۲ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 83180057
۰ نفر
ردپای «بنكسی» در ژاپن

تهران – ایرنا – آثار هنری «بنكسی» هنرمند مرموز انگلیسی پس از نمایان شدن، توجهات بسیاری را به خود جلب كرده است؛ حال مقام های ژاپن در حال بررسی این مساله هستند كه آیا این هنرمند خیابانی گریزان، ممكن است نشانی از خود در توكیو بر جا گذاشته باشد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از شبكه تلویزیونی سی ان ان، تحقیقاتی در جریان است در این مورد كه آیا یكی از آثار معروف بنكسی كه موشی با چتری در دست را نشان می دهد و روی دربی در ایستگاه مونوریل شهرك «هینوده» در بخش غربی توكیو نقش بسته، واقعا اثر دست این هنرمند ناشناس است.
آثار بنكسی كه غالبا موضوعات سیاسی را منعكس می كند، آوازه بالایی به این هنرمند خیابانی در سطح بین المللی بخشیده است.
در همین حال، كارگران محلی شهرك هینوده گفته اند كه قدمت تصویر كشف شده از موش بنكسی در این منطقه به بیش از 10 سال قبل بازمی گردد.
ساكنان محلی اواخر سال گذشته میلادی، مقام های شهری را از وجود این اثر مطلع كردند و احتمال دادند كه اثر، متعلق به بنكسی باشد. سپس مسئولان شهری درب را از مكان اولیه به انباری منتقل كردند.
در همین حال، «یوریكو كوئیكه» فرماندار توكیو تصویری از خود در كنار اثر بنكسی در توییتر منتشر كرد و زیر آن نوشت: یك نقاشی از موشی بامزه در توكیو موجود است كه می تواند اثر بنكسی باشد! هدیه ای به توكیو؟
با این همه، «كوجی سوگی‌یاما» مقام دولتی كلان‌شهر توكیو گفت كه مطمئن نیست كارشناسی در ژاپن باشد كه بتواند اصیل بودن اثر این هنرمند مرموز را شناسایی كند.
بنكسی به برجا گذاشتن آثار هنری اش در مكان های عمومی معروف است. ساكنان منطقه «پورت تالبوت» در شهر ولز انگلیس اواخر سال گذشته میلادی یك روز كه از خواب بیدار شدند، یكی از آثار بنكسی را نقش بسته روی دیوارهای یك تعمیرگاه خودرو یافتند.
در این تصویر كه به نظر می رسد گذشته صنعتی شهر را مورد تجلیل قرار داده، پسربچه ای نمایان است كه با آنچه به نظر می رسد برف باشد، بازی می كند. اما تصویر از زاویه ای دیگر، دود و خاكستر حاصل از آتش را نمایش می دهد.
در ماه اكتبر 2018 (مهر ماه سال جاری)، یكی از نقاشی های بنكسی با عنوان «دختری با بادكنك» پس از فروخته شدن به ارزش یك میلیون و 400 هزار دلار در حراجی ساتبی لندن، در جریان یك شوخی عجیب، رشته رشته شد.
این نقاشی معروف از دستگاه خردكن تعبیه شده در قاب نقاشی عبور داده و رشته های آن از پایین قاب، آویزان شد.
به گزارش ایرنا، بنكسی هنرمندی است كه به خلق نقاشی های دیواری با مضامین شنود غیرقانونی، برگزیت و دیگر مسائل تلخ اجتماعی شهرت دارد.
نام واقعی بنكسی هنوز بر كسی آشكار نیست اما «گُلدی» موسیقیدان انگلیسی چندی پیش در یك مصاحبه خبری سهوا نام واقعی او را فاش كرد.
گُلدی در صحبت از این كه هنر چگونه می تواند از آثار گرافیتی بهره‌مند شود، ناگهان از فردی به نام «رابرت» نام برد. بسیاری مظنون شدند كه این فرد ممكن است «رابرت دِل ناجا» عضو گروه موسیقی «حمله گسترده» باشد.
هرچند دل ناجا شایعاتی در مورد تعیین هویت بنكسی را رد كرده، اما برخی اشتباه كلامی گلدی را جدی گرفته اند و معتقدند دل ناجا همان بنكسی است.
فراهنگ**9109**1418