طرح توزیع كالای اساسی توسط بخش خصوصی، منتظر تصویب سران قواست

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی گفت: طرح توزیع كالای اساسی ارزاق عمومی پس از امضا رئیسان اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون به سران قوا ارائه شد تا پس از تصویب در قالب تنظیم بازار اجرا شود.

«غلامرضا حسن پور» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: دولت كالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی را وارد می كند، اما شاهد هستیم كه این كالاها به صورت صحیح بین مردم توزیع نمی شود و علاوه بر آن در توزیع این كالاها كرامت انسانی حفظ نمی شود.
وی ادامه داد: بنابراین، طرح توزیع كالای اساسی در چند مرحله بررسی شد؛ مرحله نخست توسط كارشناسان اقتصادی تایید و در جلسه هایی با اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون مطرح و كلیات آن تصویب شد.
رئیس سازمان بسیج اصناف گفت: پس از تصویب، طرح توسط «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی ایران، «سعید ممبینی» رئیس اتاق اصناف ایران و «غلامرضا حسن پور» رئیس سازمان بسیج اصناف امضا شد.
به گفته وی در مرحله بعد این طرح در تاریخ سی ام دیماه به دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه ارائه شده است.
عضو هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی با بیان اینكه درخصوص جامعه هدف این طرح نیز گفت: طرح توزیع كالای اساسی برای دهك های ضعیف و متوسط جامعه كه شامل كاركان دولت، فرهنگیان، كارمندان آموزش و پرورش به خصوص بازنشستگان، پرسنل نیروهای مسلح، كارگران و افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و خانواده های تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) را دربرمی گیرد.
وی افزود: بانك اطلاعاتی مشمولان طرح در اختیار نهادها و سازمان هاست و برنامه ریزی های لازم انجام شده تا طرح توزیع كالای اساسی توسط بخش خصوصی اجرا شود.
حسن پور درباره نحوه تقسیم كار گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی موظف است كالاهای اساسی را در مسیر صحیح و كنترل شده وارد كند به این صورت كه كالاها با حداقل قیمت و بالاترین سلامت وارد كند.
وی افزود: اتاق اصناف نیز باید واحدهای توزیعی را معرفی كند و بسیج اصناف نیز وظیفه نظارت بر نحوه صحیح توزیع را عهده دار است.
دبیر قرارگاه حمایت از كالای ایرانی اظهارداشت: همه مراحل طرح توزیع كالای اساسی در بسته نرم افزار مكان محور و با محوریت سیم كارت همراه اول است زیرا این سیم كارت ها به نام افراد است و امكان تخلف در توزیع كاهش می یابد.
رئس سازمان بسیج اصناف ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز باید زیرساخت های لازم را فراهم كند. همچنین تامین اپراتورها و پشتیبانی فنی و اجرایی را برعهده دارد.
حسن پور بیان كرد: امكان موفقیت این طرح بیش از 90 درصد است و امیدواریم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوا هر چه سریع تر طرح را تصویب كند تا امسال بتوانیم اجرایی كنیم.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران دی ماه امسال اعلام كرد: در سه ماه پایانی امسال 50 هزار تن برنج، 57 هزار تن روغن خام برای تامین روغن خوراكی و 40 هزار تن شكر برای تنظیم بازار توزیع و عرضه می شود.
«یزدان سیف» افزود: با توجه به شرایط تحریم ها، از آغاز سال تاكنون 20 میلیون تن كالای اساسی تامین شده كه فقط 8.5 میلیون تن به مصرف داخلی رسیده و بنابراین كالای اساسی مورد نیاز سال آینده نیز تامین شده است.
اقتصام**9132**9189