شیراز میزبان كنفرانس اپتیك و فوتونیك ایران است

شیراز- ایرنا- بیست و پنجمین كنفرانس اپتیك و فوتونیك ایران نهم تا یازدهم بهمن ماه جاری به همت دانشگاه شیراز در این شهر برگزار می شود.

به گزارش ایرنا ، در برگزاری این رویداد علمی پژوهشی كه همزمان با یازدهمین كنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیك ایران در شیراز برپا می شود، بنیاد ثبوتی، مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران و سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همكاری دارند.
دبیر اجرایی بیست و پنجمین كنفرانس اپتیك و فوتونیك ایران سه شنبه با اعلام این مطالب در جمع خبرنگاران گفت: مقالات و پوسترهای ارسال شده به جشنواره در 17 محور نگاشته شده و بیش از 400 مقاله به دبیرخانه این رویداد تخصصی ارسال شده است.
محمود حسینی فرزاد یادآور شد: محققان تا 26 آبان ماه جاری فرصت داشتند كه مقالات خود را به دبیرخانه این كنفرانس ارسال كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز خاطرنشان كرد: داوری مقالات توسط كمیته علمی انجمن ملی اپتیك و فوتونیك ایران انجام گرفت و بدین ترتیب 309 مقاله پذیرفته شد كه از این تعداد، 240 مقاله به صورت پوستر و 69 مقاله در سایر محورهاست.
حسینی فرزاد هدف از برگزاری این همایش را آشنایی متخصصان و پژوهشگران دانشگاهی و مراكز پژوهشی و صنعتی كشور با فعالیت یكدیگر، مبادله اطلاعات و ایجاد ارتباط بین صنعتگران و پژوهشگران، آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و فناوری در زمینه های گوناگون اپتیك و فوتونیك در كشور و تشكیل میزگردهای تخصصی عنوان كرد.
دانشیار بخش فیزیك دانشگاه شیراز عنوان كرد: این كنفرانس به ابتكار انجمن اپتیك و فوتونیك ایران و با همكاری بیش از 250 موسسه صنعتی، دانشگاهی و مجامع علمی و تحقیقاتی داخل كشور به صورت سالانه در دانشگاه های ایران برگزار می شود و هر ساله تعداد بسیاری از محققان، متخصصان و صاحب‌نظران در زمینه های مربوط به این گردهمایی دعوت می شوند.
به گفته دبیر كمیته اجرایی یازدهمین كنفرانس ماندسی و فناوری فوتونیك ایران، مقالات برتر برای چاپ به مجله بین المللی علمی-پژوهشی اپتیك و فوتونیك ایران معرفی می شوند.
حسینی فرزاد محل برگزاری كنفرانس یادشده را سالن كنفرانس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در شیراز اعلام كرد.
وی گفت: در این رویداد علمی، كارگاه تصویربرداری لیزری سه بعدی برای تشخیص سرطان، كارگاه شبیه‌سازی با نرم افزار لومریكال 2019، كارگاه شبیه‌سازی با نرم افزار كامسول 5.4، كارگاه شبیه‌سازی ادوات تراهرتز با نرم‌افزار CST Studio، كارگاه طراحی سامانه‌های اپتیكی با نرم‌افزار زیمكس اپتیك استودیو 2016 و ... برگزار می شود.
فوتونیك (photonics) شاخه‌ای از فیزیك و مهندسی است كه به گسیل، عبور، تقویت و ثبت نور به‌ وسیلهٔ ابزار نوری می‌پردازد. با اختراع لیزر، و پس از آن، با ساخت فیبر نوری شاخهٔ اپتیك در علم فیزیك آنقدر گسترده و كاربردهای آن آنقدر زیاد شد كه زمینه‌ای جدید موسوم به فوتونیك در علوم مهندسی متولد شد و در سه گرایش الكترونیك، مخابرات، و فیزیك كاربرد دارد.
7375/ 2027