بازار لاستیك به تعادل نزدیك شد

تهران- ایرنا- سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت: بازار لاستیك با توجه به كاهش فاصله قیمت های رسمی با بازار آزاد در مقایسه با ماه های پاییز به تعادل نزدیك شده و از ثبات نسبی برخوردار است.

«مصطفی تنها» امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: وضعیت بسیار بهتری را در مقایسه با ماه های پاییز امسال در بازار تایر مشاهده می شود، به طوری كه لاستیك پرمصرف پراید اختلاف قیمتی در بازار رسمی و آزاد به میزان 40 هزار تومان در هر جفت رسیده است.
وی افزود: فاصله قیمتی لاستیك های سنگین نیز در بازارهای رسمی و غیر رسمی روند كاهشی دارد، اما رسیدن به تعادل نهایی نیاز به زمان دارد.
سخنگوی انجمن یادشده، خاطرنشان كرد: تولید تایر اكنون به روال سابق بازگشته، اما كمبود اصلی ناشی از كاهش واردات است.
به گفته وی، مشكل اصلی در نقل و انتقال پول و نپذیرفتن ال. سی از سوی كشورهای مبدا واردات است كه دشواری واردات برندهای معتبر را موجب شده است.
این سخنگو اضافه كرد: مشكلات پدید آمده سبب شد تا در ماه های گذشته، تایرهای دست دوم و كاركرده از مبدا كشور امارات و در برخی موارد تایرهای ناشناس با برندهای متفرقه وارد بازار شود كه موجب نگرانی شد.
وی تصریح كرد: واردات كالاهای متفرقه و فاقد شناسنامه موضوعی است كه اثر خود را در بلندمدت برجای می گذارد و آثار زیانبار جانی و مالی هم بدنبال دارد.
این فعال صنفی، موضوع كاهش تعرفه تایرهای سنگین به میزان پنج درصد از حدود یك ماه و نیم پیش را یادآور شد و گفت: این تصمیم كه از سوی ستاد تنظیم بازار با هدف كاهش فشار بازار و رانندگان اتخاذ شده بود، در نهایت نابسامانی بیشتری را در واردات رقم زد.
وی این راهم گفت: شرایط بازار لاستیك سبب شد تا هر كس با در دست داشتن كارت بازرگانی بتواند به واردات تایر سنگین مبادرت كند، بگونه ای كه در بین واردكنندگان افرادی كه تا پیش از این تاجر حبوبات، پارچه و غیره بودند، به این عرصه وارد شدند.
تنها اظهار داشت:واردات تایرهای دست دوم یا متفرقه به نظر می رسد توسط افراد یاد شده كه شناختی از كیفیت كالا ندارند، انجام گرفته باشد.
وی ابراز امیدواری كرد: مشكل ساماندهی واردات تایر از توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و امور خارجه برطرف شود تا مراودات با طرف های اصلی تجاری كشور شرایط عادی پیدا كند.
به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده نشان می دهد سالیانه 350 هزار تن تایر در كشور مصرف می شود كه 250 هزار تن آن تولید داخل است.
پیش از این بیشتر تایرها از چین، هند، اندونزی و كره جنوبی وارد كشور شده بود.
اقتصام*3065** 1559