۲ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۸
کد خبر: 83180014
T T
۰ نفر
شاخص بورس با رشد 883 واحدی دوباره مثبت شد

تهران- ایرنا- شاخص بورس امروز (سه شنبه) با رشد 883 واحدی نسبت به دیروز به جایگاه 162 هزار و 805 پله ای صعود كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در معاملات امروز 2 میلیارد و 171 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و 441 میلیارد ریال در 139 هزار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 256 رشد كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 268 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 188 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور یك هزار و 222 واحد رشد كرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شركت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 765 واحد رشد كرد و شاخص بازار دوم بورس نیز یك هزار و 210 واحد افزایش یافت.
در معاملات امروز نمادهای رمپنا (مپنا)، وتجارت (بانك تجارت)، فخوز (فولاد خوزستان)، حكشتی (كشتیرانی) و وبصادر (بانك صادرات) بیشترین تاثیر مثبت را داشته و شاخص را بالا بردند، در مقابل، فارس(هلدینگ خلیج فارس) و شاراك (پتروشیمی اراك) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

** ادامه صدرنشینی بانك ها
گروه بانك در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 586 میلیون سهم به ارزش یك هزار و 12 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه خودرو به ارزش 679 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 510 میلیارد ریال، جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 350 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 270 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود كرد.

** صعود فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفكس) 9 واحد رشد كرد و در جایگاه یك هزار و 980 واحدی قرار گرفت. در این بازار بیش از 597 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از پنج هزار و 702 میلیارد ریال دادوستد شد.
همچنین در معاملات امروز نمادهای میدكو (هلدینگ معدنی خاورمیانه)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر مثبت و دماوند (تولید برق دماوند) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بالاترین تاثیر منفی را بر جا گذاشتند.

**عوامل موثر در نوسان شاخص
ایمان مقدسیان كارشناس بازار سرمایه امروز (سه شنبه) به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: در چرایی نوسان شاخص عوامل مختلفی دخالت دارند كه از جمله آنها كاهش اثرگذاری نرخ ارز است.
افزود: شاخص بورس از تیرماه امسال با افزایش نرخ ارز یك انگیزه و محرك قوی برای رشد پیدا كرد كه رشد شاخص تا سقف 195 هزار واحد را نیز به دنبال داشت اما با توقف رشد نرخ ارز، محرك قوی برای تقویت شاخص بورس از بین رفت و معاملات افت كرد.
این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شاخص بورس پس از اصلاح، حدود 20 درصد از سقف خود را تا اوایل دی ماه از دست داد و تا رقم 154 هزار واحد افت كرد اما از اوایل دی، شاخص بورس با شیبی ملایم توانست بخشی از افت قیمت‌ها را جبران كند.
وی گفت: بورس پس از افت چند ماهه توانست در دی ماه امسال رشد كند، اما نحوه رشد آن تفاوت هایی با رشد شتابان فصل تابستان داشت.
مقدسیان افزود: نقدینگی و حجم معاملات در بورس در دی به شدت افت كرده بود، در حالی كه در معاملات فصل تابستان نقدینگی بالایی وجود داشت.
وی اضافه كرد: همچنین باید توجه داشت كه در معاملات فصل تابستان، شركت های صادرات محور نقش اصلی و مهم را در رشد شاخص داشتند اما در رشد دی ماه بانك ها پیشتاز بودند.
این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بانك ها تحت تاثیر ادعاهای مربوط به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین امكان تسعیر ارز بر اساس نرخ سامانه نیما با اقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شدند و رشد كردند.
مقدسیان یادآوری كرد: در گزارش های 9 ماهه بانك ها كه بتازگی منتشر شده است، مشخص شد این انتظارات در گزارش ها لحاظ نشده و از افزایش سرمایه خبری نبود و همچنین نرخ تسعیر ارز در آنها همچنان بر مبنای ارز 4200 تومانی خواهد بود.
وی گفت: پس از انتشار گزارش های 9 ماهه مشخص شد بانك ها نتوانسته‌اند خواسته‌ها و انتظارات سهامداران را تحقق بخشند، بنابراین فضایی منفی در بازار سرمایه شكل گرفت.
مقدسیان همچنین به زیاندهی سنگین شركت های خودروساز اشاره كرد و افزود: گزارش های خودروسازان مطلوب نبود. برخی از آنها زیان های چند هزار میلیارد تومانی را شناسایی كرده اند كه بر بازار سرمایه تاثیر منفی داشت.
این كارشناس بازار سرمایه گفت: البته برخی صنایع و شركت های بورسی توانستند گزارش های 9 ماهه مطلوبی را ارایه كنند و حتی فراتر از انتظارات و پیش بینی ها، ظاهر شوند كه این موضوع می‌تواند در تقویت بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.
وی درباره ریسك های سیاسی پیش روی بازار سرمایه اشاره كرد و گفت: در برخی بخش‌ها ریسك های سیاسی پررنگ‌تر شده كه این موضوع نیز در ایجاد هیجان منفی بر بازار معاملات تاثیر گذار بوده است.
مقدسیان با بیان اینكه بازار به شدت تحولات سیاسی را رصد و در روند معاملات لحاظ می كند، افزود: باید توجه داشت این تاثیرگذاری ها همیشه منفی نخواهد بود مانند اعلام خبر خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت ماه كه مدتی پس از اعلام این خبر، روند صعودی شاخص بورس آغاز شد.
این كارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به گزارش‌های مثبت ارائه شده در میان و بلند مدت می توان حركت بازار سرمایه را رو به بالا پیش بینی كرد.
اقتصام**2022**2025

سرخط اخبار اقتصاد