ایران با اتكا به ظرفیت های داخلی بر تحریم غلبه می كند

كرمان - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری گفت : ایران با توجه به ظرفیت های بسیار زیاد قابل تحریم نیست و ملت با اتكا بر توان و ظرفیت های داخلی بر تحریم های دشمن غلبه می كند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح پروژه فولادسازی در بردسیر كرمان و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افزود: باید جریان توسعه را به سمتی ببریم كه دشمن بداند تحریم ها هیچ تاثیری بر ما نمی گذارد.
وی اظهار داشت: باید روح خودباوری داشته باشیم و خودمان را دست كم نگیریم زیرا ایران كشوری بزرگ با ظرفیت های فراوان است.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: برخی مسئولان ضعف خود را به ملت ایران نسبت ندهند و ملت ایران می تواند از چالش ها گذر كند و ما در این زمینه به دنبال راه حل گفت و گو و منطق هستیم اما اهل زور و تحقیر نیستیم.
وی بیان كرد: به عنوان اصلی ترین وظیفه باید افقی روشن پیش روی كشور باز كنیم و در این راستا مهمترین رسالت بر دوش نخبگان و قوای سه گانه است و با جمهوری اسلامی آینده روشنی خواهیم داشت.
جهانگیری عنوان كرد: امروز با برنامه ریزی دقیق، اشراف كاملی از مشكلات كشور داریم و از تنگناهای مردم نیز اطلاعات كامل وجود دارد.
وی افزود: با مشكلات معیشتی، شغل و اشتغال مردم آشنا هستیم و برای عبور از این مشكلات برنامه داریم.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح كرد: همچنین دولت در راستای توسعه كشور، طرح های دشمن علیه ما، وضعیت اقتصادی مردم، صادرات و واردات و اداره زندگی مردم، برنامه ریزی كرده است.
وی گفت: زمینه های مختلف جریان توسعه به عنوان یكی از كارهای مهم كشور در وزارتخانه های ذیربط بحث و اولویت بندی شده است.
جهانگیری با بیان اینكه مزیت های طبیعی و غیرطبیعی ایران كانون اصلی توسعه كشور است ادامه داد: ایران از نظر ذخایر انرژی نفت و گاز در ردیف نخست دنیا قرار دارد و همچنین نیروی انسانی مجرب و معادن خوبی دارد.
وی افزود: در برخی رشته های صنعتی ذخیره نیروی انسانی كم نظیری در اختیار داریم وبه لحاظ توان مهندسی برای تجهیزات كارخانه در بسیاری صنایع و صنعت فولاد از توانمندی ویژه برخورداریم.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: توانمندی ایران به نقطه ای رسیده كه ایرانیان بسیاری از ابتدا تا انتهای رشته های صنعتی و معدنی را مدیریت می كنند و باید این ظرفیت ها را به كانون های توسعه تبدیل كنیم.
وی اضافه كرد: سال 2018 در تولید فولاد خام دهمین كشور دنیا هستیم كه ترقی بزرگی برای كشور بود این در حالی است زمانی بین تولیدكنندگان فولاد مطرح نبودیم.
جهانگیری افزود: ایران امروز در بین تولیدكنندگان فولاد به روش آهن اسفنجی در رتبه دوم دنیا قرار دارد.
وی تاكید كرد: نیروگاه سازی ایران به یكی از تعداد معدود كشورهای نیروگاه ساز در دنیا تبدیل شده و ایرانیان امروز برای ساخت به كشورهای دیگر می روند.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: همچنین در سد سازی ایرانیان بسیاری به صورت بین المللی مراحل طراحی و ساخت سد را انجام می دهند كه این توانمندی مهندسی و نیروی متخصص انسانی در كشور شكل گرفته است.
وی با بیان اینكه برگزاری جشن های انقلاب اسلامی از شرایط خاصی برخوردار است اظهار داشت: آمریكایی ها در چهل سال گذشته از هیچ اقدامی علیه جمهوری اسلامی فروگذار نكرده و سعی داشتند نگذارند این نظام به اهداف خود برسد.
جهانگیری با بیان اینكه برنامه هسته ای ایران بهانه ای برای دشمن بود گفت: ایران به دستاوردهای مطلوبی در حوزه های مختلف رسیده و به همین علت آمریكا ما را تحریم كرد لذا می خواستند ایرانیان نتوانند جشن چهلمین سالگرد انقلاب را برگزار كنند.
وی تصریح كرد: آمریكایی ها جنگ اقتصادی علیه ملت، دولت و نظام جمهوری اسلامی را آغاز كردند و هدف آن را فروپاشی اقتصادی را برای برگزار نشدن جشن های 40 ساله انقلاب اعلام كردند.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: آمریكایی ها اگر تدبیر كنند مراسم امروز در شرایط تحریم نشان می دهد كه جنگ اقتصادی تاثیری نخواهد كرد زیرا آمریكا، شورای امنیت و اتحادیه اروپا از سال 90 تحریم سختی را علیه ایران آغاز كردند.
وی عنوان كرد: فولاد، نفت، حمل و نقل و نظام بانكی ایران تحریم بود و پس از برجام تعلیق شد تا اینكه دوباره این تحریم ها را بازگرداندند.
جهانگیری گفت : نقطه ها و تكیه گاه های اقتصادی ایران را با نام كارخانه و تولیدكننده در فهرست تحریم ها بردند تا كشور با دنیای خارج ارتباطی نداشته باشد.
وی افزود: بر اساس سازماندهی آمریكا در دوره قبل تنها 2 نفر تحریم های ایران را دنبال می كردند اكنون 400 نفر در دفتر خزانه داری و دفتر مدیریت تحریم های ایران، این امر را پیگیری می كنند.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه كرد: در شرایط دشوار اقتصادی كنونی به صورت مكرر به مردم اعلام كردیم كه ما سرفرازانه می توانیم تحریم ها را مدیریت كنیم و با برنامه ریزی اصولی شرایط دشوار را پشت سر می گذاریم.
وی افزود: با مدیریت اصولی و حضور مردم در صحنه ها باید جوری حركت كنیم كه آمریكا به اهداف خود نرسد.
جهانگیری اضافه كرد: مهمترین پیام 22 بهمن ایرانیان این است كه با سرافرازی جشن سالگرد انقلاب برگزار شود تا افق بهتری را برای كشور ترسیم كند كه جایگاه ایران را در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی متناسب با شأن ملت ایران برسانند.
وی گفت: اقتصاد كشور راهی جز بخش خصوصی ندارد و باید به آنان میدان دهیم اما برخی افراد با لباس بخش خصوصی رانت خوری می كنند و این افراد اندك سوء استفاده گران آلوده شده به بیت المال باید حذف شود.
معاون اول رئیس جمهوری بیان كرد: باید دامن نظام جمهوری را از فساد پاك كنیم و از بخش خصوصی و مدیران كاردان دفاع كنیم.
پروژه ملی فولادسازی بردسیر با تولید سالانه یك میلیون تن محصول شمش فولادی پس از پنج سال عملیات اجرایی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، استاندار كرمان و سایر مدیران كشوری، استانی و محلی امروز(سه شنبه) در شهرستان بردسیر افتتاح شد.
3029/7420/ 5054