دانشگاه علوم پزشكي شيراز در صدرا در حال ساخت است كه به گفته مسئولان ذي ربط حدود 95درصد پيشرفت فيزيكي دارد و با راه اندازي اين مركز درماني كه نخستين مركز درماني دولتي در شهر صدرا به شمار مي آيد، بي شك مشكلات نظارتي و خدمات درماني محلي اين شهر جديد رفع خواهد شد.
شهر جديد صدرا كه در دهه هفتاد براي اسكان سرريز جمعيت كلانشهر شيراز احداث شد، با جمعتي حدود 140 هزار نفر در فاصله 20 كيلومتري شمال غربي شيراز قرار دارد.
9873 /6118

سرخط اخبار استان‌ها